1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

“Çılgın projeyi” 1994’te Ecevit önermiş


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı “Kanal İstanbul” projesini, 17 Ocak 1994’te o dönem DSP Genel Başkanı olan Bülent Ecevit’in gündeme getirdiği ortaya çıktı.

  [​IMG]

  Ecevit, o dönemde Boğaz’da artan deniz trafiğinin İstanbul’u tehdit ettiğini belirtmiş, buna çözüm olarak İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz’le Marmara arasında bir kanal açılmasını önermişti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aylardan bu yana merak edilen “çılgın projesini” bugün açıkladı. Ancak Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı “Kanal İstanbul” projesinin, neredeyse aynı isimle bundan 17 yıl önce merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit tarafından da önerildiği anlaşıldı.

  Konuya ilişkin ANKA’ya bilgi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, Bülent Ecevit’in 17 Ocak 1994 tarihinde “İstanbul Kanalı Projesi” adıyla Karadeniz’den Marmara’ya kanal açılması konusundaki projesini açıkladığını belirterek “Boğazda artan deniz trafiğinin İstanbul’u tehdit ettiğini belirtiyor Ecevit. Buradan geçen tankerlerin, Boğaziçi trafiğini tıkanma noktasına getirdiğini söylüyor. Buna çözüm olarak da bu kanalı öneriyor. Bu kanalla Haliç arasında bağlantı kurulabileceğini de belirtiyor. Kanal çevresinde bir çekim merkezi oluşacağından bahsediyor” dedi.

  -“BAŞBAKAN KEŞKE FİKRİN ECEVİT’E AİT OLDUĞUNU SÖYLESEYDİ”-

  Ecevit’in projeyi açıkladığında “Melen projesiyle İstanbul’un su sorunu temelinden çözülebilir, Batı yakasındaki bazı göllere gereksinim kalmazsa bu göller de kanal için alınabilir, o zaman açılacak kanal için yapılacak hafriyat miktarı ve masrafı azalır” şeklinde detay da verdiğini kaydeden Halıcı, “Dolayısıyla bu, Ecevit’in 1994’te ortaya attığı bir fikirdir. Başbakan konuşmasında keşke bu fikrin Ecevit’e ait olduğunu, ondan aldığını söyleseydi, çok daha uygun olurdu” diye konuştu.

  [​IMG]

  -ECEVİT, PROJEYİ YEREL SEÇİM KAMPANYASINDA AÇIKLAMIŞTI-

  Milliyet gazetesinin internet üzerinden ulaşılabilen arşivindeki 18 Ocak 1994 tarihli sayısının 11. sayfasında Ecevit’in İstanbul’a kanal önerisinin haberi yer alıyor. Habere göre dönemin DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Özkan’la birlikte düzenlediği basın toplantısında Boğaz’da artan deniz trafiğinin İstanbul’u tehdit ettiğini, buna çözüm olarak İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz’le Marmara arasında bir kanal açılmasını öneriyor. Ecevit, kanalın açılması durumunda tanker ve şilep trafiğinin kanala aktarılarak Boğaz trafiğinin rahatlatılacağını, kanalla Haliç arasında bir bağlantı da kurulabileceğini belirtiyor.
   
 2. Tony Montana

  Tony Montana rank8

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.497
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konyaaltı Sahili

  Siyaset yapmak istemem ama şu cümleyi kurmadan edemeyeceğim. Bülent Ecevit ,tabi ki Sn.Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra, vatanını en çok seven insandır

  PS İçimden geldi pray:
   
 3. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  tabii ki :thumbsup:
   
 4. hanry006

  hanry006 rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.995
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgısayar Programcılıgı Üniversite 3
  Şehir:
  u bulamadım

  Önce 2023 projesının MHP nın projesı oldugunun acıklanması ardından bu acaba calıyormus gercekten :roll: