1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Cennetten Cehenneme yol!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  MERSİN Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Silifke İlçesi'ne bağlı Narlıkuyu Beldesi'ndeki ünlü Cennet- Cehennem mağarası arasında geçiş yolu bulunduğunu söyledi.

  Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve yanındaki heyet, Cennet- Cehennem mağarasında incelemelerde bulundu. Burada bir açıklama yapan Güzeloğlu, Macar jeolog ve doğa bilimcilerince 1990’da Cehennem Obruğu’ndan Cennet Çöküğü’ne gidilebileceği belirlenen 4 mağaranın saptandığını ancak bugüne kadar üzerlerinde hiçbir çalışma yapılmadığını hatırlattı. Güzeloğlu, “Cehennem Obruğu’nun hemen yanındaki Cennet Çukuru ile bağlantısı noktasında 1990’da inceleme yapan Macar jeologlar ve doğa bilimcilerinin Cennet ve Cehennem arasında bağlantı ve geçiş yapan 4 tane mağara tespiti var. Bugüne kadar üzerinde durulmayan bir çalışma. Özellikle bu iki bağlantının zenginleşmesi hem turizm adına hem de buraya ziyaretin artması ve ilgi yaratması adına önemli. Çünkü daha ötesindeki mağara bilimi noktasında bu obrukların çok daha derinlere inen jeolojik katmanları ve bağlantıları olduğu yolunda da çok ciddi bulgularımız var” dedi.

  Bölgenin turizm değerini artırmayı hedeflediklerini kaydeden Vali Güzeloğlu, Cennet ve Cehennem arasındaki geçişi sağlamak adına çalışmalara vakit kaybetmeden başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

  Cennet Çöküğü


  Bir yeraltı deresinin yol açtığı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Elips biçimindeki ağız kısmı çapları 250 metre ve 110 metre olup derinliği 70 metredir. Çökük tabanının güney ucunda 200 metre uzunluğunda ve en derin noktası 135 metre olan büyük bir mağara girişi ve bu mağaranın ağzında küçük bir kilise var. Kilisenin giriş kapısı üzerindeki 4 satırlık kitabede, bu kilisenin 5’inci yüzyılda Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana’ya ithafen yaptırılmış olduğu yazılmaktadır. Cennet Çöküğü'nün içine her biri oldukça geniş 452 basamaklı taş bir merdivenle inilir. Kiliseye 300 metre basamakta varılır. Kiliseden sonraki mağaranın bitim noktasında mitolojik bir yeraltı deresinin sesi duyulur.

  Cehennem Çukuru

  Cennet çöküğünün 75 metre kuzeyindeki Cehennem Çukuru da Cennet Çöküğü gibi oluşmuştur. Ağız çember çapları 50 metre ve 75 metre, derinliği 128 metredir. Kenarları içbükey olduğu için içerisine inmek mümkün olmamaktadır.

  Mitolojiye göre, Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağı’nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem Çukuru'nda hapsetmiştir.