Spare_

Bilgiliyim
Kayıt
24 Kasım 2008
Mesajlar
2.764
Beğeniler
1
Şehir
^^ T.C / İST ^^
Bazı olaylar Galatasaray'da gerginliklere ve iç çatışmalara neden oldu.. Bakın sarı kırmızılı kulüpte hangi olaylar ortalığı karıştırdı.


Teknik direktör seçimi ile başlayıp, Feldkamp’ın danışmanlığı ve sağlık kurulu ile ilgili sorunlarla devam eden yönetim içindeki fikir ayrılıkları, futbolculara verilen izinlerle zirveye tırmandı.

Galatasaray'da yenilgi ya da beraberlikle biten her maç sonrası teknik direktör Michael Skibbe hedef tahtası olurken, Florya’daki iletişim bozukluğu ve fikir ayrılıkları her geçen gün açık bir şekilde su yüzüne çıktı. Olaylara verilen farklı tepkiler ve açıklamalar da Galatasaray futbol takımını yönetenler arasındaki yetki karmaşasını gözler önüne serdi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; Florya’da perde arkasında yaşanan olaylar, sarı kırmızılı yönetim içindeki kopukluğun göstergesi oldu. Bu fikir ayrılıklarından yalnızca Meira ile Lincoln’ün Portekiz’deki gece alemi ve Arda Turan’ın Ankara maçından olaylı dönüşü kamuoyuna yansırken, aslında benzer problemler ve yönetim sorunları, Florya’da son beş aydan beri sık sık yaşanır oldu.

Tartışma yaratan 7 olay

Galatasaray Futbol Şubesi ile genel yönetim arasındaki aksaklıklar ve futbol şubesi içinde yaşanan iki başlılık karmaşası yeni değil. Sorunlar, sezon başında teknik direktör seçimi ile başladı ve son gelişmelerle doruk noktasına ulaştı.

İşte Galatasaray Kulübü’nde gerginliklere ve iç çatışmalara neden olan olaylar:

Sezon başında Cevat Güler ve ekibinin takımı şampiyon yapmasının ardından Galatasaray Yönetimi, adayların tek tek elenmesinden sonra Michael Skibbe ile Alain Perrin arasında kararsız kaldı.

Sarı kırmızılılarda Haldun Üstünel ve bazı idareciler ısrarla, Lyon’a iki kupa kazandıran Fransız teknik adam üzerinde dururken, Adnan Sezgin gençlere önem veren Skibbe’de ısrar etti.

Öyle ki Galatasaray Yönetimi bu iki hoca arasında sıkıştı, kaldı. Perrin günlerce haber bekledi. Ve idareciler neredeyse 15 gün süren gel-gitlerin ardından başkan Adnan Polat’ın da son sözü söylemesi üzerine Skibbe’yi takımın başına getirdiğini duyurdu.

Üstünel’in Hollandalı ısrarı

Galatasaray Futbol Takımı’nın kurulan müthiş kadroya rağmen Şampiyonlar Ligi’nde Steaua Bükreş’e elenmesi üzerine genç idareci Haldun Üstünel, birçok idareci ve Adnan Sezgin’den habersiz Frank Rijkaard ile masaya oturdu. Üstünel’in, Hollandalı teknik adam ile ekimde Galatasaray’ın başına geçmesi için yaptığı bu görüşme, Adnan Sezgin ile arasındaki ikinci önemli sorun oldu.

Yönetim, 16 Ekim’deki Olympiakos ile oynanacak karşılaşma öncesinde eski teknik direktörleri Karl Heinz Feldkamp’ı Yunan ekibini izlemek ve analiz etmek için görevlendirdi. Kalli, sırasıyla Atina ekibini, Hertha Berlin’i ve Fenerbahçe’nin Arsenal ile oynadığı maçları bizzat yerinde takip etti. Daha sonra Feldkamp’ın Galatasaray'a danışman olacağı ortaya atıldı.

Adnan Sezgin yalanladı

Galatasaray Kulübü 2.Başkanı Mehmet Helvacı 19 Ekim’deki Trabzonspor maçı sonrası, Kalli’nin danışman olduğu iddialarını, "Feldkamp bizim adımıza maçı izliyor, evet bu doğru. Bu gayet normal. Eğer iyi iş çıkarırsa izlemeye devam eder. Galatasaray’da iyi iş çıkaran herkes işine devam eder" sözleriyle doğruladı.

Ancak Helvacı’nın sözlerinin aksine aynı günlerde Futbol AŞ Genel Müdürü Adnan Sezgin ve Futbol Komitesi, Feldkamp’ın Sarı kırmızılı ekipte danışman olarak göreve getirildiği iddialarını net ifadelerle yalanladı.

Sakatlar bir türlü iyileşemedi

Uzun süreli sakatlıklar ve futbolcuların bir türlü belirtilen tarihlerde sahalara dönememesinin üzerine bir de G.Saraylı futbolcuların Ankaraspor Kulüp Doktoru Doç.Dr.Burak Kunduracıoğlu’na muayene olması üzerine, Futbol Komitesi harekete geçti. Sağlık Kurulu’nun değişmesinden yana görüş bildiren Futbol Şubesi, Almanya’dan bir sağlık ekibini göreve getirmek için harekete geçti.

Tam 2 aydır bu değişimin olması beklenirken, perde arkasında futbol şubesi dışındaki sarı kırmızılı yöneticiler bu görüşü ’Prof Dr. Mehmet Kurtoğlu önderliğindeki ekip dalının en iyisi’ diyerek kabul etmedi. Ve halen bu konuda iki ay geçmesine rağmen somut bir adım atılamadı.

Portekiz kaçamağı

G.Saray’da Arda Turan’ın uyku problemi yaşaması ve içinde bulunduğu yoğun stres sonucu, İstanbul BŞB maçının sonlarına doğru rahatsızlanıp hastaneye kaldırılması üzerine G.Saray Yönetim Kurulu, Florya’da takıma profesyonel bir mentör (Futbolcu psikolojisi uzmanı)tarafından destek verilmesini istedi. Ancak bu konuda da herhangi bir adım atılamadı. Futbol Komitesi halen bu görevi kendi üstleniyor. Ve kritik maçlar öncesi futbolcularla tek tek toplantı yaparak adeta terapiyi kendi uyguluyor.

Benfica’ya karşı deplasmanda alınan 2-0’lık zaferin ardından Meira ile Lincoln, teknik direktör Skibbe ve Adnan Sezgin’den izin alarak kamptan ayrıldı. Fakat, yönetici Haldun Üstünel takım otelinde iki yıldızı bulamayınca küplere bindi. Ve bu durum Fenerbahçe derbisi öncesi Galatasaray’da keyifleri kaçırdı. Lincoln ve Meira alınan izne rağmen ciddi şekilde uyarıldı.

Adnan Polat el koyacak

Galatasaray’da, Ankaraspor maçı bitimi Arda Turan, olumsuz hava koşulları sonrası uçak ile yolculuk yapmaktan çekindiğini belirtip karayoluyla İstanbul’a gitmek istedi. Yönetici Mümtaz Tahincioğlu ile dönmek isteyen Arda, yine Adnan Sezgin, teknik direktör Skibbe ikilisinden izni aldı. Fakat bu kez başkan Adnan Polat ve Haldun Üstünel devreye girerek Arda Turan’ı yoldan geri çevirip takım uçağına bindirdi.

Florya’da yaşanan bu yetki karmaşası ise artık Galatasaraylı futbolcuların dahi aklını karıştırmaya başladı. Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat’ın da sarı kırmızılı yönetim içinde yaşanan çeşitli fikir ayrılıkları ve kamuoyuna da yansıyan yetki karmaşalarının ardından olaya el koyma kararı verdiği ortaya çıktı. Başkan Adnan Polat’ın tüm Galatasaray Yönetim Kurulu üyeleri ile toplantı yaparak bu konuda artık daha dikkatli ve hassas olmaları gerektiğini vurgulayacağı dile getirildi.

TOPUN AĞZINDA

Sezon başında Galatasaray’ın başına getirilen Michael Skibbe, takımın inişli çıkışlı bir başarı grafiği izlemesi nedeniyle hep tartışma konusu oldu. Alman çalıştırıcı, yönetim içinde de ’kalsın mı? gitsin mi?’ tartışmalarının yaşanmasına yol açtı. Başkan Adnan Polat cephesinde kredisi devam eden Skibbe’ye karşı olanların sayısı ise her geçen gün artıyor. Yoğun muhalefet ve eleştiriler, Skibbe’nin moralini bozuyor.
 
Yukarı Alt