1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

CHP ve MHP'ye Ergenekon Darbesi


 1. Hayta35

  Hayta35 Bilgiliyim

  Kayıt:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.872
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  3 Bank

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin 12 Haziran'da yapılan genel seçimlerde beklediği oranda oy alamaması parti içinde sorgulanırken, Ergenekon sanıklarının aday gösterilmesinin bu tablonun ortaya çıkmasında etkili olduğu yorumları ağırlık kazanıyor.

  Cihan Haber Ajansı (Cihan)'nın, seçimlerin hemen öncesinde 42 ilde 5 bin kişiyle yüz yüze yaptığı kamuoyu araştırmasına katılan seçmenin, Ergenekon adaylarının adaylığına sıcak bakmadığı görülüyor. Ankete göre, halkın yüzde 70'i çoğu tutuklu olan bu isimlerin adaylığını yanlış buluyor.

  Anketin sonuçları, Ergenekon sanıklarının aday gösterilmesine Türkiye genelindeki olumsuz bakışın yanı sıra partiler düzeyinde de ilginç detaylar ortaya koymuştu. Buna göre, AK Parti'ye oy vermeyi düşünen seçmenlerin yüzde 88'i Ergenekon sanıklarının aday gösterilmesini yanlış bulurken, CHP'li seçmenin yüzde 38'i; MHP'li seçmenin ise yüzde 56'sı aynı şekilde Ergenekon sanıklarının adaylığına karşı çıkıyordu.

  CHP ve MHP'nin 12 Haziran'da beklediği oy oranını alamaması, ankette ortaya çıkan tablonun sandığa yansıması olarak görülüyor. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, CHP'nin seçimlerde beklediği sayıda oy alamamasını Ergenekon sanıklarını aday göstermesine bağlamıştı. Oomen-Ruijten, bir televizyon programında, "Türk halkı artık bu tarz hareketlerden bıkmış vaziyette; demokrasinin kalbinde darbelerin olmaması lazım." demişti.

  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eski Eşbaşkanı Joost Lagendijk ise, Ergenekon sanıklarının CHP'ye 2-3 puan oy kaybettirmiş olabileceğini söylemişti. Seçim analizleriyle dikkat çeken eski CHP Genel Sekreteri ve araştırma şirketi KONDA'nın kurucusu Tarhan Erdem de Taraf Gazetesi'ne verdiği röportajda 12 Haziran'da seçmenin Ergenekon'a hayır dediğini ifade etmişti.

  [​IMG]
   
 2. mrtcnt

  mrtcnt rank8

  Kayıt:
  22 Haziran 2008
  Mesajlar:
  686
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konum

  Ergenekon hakkında yorum yapmak istemiyorum fazla siyasete girecek.
   
 3. mrtcnt

  mrtcnt rank8

  Kayıt:
  22 Haziran 2008
  Mesajlar:
  686
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konum

  Bu arada forumun bu kısmı çok az okunuyor. Sadece burası değil pek çok yer. Bir sürü haber açmışsın 2 ay geçti ilk okuyan benim galiba. Forum yetkilileri konu düzenlemesi yapmalılar bence düzenli bir forum lazım bize. Aktif olmayan çok ana başlık var diyorum. başlık değil Ana Başlık dedim !! Kullanılmayan bölümler var.