>>> Cift İsletim Sistemi Vista+XP <<<​

Bazı programlar Vista uzerinde calişmiyor ben de bu duruma dustum mesela Ecsro Bot u Pc uzerinde (Vista) ne yaptıysam caliştıramadım :D
Ben de belki benim durumum degil ama başka nedenlerden dolayı ( hız, Vistaya alişamamak, performans) gibi nedenlerden dolayı işletim iki işletim sistemini kurmak isteyenlerin olabilecegini dusunerek bu paylaşimi sizlere sunmak istedim...

Burdaki anlatımım herekes anlayabilsin diye biraz detaylı olabilir. Bildiğiniz yerleri geçiniz...

İlk önce Vista'nın arızalanmaması için XP'yi başka bir bölüme kurmamız gerekiyor. XP yi Vista'nın olduğu bölümümüze kurarsak XP sorunsuz çalışır ama Vista'da sorunlar meydana gelecektir.
Mesela Vista C:\ bölümümüzde olsun. XP yi de C:\ bölümümüze kurarsak Vista arızalanacaktır....

Bunun için iki işletim sisteminide sorunsuz kullanmak için bilgisayarımızda XP yi kurabileceğimiz ikinci bir bölümümüzün olması lazım.

Eğer ikinci bir bölümünüz yoksa Vista üzerinde ikinci bölüm oluşturacağız....
Şimdi ben Vista yüklü bir bilgisayarda ikinci bir bölüm oluşturuyorum. Dikkatlice inceleyiniz......

Başlat --> Çalıştıra diskmgmt.msc yazıp Entera basarak disk yönetimini açtım.
Gördüğünüz gibi harrddiskimin üzerinde ikinci bir bölümüm yok.

VDisk01.jpg

Harddiskimin üzerindeki C:\ bölümümün üzerinde sağ tıklatarak Birimi Küçült tuşuana basıyorum.

VDisk02.jpg

Karşıma gelen menüden vistanın imkan verdiği boyutta ve kendi ihtiyaçlarınıza göre bir rakam yazarak Küçült tuşuna basıyoruz.

C:\ bölümünüzde ne kadar boş olan varsa ordaki boyut bu ölçüde artacaktır.
Benim kendi ihtiyaçlarım için kullandığım bilgisayarda XP'nin kurulu olduğu bölüm diskimin birinde 15GB diğerinde 20 GB dir. Yani ordaki rakam yinede 10 GB den küçük olmasın.

VDisk03.jpg

Ben şimdilik 7GB civarlaında bir alan belirleyerek diskimi küçülttüm ve ayırdığım kısım Ayrılmamış Alan olarak karşıma geldi.

VDisk04.jpg

Şimdi bu Ayrılmamış alanda XP için bir bölüm oluşturmam lazım.
Ayrılmamış gözüken yerde fareye sağ tıklatıp Yeni Basit Birim tuşuna basıyorum....

VDisk05.jpg

İleri :arrow:

VDisk06.jpg

Burda bir yere dokunmadan tekrar ileriye basıyorum... Eğer başka bölüm oluşturacaksanız burda Xp için ve ihtiyaçlarınıza göre gerekli rakamı girebilirsiniz..... Daha sonra Ayrılmamış kısımda yeni bir bölüm oluşturabilirsiniz...

VDisk07.jpg

Hiç bir yere dokunmadan ileriye basıyorum...

VDisk08.jpg

Burda daha sonra karıştıramayayım diye Birim Etiketi Kısmına XP yazıp hızlı biçimlendiride işaretleyip İleri tuşuna basıyorum..

VDisk09.jpg

Son...

VDisk010.jpg

Gördüğünüz gibi kolaylıkla Xp yi yüklemek için bir bölüm oluşturdum...

VDisk011.jpg

Şimdi XP kurulumuna geçiyruz......
Ben burda fazla ayrıntı vermeyeceğim. Bu konuyla ilgili forumumuzda ve internette ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz....
Yinede üzerinde kısa bir şekilde durmak istiyorum.....

XP Kur CD mizi CD/DVD ROM sürücümüze takıp bilgisyarımızı yeniden başlatıyoruz....
Bilgisayar açılırken bios ayarlarımız doğruysa ekranımıza;
CD'den önyükleme için bir tuşa basın... yazısı çıkması lazım. Bu yazı çıkınca klevyemizdeki herangi bir tuşa basıp devam ediyoruz...

vxpkurulum01.jpg

Şimdi tekrar geri dönüyorum Herkes anlasın...
Eğer bu yazı karşınıza çıkmadıysa bilgisayar açılırken bir çok anakartta Delete tuşuna, bazılarında ise F2 tuşuna basarak ankartımızın biosuna giriyoruz. Eğer biosa giremiyorsanız bilgisayar açılırken bu tuş genellikle yazar. Delete=Setup vs gibi......

Biosa girdiysek Boot Menüsüne klevyemizin yardımıyla gidiyoruz.
First Boot Devicenin karşısındaki yazıyı CDROM şeklinde ayarlayarak F10 tuşuna basıp yaptığımız değişiklikleri kayıt edip çıkıyoruz...

Bazı yeni nesil anakartlarda biaso girmeye bile gerek yoktur. Bilgisayar açılırken bazılarında F8, bazılarında F12 vb. gibi tuşlara basarak çıkan menüden CDROM sürücümüzü seçip bilgisayarımızı CDROM sürücümüzden başlatabiliyoruz. Mesela benim anakartımda bu tuş ESC tuşudur...

vxpkurulum00.jpg

Eğer bir sorun yoksa CD'den önyükleme için bir tuşa basın... yazısı çıkması lazım. Bu yazı çıkınca klevyemizdeki herangi bir tuşa basıp devam edebilirsiniz...

vxpkurulum01.jpg

Bir sorun yoksa aşağıdaki resimde gözüken yere kadar gelmiş olmanız lazım... Enter tuşuna basıp devam ediyoruz....

vxpkurulum02.jpg

Şimdi Lisans Sözleşmesini Kabul edip devam etmek için F8 tuşuna basıyoruz....
Eğer modifiyeli bir XP yüklemeye çalışıyorsanız bu ekranlar karşınıza çıkmayabilir.... Kaygılanmayın....

vxpkurulum03.jpg

Şimdi burası önemli.. Burda daha önceden ayırdığım ikinci bölümü seçmem lazım. Eğer C:\ olanı seçersem Xp Vista'nın üzerinde yüklenecektir ve vista arızalanacaktır...
Bu yüzden daha önce oluşturduğum D:\ bölümümü seçip devam etmek için Enter tuşuna basıyorum....

Burda fazla vakit kayıp ememek için çabuk biçimlendir seçeneğini seçerek devam edip Xp işletim sistemini yüklemeye başlıyorum. Eğer bu noktaya kadar geldiyseniz diğer bölümlerde genelde fazla sorun çıkmaz...

vxpkurulum05.jpg

Şimdi XP yi sorunsuz bir şekilde kurdum ama bir sorun var. Benim vistama ne oldu. Bilgisayarımı vistadan başlatamıyorum. Direkt XP açılıyor... Ne yapmalıyım sizce?

vxpkurulum06.jpg

Aslında cevabı bilince halledilmesi o kadarda zor bir sorun deyil bu. Başlangıcta vistayı yada xp yi seçmek için menü oluşturma işini birden fazla yol ile halledebiliriz. Ben sizlere burda EasyBCD programıyla nasıl yapacagınızıı acıklayacagım...

EasBCD Programını Kullanmak

Programı aşağıdaki linkten indiriyoruz.
Download
http://neosmart.net/dl.php?id=1
Download

En alttaki seceneten indirebilirsiniz...

Programı açtığımızda aşağıdaki ekranın karşımıza gelmiş olaması lazım.....
Add/Remove Entires tuşuna basıyorum ve diğer menüye geçiyorum....

EasBCD01.jpg

1 ile işaretli olan alandaki ilk kutudan Windows NT/2k/XP/2k3'ü seçiyorum ve aşağıya bilgisayar açılırken menüde görünecek bir yazı yazıyoruz. Ben Microsoft:Windows XP yazdım. Siz herangi bir şey yazabilrsiniz....

Microsoft:Windows XP yi eklemek için 2 ile işaretli olan Add Entry tuşuna basıyorum... Eklediğim sistemin yukarıda görünmüş olması lazım. Kare içine almayı unutmuşum kusura bakmayın... Resmi iyi inceleyin....

3 ile işaretli olan Save tuşu ilede yaptığımız değişiklikleri kayıt ederek Change Setting tuşuna basıyoruz...

Tabi diğer menüye geçmeden önce başka sisteminiz varsa onlarıda ekleyebilirsiniz... Linux,Mac vb. gib...

EasBCD02.jpg

Aşağıdaki resimdeki işaretli yerdeki Default Os kısmında varsayılan işletim sistemini seçebilirsiniz. Ben eklediğim XP yi seçtim...
BootLoader Timeaut kısmından bilgisayar açılırken karşınıza çıkacak menünün ekranda ne kadar kalacağını ayarlayabilirsiniz. Bu varsayılan olarak 30 saniyedir. Çok uzun bir süre. Ben 5 saniye şeklinde ayarlıyorum...

Ayarlama işiniz bittikten sonra Save Setting tuşuna basıp yaptığımız değişiklikleri kayıt ediyoruz.....

Daha sonra Menage Bootloader tuşuna basarak son menümüze geçiyoruz....

Burda Reinstall Vista Bootloaderi seçip Write MBR tuşuna basıyoruz...
İşimiz biti. Programı kapatabilirsiniz...

EasBCD04.jpg

Eğer adımları düzgün takip ettiyseniz bilgisayar açılırken aşağıdaki ekranın karşınıza geliyor olması lazım. O ekrandan istediğiniz işletim sistemini başlatabilirsiniz.... Tabi eğer sorun yoksa kurduğunuz EasyBCD programını kaldırınız. Birisi kurcalarsa istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz....

vxpkurulum07.jpg

En sonunda bitti...

Not: Konu alıntı olsa bile beni baya ugraştırdı... :D
Herşey extraloob.com icin :beer:

İyi forumlar...

Dosyalar

Dostum cok guzel anlatım yapmıs ve emek harcamıssın elıne saglık...bırde bır sorum olacak laptop ta bu işlemler olur mu kı ya :roll:

Oyundada lag var saten kasılmıyo ayarlamaya çalışıyım bari şunu:))tbot la kasarım:P Sürücüler fln sorun cıkartmaz inş sonradan :))

Yukarı Alt