1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Cinsel ilişkiye girmeyen kocaya ceza


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, açılan bir boşanma davasında, fiziksel bir kusuru bulunmamasına rağmen eşiyle cinsel ilişkiye giremeyen kocayı tazminat ödemeye mahkum etti.

  Milliyet'in haberine göre Yargıtay’ın emsal niteliğindeki karara konu davayı, kocasından şikayetçi olan kadın açtı. Davacı kadın, eşinden boşanmak istediğini, aynı zamanda kocasının boşanmada kusurlu taraf olduğu için tazminat ödemesi gerektiğini mahkemeye bildirdi. Kadın, kendisinin cinsel ilişkiden kaçmadığını, kocasının ise fiziksel bir kusuru olmamasına rağmen cinsel ilişkiye giremediğini öne sürdü. Çiftin boşanmasına karar veren yerel mahkeme ise kocanın tazminat ödemesine gerek olmadığına hükmetti. Davacı kadın, kararı temyiz etti.

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma kararını yerinde bulurken, yerel mahkemenin tazminat ödenmesine gerek olmadığı yönündeki kararını bozdu. Kararda, kadının cinsel ilişkiden kaçtığına yönelik bir delil bulunmadığı, boşanmaya neden olan olaylarda, fiziksel rahatsızlığı bulunmamasına rağmen cinsel ilişkiyi gerçekleştiremeyen kocanın tam kusurlu olduğu vurgulandı. Medeni Kanun’a göre, boşanmada kusursuz ya da daha az kusurlu tarafından, tam kusurlu taraftan tazminat isteyebileceği anımsatıldı.

  Boşanma nedeniyle, kusursuz eşin, kusurlu eşin maddi desteğinden yoksun hale geldiğinin belirtildiği kararda, bu nedenle davalı kocanın eşine tazminat ödemesi gerektiği kaydedildi. Medeni Kanun’a göre, kişilik hakları saldırıya uğrayan tarafın da kusurlu taraftan tazminat alma hakkının bulunduğu kaydedildi. Kocanın durumu, kadının kişilik haklarına saldırı kapsamında değerlendirildi. Yargıtay, bu gerekçeyle, erkeğin, ayrıca tazminat da ödemesi gerektiğine hükmetti.
   
 2. LadyBow

  LadyBow rank8

  Kayıt:
  13 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  666
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Pc Karşısı xD

  Zaaaaaaaaa.Bir bayanla cinsel ilişkiye girmeyen erkeğin cinsiyetinden şüphe ederim :lol:

  PS:Haber süper xD