1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Cepte numara taşıma sınırlanabilir


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Bugüne kadar numarasını başka operatöre taşıyan 6,5 milyon kişiden 500 bininin eski operatörüne borç taktığı ortaya çıktı. Borçlu abonelerin birden fazla operatör değiştirdiğine de dikkat çeken BTK yetkilileri çözüm arayışına girdi

  Bugüne kadar numarasını başka operatöre taşıyan 6,5 milyon kişiden 500 bininin eski operatörüne milyonlarca lira borç taktığını belirleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri çözüm arayışına girdi. BTK Başkanı Tayfun Acarer, 7.5 milyon abonenin numarasını taşımak üzere başvuru yaptığını belirterek, “Bugüne kadar 6.5 milyon abonenin numara taşıma işlemi başarıyla gerçekleştirildi” dedi.

  500 BİN KİŞİ BORÇ TAKIP KAÇTI

  Acarer, geçiş yapan 6.5 milyon abonenin en az yüzde 5'nin, eski operatörüne borç taktığını belirtti. Acarer, borç tutarına ilişkin soru üzerine, “Net bir rakamı vermek şu anda mümkün değil” dedi. 500 bin dolayındaki abonenin, operatörlere milyonlarca liralık borcu bulunduğu belirtiliyor. Turkcell, Vodafone ve Avea, abonelerin istismarının gün be gün artması üzerine BTK'nın kapısını çaldı. BTK, borçlu abone sorununu, operatörlerle birlikte masaya yatırdı. Başkan Acarer, sorunun ciddi ve önemli bir boyut kazandığını belirterek, "Operatörlerle birlikte çalışıyoruz. Hukukçularımız da çalışıyor. Bu sorunu çözeceğiz" dedi.

  KARA LİSTE GÜNDEME GELDİ

  Acarer, borçlu abonelere yönelik öngördükleri formülün ne olduğuna ilişkin soruyu "Henüz belli değil ama bazı formüller var" dedi. BTK ve operatörlerin üzerinde düşündüğü formüllerden bir tanesi numara taşımaya süre sınırlaması getirilmesi. Buna göre bir abone yılda bir defa ya da 6 ayda bir defa numara taşıyabilir. Bir başka alternatif ise, numara taşıyacakabonenin borcu yok belgesi getirmesi. Bir diğer alternatif ise bankalarda olduğu gibi kara liste oluşturma.

  'Borcu yok' belgesi istenebilecek

  Borçlu abonelerin birden fazla operatör değiştirdiğine de dikkat çeken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri çözüm arayışına girdi. Numara taşımaya süre sınırlaması getirilmesi alternatiflerden bir tanesi. Buna göre bir abone yılda bir defa ya da 6 ayda bir defa numara taşıyabilir. Bir başka alternatif ise, numara taşımak isteyen abonenin borcu yok belgesi getirmesi. Bir diğer alternatif ise bankalarda olduğu gibi kara liste oluşturma. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, böyle bir listenin çözüm olabileceğini, BTK'nın bunu yapmaması durumunda operatörlerin kendi listesini oluşturabileceğini söyledi