1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Cep telefonlarının radyasyon raporu


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Hayatımıza gireli 30 yılı geçmesine rağmen hâlâ zararlı olup olmadığı konusunda karar verilemeyen cep telefonlarının farklı modeller arasındaki radyasyon yayma oranı düşündürücü.

  Dünyanın her yerinde cep telefonlarının radyasyon yayılımını ölçmek için SAR adlı evrensel kriterlere dayalı bir ölçüm birimi kullanılıyor. Her ülkenin SAR değerlerine karşı politikası farklı. Örneğin ABD’de 1,6’nın üstünde SAR değeri olan cep telefonlarının ithalatı, üretimi ve satışı yasaklanmış durumda.

  Yıllardır üstünde tartışılan bir konu olmakla birlikte cep telefonlarının sağlığa zararlı olup olmadığı konusunda herkesin üstünde fikir birliğine vardığı bir araştırma ya da veriye ulaşılmış değil. En sık rastlanılan iddialar arasında konuşma ve ilk aranma sırasında yoğun bir radyasyon yayılımı olduğu ve uzun süreli konuşmalarda beyin ısısını yükselttiği bulunuyor. Ancak yine de kullanıcıların büyük bir bölümü sağlığa zararlı olduğuna yönelik bir endişe içinde.

  ABD’nin telekomünikasyon sektörünü düzenleyen FCC kurumunun yayınladığı rapora göre en çok ve en az radyasyon yayan cep telefonu listesinde Motorola, Blackberry ve Samsung, farklı kulvarlarda dikkat çeken markalar arasında.

  [​IMG]