1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Çin, İnsanlar için kuş gribi aşısı geliştirdi


 1. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...
  [​IMG]

  Çinli bilimadamları insanlarda kullanılacak kuş gribi H5N1 aşısı geliştirdiklerini açıkladı.

  Fareler ve maymunlar üzerinde 3 yıllık bir çalışmanın ardından geliştirilen aşının koruma etkisi, üretim tekniği ve kullanımı açısından birçok devrim niteliğinde yeniliğe sahip olduğu kaydedildi. Aşıyı geliştiren Çin Ulusal Kuş Gribi Kaynak Laboratuarı sorumlusu Chen Hualan, çalışmalarının kuş gribi virüsü H5N1 aşısı gelişimi adına büyük bir gelişmeyi gösterdiğini ve aşıdan umutlu olduklarını söyledi. Araştırmaya Japon grip uzmanı Yoshihiro Kawaoka ve bağışıklık bilimi uzmanı Xiaoning Xu de katkıda bulundu.

  Aşı insanların burnuna sprey olarak veriliyor. Canlı aşıların üretimi için geleneksel söndürülmüş aşılardan çok daha az tavuk embriyosu gerektirdiği, bunun da geniş ölçekli üretim ve muhafaza imkânı oluşturduğu kaydedildi.

  2003'te patlak veren kuş gribi H5N1 virüsünden en çok Çin, Vietnam ve Tayland gibi Asya ülkeleri mustarip olmuştu. Şu ana kadar kuş gribinden 15 ülkede 257'den fazla kişi hayatını kaybetti.

  Çin'de ayrıca 2003 yılında ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu olarak bilinen SARS salgını da patlak vermiş ve 8 bin kişinin etkilendiği bu salgında dünya genelinde 800'den fazla, Çin'de ise 350'yi aşkın kişi ölmüştü.