1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

CERN'de durum bu sefer ciddi


 1. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.

  [​IMG]
  13.7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen "Büyük Patlama"dan hemen sonraki kainatın başlangıç şartlarını oluşturarak, maddenin sır perdesini aralayabilmeyi amaçlayan CERN'in "Asrın Deneyi" arıza yüzünden durduruldu.
  2 ay boyunca arızanın giderilmesine çalışılacak. Deney, geçtiğimiz günlerde de elektrik arızası yüzünden durdururlmuştu. Ancak daha sonra yapılan açıklamada sorunun giderildiği ve deneyin devam ettiği açıklanmıştı. Şimdiyse CERN, bugüne kadar yaşadağı en ciddi sorun ile karşı karşıya kalmış durumda.

  CERN sözcüsü James Gillies, uzmanların, başladıktan kısa bir süre sonra işlemleri durduran hasarı tespit etmek için "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı"na (LHC) indiğini kaydetti.

  Arızalanan bölümün, mutlak sıfır noktasında iyice ısıtılması gerekeceğini, böylece tamir edilebileceğini belirten Gillies, CERN'in tamiratı yapmak için yeni parçacık hızlandırıcısını kapatmak zorunda kalacağını söyledi.

  Aşırı soğutulmuş helyum sızmış

  Gillies, "muazzam makinedeki iki mıknatıs arasındaki hatalı elektrik bağlantısı nedeniyle aşırı soğutulmuş helyumun sızdığını" belirtti. Fransa-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarında yerin 100 metre altında 27 kilometrelik dairevi bir tünel olarak inşa edilen LHC adlı dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı bir hafta önce çalıştırılmıştı.

  LHC ile yapılan deney, 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen "Büyük Patlama"dan hemen sonraki kainatın başlangıç şartlarını oluşturarak, maddenin sır perdesini aralayabilmeyi amaçlıyor.
   
 2. PolgaraWahrenheit

  PolgaraWahrenheit rank8

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.082
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Üni

  Adamlar milyar yıl öncesine , milyon yıl geleceğe ışık tutmaya çalışıyor biz daha millet vekili kavgaları ile haftanın rüküşü ile ilgileniyoruz. Kime sorsan cevap : yaptılarda çalışmadık mı ? Ama kimse demiyor ki bu taşın altına da ben koyayım elimi.
  Bu gidişle anca böyle haberlerde izleriz bu olayları.