1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Çevrimiçi oyun çığ gibi!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]


  Dünyadaki oyun severler 2009'da 52 milyar saatlerini çevrimiçi oyunlarda geçirdiler.

  Ağlar aracılığıyla oynanan çok oyunculu çevrimiçi oyun pazarı hızla büyüyor. 2009 rakamlarına göre pazarın hacmi 15 milyar doları geçti.

  Industrygamers sitesinin aktardığı bilgilere göre, internette çevrimiçi oyun oynatan ağlardan Play Station Network’ün üye sayısı 40 milyonu, Xbox Live’ın ise 20 milyonu geride bıraktı. Bu iki ağın üyeleri, 2009’da 52 milyar saatten fazla zaman geçirdi.

  Çevrimiçi oyunlar içinde 2009’da en popüler olanlar, Xbox ve Play Station için halo 3, PC için de World of Warcraft. Bunları sırasıyla Cal of Duty 4: Modern Warfare ile Runescape izliyor .

  Bu oyunların müptelalarına bakıldığında, yüzde 58’inin erkek olduğu görülüyor. Bunların ortalama yıllık geliri de 35 bin ile 75 bin dolar arasında.

  ABD'de Xbox oyuncuları haftada 7.3 saatlerini çevrimiçi oyunlara harcarken, bu rakam PC'de 6.6, Play Station 3'te ise 5.8 saat .

  Çevrimiçi oyun rakamlarındaki bu artış, iki temel nedene bağlanıyor. Bunlardan ilki, katlanarak artan bağlantı hızları ve buna bağlı olarak düşen fiyatlar . İkincisi ise oyun teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda çok etkileyici ve eğlendirici oyunların yapılabiliyor olması.