Bence kesinlikle git derim .Doğrudur namaza niyaza alıştırmaya çalışıyorlardır fakat senin iyiliğin için onların bu işten ne gibi bi çıkarı var ki ?.Kalacağın bı sene gerçekten zorlanabılırsın fakat bazı zamanlar çok eğlenceli oalbiliyor. bende gittim ve tanıstığım abı cok ıyı bırıydı aksam 2 lere kadar pes turnuvaları ,dısarda yemekler fılan eğlencelı oluyor.Zaten unıversıte okuyorsan adam olmak ıcın okuyorsun.

KoLeRa_ demiş ki:
Bence kesinlikle git derim .Doğrudur namaza niyaza alıştırmaya çalışıyorlardır fakat senin iyiliğin için onların bu işten ne gibi bi çıkarı var ki ?.Kalacağın bı sene gerçekten zorlanabılırsın fakat bazı zamanlar çok eğlenceli oalbiliyor. bende gittim ve tanıstığım abı cok ıyı bırıydı aksam 2 lere kadar pes turnuvaları ,dısarda yemekler fılan eğlencelı oluyor.Zaten unıversıte okuyorsan adam olmak ıcın okuyorsun.
evet o saydığın kısımLarı gerçekten güzeL öyLE uyguLamaLar eğLenceLi şeyLer var ama bi süre sonra hayatına karışmaya başLıyoLar .. kararLarını vermeye, orası bozuyo işi.. madem bi çıkarı yok tamam kıLdırsın namazı itirazımız yok madem çıkarı yok karışmasın hayatına içLerine iyice katıLdığında..

hmzsnmz demiş ki:
Cemaat evlerinin bir altı abiler ablalar kısmısı oluyor. Lise okurken çok kez çağırıldım lakin hiç gitmedim. Çağırmadan önce de benim giden arkadaşlar halı saha maçı ayarlarlar abilerle maçtan sonra davet ederlerdi xD. Giden arkadaşlarımın anlattıklarına bakarsak o hurafe dediğin baskı yok dediğin şeyler gerçekleşiyor üstelik denizde kum kadardan çok daha fazla. Ha yine gidene yok demem kendi tercihidir. Zaten sen istemesen bile ünilerde avlıyorlar böyle gurbete gelen yardıma muhtaçları bulup. Yanlız şunu belirteyim oraya gittiğin vakit 1 sene kalamazsın onlara uyarsan temelli onların olursun. İyice içlerine girdiğin vakit aileni beyninden silerler silmeye kalkarlar.Gelecek yaşantına kendin yön veremezsin. Sürekli yol gösterirler onların dediklerini yapmak zorunda kalırsın ki zaman geçtikten sonra çıkması da kolay değil. Lakin başta onlara uymazsan zaten aralarına almazlar bile .

Ps: Ben de kayseriliyim. Benim olmasa da kuzenim başına gelen tuhaf olaylar var bu yüzden. Dışarıdan geliyorsan çok iyi araştır derim. Ve kendi düşüncem cemaat evlerinden başka alternatifin varsa onu değerlendir derim.

Bu kadar yazı yazdım biraz da kötüledim açıkcası. Lakin yine seçim senindir hayat senindir karışmam.

+1907 aynıları bnmde başıma geldi halı saha maçıyla birlikte :D

onların bu işten ne gibi bi çıkarı var ki ?.
çıkarları var içlerine iyice girdiginde anlarsın.

Kalacağın bı sene gerçekten zorlanabılırsın
bir sene degil 4 sene ayrıca her sene surekli semt degiştirirler (oturdukları yeri)

fakat bazı zamanlar çok eğlenceli oalbiliyor. bende gittim ve tanıstığım abı cok ıyı bırıydı aksam 2 lere kadar pes turnuvaları ,dısarda yemekler fılan eğlencelı oluyor.
pes zaten onların geleneksel oyunu yeni gidenleri ortama alıştırmak için surekli pes oynatırlar,halı saha maçları yaptırırlar sınıftanda ogrencileri çagırırlar ki bu maçlara kendilerine ogrenci gelsin, havuza giderler bir de yakın ileere gezi yaparlar bunların herpsindeki amaç birdir.

Zaten unıversıte okuyorsan adam olmak ıcın okuyorsun.
abilere gitmeyince adam olmak için universite okumuyor mu sayılıyor, yurda gider , temiz rahat duzgunce okur.

Milano demiş ki:

bir sene degil 4 sene ayrıca her sene surekli semt degiştirirler (oturdukları yeri)

fakat bazı zamanlar çok eğlenceli oalbiliyor. bende gittim ve tanıstığım abı cok ıyı bırıydı aksam 2 lere kadar pes turnuvaları ,dısarda yemekler fılan eğlencelı oluyor.
pes zaten onların geleneksel oyunu yeni gidenleri ortama alıştırmak için surekli pes oynatırlar,halı saha maçları yaptırırlar sınıftanda ogrencileri çagırırlar ki bu maçlara kendilerine ogrenci gelsin, havuza giderler bir de yakın ileere gezi yaparlar bunların herpsindeki amaç birdir.

abilere gitmeyince adam olmak için universite okumuyor mu sayılıyor, yurda gider , temiz rahat duzgunce okur.
+1905 benim dedikLerime tercüman oLmuşsun .. 8)

Milano demiş ki:
Ben 2 senedir içlerindeyim. Tek çıkarları benim okulumu bitirip adam olmam. Okulda nasıl öğretmenlerin çıkarı buysa evlerde veya yurtlarda da abilerin veya belletmenlerin çıkarı budur.
sürekli bulundukları yeri değiştirenler çok nadir. İstisnalardan bahsediyorsun
sosyal aktivite açısından böyle şeylere gerek duyuluyor. Ot gibi öğrenci olmak kimse istemez.
Burda yanlış anlamışsın. Gidip elin it kopuğuyla ev tutacağına abilerinde kalması tercih edinilmiş.
Bence de mecbur kalırsanız gidin. Alternatifiniz varsa kullanın. Devlet yurtlarına yerleşemezseniz. Yurtları ve Evleri tercih edin derim.
Ama abilerin her dediğini yapmayın. Kendinizi ortama fazla kaptırmayın. Siz kendinizi bilin yeter. Ben 2 senedir içlerindeyim Perfonmansımda hiç bi düşüş yok :P

Bende 2 senedir bu ortamın içindeyim Abimde 3 senedir. Zorla namaz kıldırma diye bişey yok. Ama çağırma ve teklif var. Ayrıca namaz kötü bişey mi niye ürküyosunuz.
Ailenle bağını koparmak diye bişey yok. Abilerim fırsat buldukça anne babamı ziyaret eder. Ailem fırsat buldukça gelir abilerimle görüşür.
İlerde tüm kararlarına karışırlar diye bişey yok. Abilerin her dediğini yapmıcaksın. Kendini biliceksin yeter. Bazı kararlarıma annem babam karışmaz onlara ne.
İlerde evlenceğin kıza bile karışıyor diye saçma bişey kesinlikle yok. Ama abilerin bi dostun olarak senin için hayırlısını ister.
Onlar senin evde veya yurtta kalmana muhtaç değiller. İstediğinde kapıyı gösterirler.
Yazın bile babaocağına göndermemek diye bişey yok. bende abimde tatilimizi evde geçiriyoruz. Ama yurt veya ev de senin bi ortamın. Onlarda beraber vakit geçirmek ister. O ortamda kalmayı kabul ediyorsan bazı toplu programlara katılman lazım.
Bunlar çıkarcı derseniz. Cami çıkışlarında yardım kutusuna yardım para verenlerin ne çıkarı var düşünün?

Cemaatlerin çıkarlarına çok güzel örnekler verilebilir Anadolunun göbeğinde yaşıyorsan çok iyi bilirsin bunları öncelikle sistem Üniversitede değil lisede başlar hatta şimdi orta okulda başlıyor ; neyse bunların dershanelerine giden orta okul- lise öğrencileri abiler ve ablalarıyla ders çalışmaya çağrılırlar bu çağrılmalar gece yatılarına ondan sonra eğlenceli aktiviteler maçlar pes turnuvaları gibi devam eder ve aynı zamanda ders çalışmanıza yardım ederler , bu insanlar namaz kıldığı veya dini istiareler yaptığı zaman katılmak zorunda değilsindir ama katılmazsan da kendini psikolojik olarak kötü hissedersin bunların ideolojisi ile büyüdüğün için farkına varmazsın ama bağlanmış olursun , üniversite sınavlarına girip kazanınca seni alırlar derler ki bak bunca yıl biz sana yardımcı olduk sende senden sonra gelenlere yardımcı ol onlarla ilgilen ki onlarda yalnız kalmasın böylece abi olursun gittiğin şehirde üniversite evlerinde iş değişmiştir abi olunca alışveriş için sana yer gösterirler mesela z eczanesinden alışveriş yapacaksın sana kolaylık sağlayacaklar hatta oraya karneni bırak onlar halletsin derler , ondan sonra sana giyim alışverişinde indirim yapacak yerler binbir türlü yer gösterilir avantajlı alışveriş yapabileceğin ama bunun karşılığında çokda masum görünen kurallara uymak zorundasındır , özellikle küçük şehirlerde kızlara ve erkeklere gece giriş saati belirlenir ondan sonra kızlar-erkekler birbirlerinin evlerine giremez , sohbetlere katılmak zorundasındır ama hepsi bunların senin iyiliğin ve dini bütün bir Fetoşçu olman içindir ve sakınca yoktur masum bir organizasyondur senin gözünde devam edersin üniversiteyi bitirirsin başarılı öğrencisindir sosyalleşemediğin için ve seni yurtdışına yollarlar veya yurtiçinde çok avantajlı yerlere getirirler kabul edersin , eğer kurallara bağlı bir abiysen sana kitap getirirler ablalar arasından eş seçmeni isterler evlenmek için beğendiğin kişiyle tanıştırılır ve yine cemaatten bir abiyle evlendirilirsin ve cemaate bütün iyiliğinle yardıma devam edersin bunu yaparken mevkine göre yükselirsin ve sana maaş bağlarlar vs vs. iyilik meleği olup çıkarsın sonuçta ortaya.

Ama bu çok iyi iş normalde duygusal olan işin ticari boyutu varki ordan kırılan paranın haddi hesabı yok , bir fetocu başka fetocudan alışveriş yapar , fetocu esnaf cemaate para öder bu para akrşılığı öğrenciler ona yönlendirirlir , ilerde bir işe giren kişi üst mevkilere yükseldikçe kendisinin yerine geçecek fetocularıda hazırlar bu böyle gider.

Genel olarak bu oluşumun işleyişine baktığımda her zaman demiştir keşke sorgulayıcı bir yapım olmasada bunların yaptığı oluşuma girip mutlu mesut zengin fetocu bir hayat sürsem.

Türkiyenin şimdiki durumunda askeriyeyi düşünmüyorsan ve sorgulayıcı bir yapın yoksa , ve onların yaptığı şeyi dindarlık olarak nitelendirebiliyorsan hiç ama hiç durmadan git cemaat evlerine hayatını yaşa derim ^^

Espio demiş ki:
Cemaatlerin çıkarlarına çok güzel örnekler verilebilir Anadolunun göbeğinde yaşıyorsan çok iyi bilirsin bunları öncelikle sistem Üniversitede değil lisede başlar hatta şimdi orta okulda başlıyor ; neyse bunların dershanelerine giden orta okul- lise öğrencileri abiler ve ablalarıyla ders çalışmaya çağrılırlar bu çağrılmalar gece yatılarına ondan sonra eğlenceli aktiviteler maçlar pes turnuvaları gibi devam eder ve aynı zamanda ders çalışmanıza yardım ederler , bu insanlar namaz kıldığı veya dini istiareler yaptığı zaman katılmak zorunda değilsindir ama katılmazsan da kendini psikolojik olarak kötü hissedersin bunların ideolojisi ile büyüdüğün için farkına varmazsın ama bağlanmış olursun , üniversite sınavlarına girip kazanınca seni alırlar derler ki bak bunca yıl biz sana yardımcı olduk sende senden sonra gelenlere yardımcı ol onlarla ilgilen ki onlarda yalnız kalmasın böylece abi olursun gittiğin şehirde üniversite evlerinde iş değişmiştir abi olunca alışveriş için sana yer gösterirler mesela z eczanesinden alışveriş yapacaksın sana kolaylık sağlayacaklar hatta oraya karneni bırak onlar halletsin derler , ondan sonra sana giyim alışverişinde indirim yapacak yerler binbir türlü yer gösterilir avantajlı alışveriş yapabileceğin ama bunun karşılığında çokda masum görünen kurallara uymak zorundasındır , özellikle küçük şehirlerde kızlara ve erkeklere gece giriş saati belirlenir ondan sonra kızlar-erkekler birbirlerinin evlerine giremez , sohbetlere katılmak zorundasındır ama hepsi bunların senin iyiliğin ve dini bütün bir Fetoşçu olman içindir ve sakınca yoktur masum bir organizasyondur senin gözünde devam edersin üniversiteyi bitirirsin başarılı öğrencisindir sosyalleşemediğin için ve seni yurtdışına yollarlar veya yurtiçinde çok avantajlı yerlere getirirler kabul edersin , eğer kurallara bağlı bir abiysen sana kitap getirirler ablalar arasından eş seçmeni isterler evlenmek için beğendiğin kişiyle tanıştırılır ve yine cemaatten bir abiyle evlendirilirsin ve cemaate bütün iyiliğinle yardıma devam edersin bunu yaparken mevkine göre yükselirsin ve sana maaş bağlarlar vs vs. iyilik meleği olup çıkarsın sonuçta ortaya.

Ama bu çok iyi iş normalde duygusal olan işin ticari boyutu varki ordan kırılan paranın haddi hesabı yok , bir fetocu başka fetocudan alışveriş yapar , fetocu esnaf cemaate para öder bu para akrşılığı öğrenciler ona yönlendirirlir , ilerde bir işe giren kişi üst mevkilere yükseldikçe kendisinin yerine geçecek fetocularıda hazırlar bu böyle gider.

Genel olarak bu oluşumun işleyişine baktığımda her zaman demiştir keşke sorgulayıcı bir yapım olmasada bunların yaptığı oluşuma girip mutlu mesut zengin fetocu bir hayat sürsem.

Türkiyenin şimdiki durumunda askeriyeyi düşünmüyorsan ve sorgulayıcı bir yapın yoksa , ve onların yaptığı şeyi dindarlık olarak nitelendirebiliyorsan hiç ama hiç durmadan git cemaat evlerine hayatını yaşa derim ^^
güzeL anLatmışsın :thumbsup:

Fettoş ve onun muridleri gibi olmak ve onlar gibi otlanmanın yapılabileceği en iyi mekan cemaat evledir.

Fetoşun Evlerinden Biride Bizim Karşı Komşumuz Işık Evi diyede tabir edilen ve cemaat evleri diye adlandırılılan bu daireleri anlatmak istiyorum , apartmandaki kamera sistemine takılan görüntüleri anlatıyım ilk başta

1-Öncelikle eve 100 den fazla adam girip çıkıyor.
2-Dershane ögrencileri günde 2 kez farklı farklı geliyorlar ve 3 saat orada kalıyorlar.
3-Evin sahibi kim oldugu belli degil bi kişi kiralamış ve evde 3 kişi kalması gerekirken 18 kişi kalıyor.
4-karşı komşumuz olmalarıyla birlikte erkek olmadıgınız sürece yüzünüze bile bakmıyorlar.
5-Evdeki adamlar haftada 3 kez degişiyor
6-O eve çagrıldım ancak gitmedim.ve gitmemde
7-Polis çagırdıgınızda evden 2 şey 2 şer tüymeye başlıyorlar Saydım net 20 ye yakın adam çıktı. ev de duranlarda cabası
9-Geçenlerde gözüme çarptı apartmanı izlerken adamlardan biri kamerayı çevirdigini gördüm ve bunu çekinmeden yaptı. Bişeyde diyemiyorsun o adam orda bida bulunmuyor.

Şunuda Söylüyorum oraya girdiginizde farkında olmadan onlara baglanırsınız güzel bir taktik adamlar a helal olsun çok uyanıklar.Ve Espio arkadasımız çok haklı gerçektende söylediklerinde çok haklı. :wink1:

Espio demiş ki:

Öncelikle bu güzel bilgilerinden dolayı teşekür ediyorum.Anlattığına göre cemaat evlerinin öğrencilere karşı yatırımlarının amacı ondan sonra gelecek öğrencilere yardımcı olacak abiler yetiştirmesi.Eğer cemaat evlerinin gerçek amacı buysa bence zararı yoktur.Ama bölücü,yıkıcı,ülkenin şeriatla yönetilmesini isteyen bir örgüt ise zaten bunca zaman göz yumulmazdı diye düşünüyorum.

Kajmeran35 demiş ki:
Espio demiş ki:

Öncelikle bu güzel bilgilerinden dolayı teşekür ediyorum.Anlattığına göre cemaat evlerinin öğrencilere karşı yatırımlarının amacı ondan sonra gelecek öğrencilere yardımcı olacak abiler yetiştirmesi.Eğer cemaat evlerinin gerçek amacı buysa bence zararı yoktur.Ama bölücü,yıkıcı,ülkenin şeriatla yönetilmesini isteyen bir örgüt ise zaten bunca zaman göz yumulmazdı diye düşünüyorum.
Çok güzel bir yere parmak basmışsın sana bunu yurtdışından bir kavramla anlatmak istiyorum , kendimde parçası olduğum için güzel bir örnek olacak ;

Volunteering; bu kelime türkçeye gönüllülük olarak çevriliyor. Yurtdışında okullarda bir öğrencinin 1 yıl boyunca en az 20 saat volunteering aktivitelerinde bulunması zorunlu bilinçlenmesi için bu aktiviteler bir parkı temizlemek, huzur evine gitmek, kiliselerin sosyal dayanışma fonları için kurabiye gibi küçük şeyler satmak ( bizim sermesler gibi) uzayıp gidiyor. Insanlar sırf birbirine yardım etmek için gönüllü olarak bu aktivitelere katılıyorlar.

Volunteeringin en önemli olduğu aktivitelerden birisi de Exchange programları , bu programla bir ülkedeki bir öğrenci başka bir ülkeye gönüllü bir ailenin yanına gidip orda onların çocuğu gibi yaşıyor okula devam ediyor ve ülke kültürlerini birinci elden yaşayarak öğreniyor ülkesine dönünce orda öğrendiklerini kendi ülkesine anlatıyor.Gönüllü ailelerde o çocuklara bakarak hem onların kültürlerini öğreniyor hem de bir şekilde dünya barışını desteklemiş oluyor.
Ben bu işin en deneyimli kurumu Afs in Volunteering sistemini gördüm yaşadım i deneyimimi tamamlayınca onlara yardım etmek için bende bir gönüllü olacağım . Şimdi sistemi anlatıyım ; Mesela sen türk öğrencisin Amerikaya gitmek istiyorsun amerikaya gidiş-geliş uçak biletleri , okul masrafları , vize masrafları , oryantasyon masrafları derken amerika gibi bir ülkenin standartında 20 000$ para gerekiyor ama Amerikan hükümeti dünya barışı için Exchange programlarını destekliyor ve yarısını kendisi ödüyor (Okul masrafları , vergiler , servis ücretlerini) senin verdiğin 10 000 dolar ile oryantasyonlar yapılıyor , sana aylık 200$ civarı bir maaş bağlanıyor ve sigorta yapılıyor sen orda hem kendin yaşamayı hemde para idaresini öğrenmiş oluyorsun. Program yılın bitince Afs sana diyor ki istersen gönüllümüz ol diğer gidecek nesillerin oryantasyonlarında görev al , aile bul onlara öğrencilere danışmanlık yap , senden sonraki nesiller için programın devamını sağla .

Gönüllülük ve dünya barışı için çıkarsız çalışma budur. Çünkü tamamen isteğe bağlıdır. Bu afs gibi kurumların gönüllüleri hep orta halli ailelerdir hiç bir ticari çıkarları yoktur.

Şimdi cemaate dönelim ;
ilk olarak psikolojik baskı varmı?
İkinci olarak ideolojik zorlama varmı?
üçüncü olarak ticari kaygı varmı?

Şimdi bu sorular o kadar can alıcı ki bir organizasyon kemikleşmişse ticari kaygısı varsa ve psikolojik olarak başarılıysa bu organizasyonun neler yapabileceğini inan tahmin bile edemezsin , düşünsene adamlarda para var , kilit yerler tamamen kontrolleri altında , etkiledikleri kitle tamamen çocuklar , vaadettikleri şeyler o kadar göz boyayıcı ki insanları sömüren bir yapı ( Duygusal ) .

Eğer bu oluşumun ticari kolu olmasa inan umrumda değil insanlara öğrettikleri uygulamalar düşünce özgürlüğüdür bir şey demem , demek banada düşmez ama bir ticari kaygı varsa ve bu çocuklar-gençler üstünden yürütülüyorsa inan dünyanın en tehlikeli şeyidir.

Fethullahın faaliyet gösterdiği alana bak sadece eğitim , o kadar çok lisesi okadar çok dershanesi , o kadar çok üniversitede kontrolü varki anlatamam sana en basitinden yurtdışı ağı amerikadan afrikaya kadar uzanıyor . Siyasi olarak iktidar onlarda , ekonomik olarak inanılmaz güçlüler , eğitim onlarda geriye ne kaldı?

Burda ki sömürüyü görebiliyormusun? Tamamen yetiştirdiği öğrenciden beslenen bir sistem tamam etnik-ideolojik ayrımcılığa dayanan bir sistem ve buna karşı duran bir şey yok .

Daha çok şey yazabilirim ama okuyanlarıda sıkmak istemiyorum.

okadar kotu değil kimse seni zorlamaz ama sana sinir olurlar sende ona bitti .
kimseyle muhattap olma yasa evde nolacak oldurecek değiller ya

// bu işin siyasi boyutuda var ...
bi nevi siyasi yatırım. nasıl ? cogu yazıyı okudum birazı abartı gibi geldi..
bakın bi insanın 25 inden sonra ideolojisi değişmez değiştiremezsiniz yani artık kartlaşmıştır.
eğilmez bükülmez ...
sanırım nur cemaati de kendi arasında işlerine göre bölümlerine ayrılıyor yazıcılar okuyucular bakıcalar vs vs....

benim anlatmak istedigim taraf şu ha insan inanır inanmaz namazı kılar kılmaz orcuu tutar turmaz orası beni ilgilendirmez.
ışık evleri anadolunun her yerinde var ve öğrencileri bi nevi besliyolar ha tamam güzel ve normal gözküyor.çocuk gençliğinde ne gördüyse odur.ağaç yaşken eğilir. ha buraya kadarda sorun yok.
adamın acıklaması şu : Türkiyede her 10 kişiden biri hizmet içindedir. tamam eyvallah :D orasıda sorun değil.

geldik sandık başına :Dyaşlar oldu 22 25 falan filan :D
bilmiyorum ama bunu türkiyede 2 parti yaptı neyi yaptı eğitim her sey olacagını eger bir secmen kitlesine sahıp olacaksanız bunu gençler ve cocukların eğitiminden geçiceğini.Cocuga ve gence ne veririseniz öyle kalıyor ve gelecekteki zihniyeti ona göre gelişiyor.

sonra ne oluyor .

belli bir seçmen kitlesine sahip oluyor ve secmen yetiştiriyor. ne zamanki cocuk egitimi siyasetin içine dayandırıldı.o zaman bitti. basit bir örnek sene 2001 biri işaret ediyor x partisi diye adam yüzde 47 ile geliyor.istesenizde istemesenizde kaldıgınız yerler yaşantılarınız sizin gelecekteki seçimlerinize yön veriyor.
müslüman bi ülke olarak düşünüyorsun cocuken gittin e arkadas bunlar kötü bişi yapmıyor top oynamaya gidiyoruz . pikniğe cıkıyoruz pc film izliyoruz e zaten namaz şart onu kıldırıyorlar ders çalıstırıyorlar. ne güzel bu adamların ne gibi :D zararı dokunacak hatta parasız cocukları okutuyorlar dış ülkelerde okullar acıyorlar mükemmel demi ?

ama bundan sonra cemaatin işaret ettiği parti ye oy atıyorlar.. o kadar güveniyorlarki :D yanlış yapamazlar cunku yaşadıkları cok güzelde ve cocuken ve genç ken gördükleri için onlarda artık kalıcı bir iz oluyor.

sorun nerde ben hala anlamadım diyecek ? :D
siyasi kanat da alınan kararlara karsı cıkabılıyomusun * hayır
bi kanun koyudugunda bu adamlar halk oylamasına gidiyormu * hayır
istenilmeyen bazı projeler üretildiginde sen söz sahibimisin* hayır
vs hayır
vs hayır.
bence bu zorlamadan cok siyasi bi yatırım .
artık siyasiler ne derse onu yapmak zorundasın neden ? T.c demokrasi rejminden dolayı o nedir bizde temsili demokrasi vardır. temsili demokrasi nedir ? sen adamını seçersin o TBMM de istedigi gibi at kosturur hele tek basşına iktidarsa buna ne muahlefet ne halk karışabilir.

evet ışık evlerinde zorlama yok :D ama iş siyasete girdiginde hani bakalım değiştirilen kanunları uygulamıcam de ? diyemesin.

Yani manevi kanat ve siyasi kanat bir ... bu ikisi önüne geçilemez artık diye düşünüyorum ve yetiştirilen milyonlarça seçmen var yatılı okullar normal okullar. bir siyasi eğitim yuvası haline geldi.

bide şeriat tartışması var :D diyolarki gelmez gelemez :D
iran devrimi örnektir :D şahı yıkmak için iran şahını halk tek oldu komunıstı demokratı libelarli şeriatcısı ilk başlarda mükemmeldi . artık ülke gercek demokrasiya kavusmustu . şah gitmişti artık iranın önunde kimse duramazdı . ne oldu devrim bitti secim yapıldı rejim daha belli değil..
sonra mollalar geldi. ve olan oldu neyse uzatmaya gerek yok. iran devrimin sonucunun boyle olacagını kımse tahmın etmemişti. + içki masalarında şah gitsinde butun rejım ler bana uyar dıyen ınsanlar şu an dış ülkelerde gömen durumundalar ...

@Lew Trocki çok iyi demişsin. Bencede tam bir siyasi yatırım.

Cemaat evlerine gidenlerin çoğu aynı siyasi partiyi tutar.

Milano demiş ki:
İçine girip girmemek senin elinde istediğin zaman çıkabilirsin.Zorluk çıkarttılar diyelim(cemaat evide ne zorluk çıkarcaksa artık)gidersin polise
İstisna bi olay keyiflerinden değiştirmiyorlar heralde
Doğrudur bunları öğrenci çekmek için yaparlar fakat abi evinde kaldıysanız öğrenci yokken evde yiyecek yemek bulamzsınız,öğrenci geldiğinde yemekten geçilmez bunlar sırf öğrenci soğumasın diye yapılan şeylerdir ve güzellerdir.

Bi laf bu kadar tersinden anlanır yada işine gelmiyosa kendini kandırır.Maddi durumu yok sen hala yurda git diyorsun,burs kazanmakta zor.Öğrenci evlerine kimin girdiği belirsiz bu evlerde kötü alışkanlıklar edınebılırsın

Yukarı Alt