Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Cemre Düşmesi ne demektir ve ne zaman cemre düşecek ?

Halkımızın arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması olayına cemre denir. Cemre, birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılan bir ısıtıcı güçtür (Meydan Larousse, 1969). Cemre üç tanedir: Birinci Cemre havaya (19-20 Şubat), İkinci Cemre suya (26-27 Şubat) ve Üçüncü Cemre de (5-6 Mart) toprağa düşer. Her cemrenin düşüşüyle hava sıcaklığı artar, cemrelerin arasında ise sıcaklık küçük bir düşüş görülür (Ana Britannica, 1986).

Böylece cemre, havanın aşağıdan değil de sanki yukarıdan aşağıya doğru ısındığını ifade eder. Meteorolojik folklörümüzdeki önemli yeri ve küresel ısınmada havanın ısınması konusunun önemi nedeniyle cemre burada kısaca ele alınmıştır.

Cemre :

Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelmektedir. Diğer bir anlamı ise, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi dolayısıyla, önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinmektedir. Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır (M. Larousse, 1966).

Ps : istedim ki artık bahar geliyor sizlerde hazırlıklı olun lütfen :muck: :starving:

Server
Assos
Takımı
Besiktas
Ben aldım mesajı bu konudan, 3. cemreyi de erkenden kutlayacaz :P

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Mart Kedisi ne zaman düşecek ahahaha cemrelerden sonra mı işin ilginç yanı 5 Mart LvL 105 gelebilir kore bunu mu takip ediyor acep sonuçta özel bir güne denk getirmek ister böyle kişiler bilirim :P

extraloob demiş ki:
Mart Kedisi ne zaman düşecek ahahaha cemrelerden sonra mı işin ilginç yanı 5 Mart LvL 105 gelebilir kore bunu mu takip ediyor acep sonuçta özel bir güne denk getirmek ister böyle kişiler bilirim :P
her şey mi 5 marta gelir ya :D

Yukarı Alt