1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Cep tehlikesi


 1. Kobe

  Kobe rank8

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.698
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Prof. Dr. Selim Şeker’in “merak etmiyor musun” dedirten kitabı çıktı.

  Alanında bir ilk olan ‘Tehlikeli Oyuncak’ kitabının yazarı Prof. Dr. Selim Şeker’in “merakla beklenen” yeni kitabı çıktı. Cep Tehlikesi, cep telefonu, 3G, baz ve elektrikli cihazların insana, özellikle çocuklara ve çevreye verdiği onarılması güç zararları ele alıyor. Radyasyon denizinde yüzerken ruh ve beden sağlığımızı korumak için ne yapmamız gerektiğinin ipuçlarını veriyor.

  Kitabın amacı insanları gerçeklerle uyarmak. Özellikle çocukları, gençleri, anne babaları uyarmak. Prof. Şeker, cep telefonu dışında infrared ısıtıcılar, bilgisayar, televizyon, mikrodalga fırın gibi elektrik enerjisiyle çalışan cihazlar hakkında da özet değerlendirmeler yapıyor, pratik korunma yöntemleri veriyor. Kitap hiçbir kişi ya da kuruluşu karalama amacı gütmeden bilimsel gerçekleri okuyucuya en objektif şekilde sunuyor.

  Türkiye’nin “anti-radyasyon amcası” olarak da tanınan Prof. Şeker okuyucuya kolaylık sağlaması açısından da meseleyi “10 soru, 10 cevap” formatında ele alıyor.

  İşte o 10 kritik soru; hayat kurtaran cevaplar ise kitabın içinde:

  1. Cep telefonu çılgınlığının sonu nereye gidiyor?

  2. Cep telefonu güvenlik standartları yeterli midir?

  3. Cep telefonuyla konuşmak gerçekten hasta eder mi?

  4. Çocukların ceple konuşması ne kadar risklidir?

  5. 3G teknolojisinin bilinmeyen tehlikeleri neler?

  6. Cep ve baz istasyonları doğal çevre ve hayvanlar için de zararlı mı?

  7. Cep telefonları dışında evimizdeki radyasyon yayan cihazlar hangileri?

  8. Kendimizi ve çocuklarımızı korumak için ne yapmalıyız?

  9. Elektromanyetik dalgalarla insan zihni kontrol edilebilir mi?

  10. Evimizin yakınındaki sağlığımızı tehdit eden baz istasyonlarını nasıl kaldırtabiliriz?

  Yukarıdaki ve benzeri soruları en yeni bilimsel araştırmalar ışığında yanıtlayan Prof. Dr. Selim Şeker, “Sağlıklı bir gelecek düşleyen her insan, vicdanlı her anne baba bu kitabı okumalı” diyor.

  Prof. Dr. Selim Şeker kimdir?
  Prof. Dr. Selim Şeker, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiştir. Master ve doktorasını George Washington Üniversitesi’nde, 1978 ve 1982 yıllarında tamamlamıştır.

  1982’den beri Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesidir. Çalışma konuları, uzaktan algılama, elektromanyetik uyumluluk, elektromanyetik dalgaların propagasyonu, insanlar üzerindeki biyolojik etkileri ve benzeri konulardır. CyberCom ABD, BBC İsviçre şirketlerinde, George Washington Üniversitesi’nde, NASA’da konusunda ileri düzeyde özgün bilimsel çalışmalar yapmıştır.

  Araştırma yaptığı konularda yayımlanmış 8 kitap, 12 rapor, 100 konferans bildirisi ve 36 özgün makalesi, evrensel bilime katkılarının nicel bir ölçüsüdür. Selim Şeker, insanların elektromanyetik alanlara maruz kalması konusunda TSE için iki standart hazırlamış ve bu konuda pek çok ulusal ve uluslar arası toplantıya katılmıştır. TÜBİTAK-MAM ve Telekomünikasyon Kurumu’na konusunda danışmanlık yapmıştır.


  “Cep Tehlikesi”
  Teknik Özellikler:
  Yazar: Prof. Dr. Selim Şeker
  Yayınevi: Hayykitap - 89
  Kategori: Acil Serisi - 9
  Türü: Araştırma
  Birinci baskı: Ekim 2009
  Sayfa sayısı: 272
  Fiyatı: 15 TL
  ISBN: 978-975-9059-94-1

  Hayykitap’ın notu…
  Hayykitap olarak, insanların yoğun ama gözü kapalı olarak kullandığı ve hayatlarını kolaylaştırdıklarına inandığı her “şey”e karşı özel bir ilgimiz var. Çünkü teknolojinin ikiyüzlü olduğunu, tüm teknolojik yeniliklerin aynı zamanda beden ve ruh sağlığını olumsuz etkileyen bir “karanlık yüz”ünün de bulunduğunu biliyoruz. Yayıncılık ilkelerimiz gereği de bu karanlık yüzü sağlam bilimsel veriler ışığında deşifre etmekten hoşlanıyoruz.

  2005 yılında, daha 3G “merak” edilmezken, cep telefonu kullanımı henüz şimdiki çılgınlık ve bağımlılık boyutlarına gelmemişken Tehlikeli Oyuncak isimli bir kitap yayımlamıştık.

  Alanında ülkemizde bir ilk kitaptı bu. Günlük hayatta kullandığımız elektromanyetik radyasyon yayan cihazların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ve bu etkilerden korunma yöntemlerini anlatıyordu. Ana eksen olarak cep telefonu seçilmişti, çünkü radyasyon yayan cihazlar içinde en “hayatımıza girmiş” görüneni cep telefonuydu.

  Aradan geçen 4,5 yıl içinde cep telefonu hayatımıza daha da girdi, herkesi kapsama alanına aldı. Abone sayısı nüfusla eşitlendi. 3G ile birlikte yeni fonksiyonlar sunuldu, hayat çok kolaylaştı, merakımız iyice alevlendi!

  Ancak henüz vicdani sorumluluğunu yitirmemiş bilim insanları da boş durmadılar. Etik problemi yaşayan bir kısım bilim insanının aksine cep telefonu kullanmanın ve onun radyasyonuna maruz kalmanın çevreyi de insanları da hasta ettiğini, işin ciddi olduğunu, tedbir alınması gerektiğini vurguladılar. Pişkin pişkin, “Her şey güllük gülistanlık, henüz kanıtlanmış zararı yok, istediğiniz kadar kullanın” diyerek “piyasa”da dolaşan meslektaşlarına da en etik yanıtı vermiş oldular.

  Cep Tehlikesi işte bu vicdanlı insanların, halk sağlığı için çalışan Türk ve yabancı bilim insanlarının yaptığı “en güncel” araştırmalara dayanıyor.