1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Çinliler Google'a Saldırdı


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Çinliler Google'a saldırdı
  Teknoloji devleri artık hacker'lar ile baş etmekte zorlanıyor


  [​IMG]

  Amerikan yazılım devi Microsoft, Google'ın Çin'deki faaliyetlerini durdurabileceği uyarısı yapmasına neden olan Çin kaynaklı siber saldırılarda Internet Explorer tarayıcısındaki bir güvenlik açığından faydalanıldığını bildirdi.

  Microsoft'un güvenlik direktörü Mike Reavey bir blogda yaptığı açıklamada, Internet Explorer'ın Google ve diğer şirket ağlarına yönelik sofistike ve amaçlı saldırılarda kullanılan vektörlerden birisi olduğunu belirterek, Microsoft'un Google ve sektördeki diğer ortakların yanı sıra yetkililerle bu olayı aydınlatmak için birlikte çalışacağını kaydetti.

  Siber saldırıların Microsoft'un eski tarayıcısı Internet Explorer 6 (IE6) üzerinden odaklandığını belirten Reavey, kullanıcılara yazılımın güvenlik parametrelerinin düzeyini yükseğe getirmeleri tavsiyesinde bulundu.

  Microsoft grubunun patronu Steve Ballmer ise, CNBC kanalına yaptığı açıklamada, bu saldırıları ciddiye aldıklarını, ancak Çin pazarından çekilme niyetinde olmadıklarını söyledi.

  İnternet güvenliği alanında uzman McAfee'nin yetkilisi Dmitri Alperovitch de, bu saldırıların arkasında Çinlilerin olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını belirterek, ama bir devlet tarafından yapıldığını düşündürecek unsurlar olduğunun da da altını çizdi.

  İnternet devi google, Salı günü, Çin'deki insan hakları militanlarının "Gmail" elektronik posta hesaplarını ele geçirmeyi amaçlayan Çin kaynaklı "son derece gelişmiş ve hedef gözeten" bir saldırı üzerine, bu ülkedeki faaliyetlerini durdurabileceğini açıklamıştı.

  Amerikalı grup, 20 şirketin daha saldırıların hedefi olduğunu olduğunu bildirdi. Yazılım editörü Adobe de eş zamanlı bir siber saldırının kurbanı olduğunu, ancak Google'a yönelik saldırıyla aynı kaynağın hedefi olup olmadığını bilemediğini açıkladı.


  Çin'in Açıklaması

  Bu arada Çin, Google olayının ABD ile ticari ve ekonomik ilişkiler üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını bildirdi.

  Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Yao Jian, Google'ın kararı ne olursa olsun, bunun Çin ve ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin bütününe hiçbir etkisi olmayacağını söyledi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı dün, üst düzey bir Amerikalı yetkilinin Çinli diplomatlardan Google olayıyla ilgili açıklama istediğini bildirmişti.

  Çin de gelişmelere tepki göstererek, ülkede internetin "açık" olduğunu, uluslararası internet şirketlerinin topraklarında yasalara uygun faaliyetine ev sahipliği yaptığı açıklamasında bulunmuştu
   
 2. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  1.3 milyarı bulan çin nufusu her yerde adından söz ettiriyor anlaşılan.. :detective: