Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Char alıp-satarken dolandırılma ihtimalinizi en aza indirmek için bunlara dikkat edin.

1. Satın alacağınız kişinin halka açık olan her bilgisini alın. Adı soyadı, e-mail adresi, telefon numarası ve kendisine ait banka hesabı. Bu bilgilerden herhangi birisini vermek istemiyorsa, alışveriş yapmanızı önermem.
  2. Extraloob'un aracılık servisi bulunmuyor, size yöneticilerin aracılık yapacağı söylenirse kesinlikle alışveriş yapmayın. Extraloob'ta ki hiç bir yetkilinin aracılık yapma yetkisi yoktur. Benim arkadaşım yönetici gibi cümlelere kesinlikle inanmayın. Kesinlikle yöneticilere şifrenizi yollamayın. Sizden yöneticiler şifrenizi istese dahi vermeyin. Hiç kimse hiç bir şekilde aracılık yapamaz, buna kanmayın.
  3. Kişinin size verdiği isimi, telefon numarasını kesinlikle google'da aratın. İsim + dolandırıcı, isim + hırsız diye aratın ve çıkan sonuçlara bakın. Kendi ismi olarak kadın ismi veriyorsa, alışveriş yapmanızı önermem. Evet satıcı belki gerçekten kadın olabilir ama %99.99 ihtimalle annesinin adı üzerinden dolandırıcılık yapmaya çalışıyordur çünkü kendi adına dolandırıcılık konuları vardır.
  4. Banka hesabının alışveriş yapacağınız kişiye ait olması önemli bir detay. Yaşı küçük arkadaşlar bazen anne babasının hesabını kullanabilir ama yaşının büyük olduğunu söylüyorsa kendi hesabını isteyin.
  5. Size verdiği telefon numarasını arayın ve konuşun. Numara lahmacuncuya ve başkasına ait olmasın diye kontrol edin.
  6. Önemli bilgilerinizi özel mesaj üzerinden vermeyin, char şifre gibi bilgileri kesinlikle whatsapp tarzı yerlerden gönderin. Kime gönderdiğinizin, hangi forumdan gönderdiğinizin bir önemi yok, kesinlikle ve kesinlikle forum-mail üzerinden göndermeyin. Forum kullanıcınız hacklenmiş olabilir, mailiniz hacklenmmiş olabilir, bu yüzden kesinlikle whatsapp veya sms kullanın.
  7. Son olarak bana özel mesaj atıp bu kullanıcıya bir bakar mısın diye sorabilirsiniz. Size kesin dolandırıcı yada dolandırıcı değil diye bir cümle kuramam ama şüpheli bir durum görürsem söyleyebilirim.
Size herhangi bir bilgi vermiyorsa, telefonum yok diyorsa, ben şöyle şeyler yaşadım o yüzden telefon vermek istemiyorum diyorsa kesinlikle alışveriş yapmanızı önermem.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
İnsanların eve kapanmasıyla dolandırıcılık olayları çok fazla arttı. Yukarıda ki önerileri tekrar tekrar okumanızı tavsiye ederim. Telefon numarasını paylaşmak istemeyen yada yabancı telefon numaraları paylaşan kişilerle alışveriş yapmanızı tavsiye etmiyorum.

Bunun yanı sıra, dolandırıcı olabileceğini düşünüyorsunuz diye, konunun altına "dolandırıcıdır" tarzı mesajlar yazma hakkınız bulunmuyor. Şüphelendiğiniz birisini bize bildirin biz inceleyelim. Konulara dolandırıcı veya küfürlü bir içerik yazanlar siteden banlanacaktır.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Sizden aracı site isteyen kullanıcılara ve aracı site veren kullanıcılara inanmayın, güvenmeyin. Gerçek sitelerin sahtesini hazırlayıp kendi canlı desteklerini koyuyorlar.

Yukarı Alt