1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Cemaat Evleri...


 1. Kajmeran35

  Kajmeran35 rank8

  Kayıt:
  8 Aralık 2008
  Mesajlar:
  360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  güvenlik sistemleri

  Hepimiz,bazı üniversite öğrencilerinin ikamet ettiği "cemaat evleri" olarak adlandırılan evler hakkında kulaktan dolma bilgilere sahipizdir.

  - Gitmeyin oraya zorla namaza kaldırıyorlarmış
  -namaza kalkmayanı evden atıyorlarmış
  -cumaya gitmeyeni dövüyorlarmış
  -her gece 2 saat dua etmek zorunluymuş vs vs...

  Bunların geyik ve safsata olduğunu düşünüyorum.Hı olmuştur elbet böyle bir iki olay ama genelin yanında denizde kum kalır.

  Üniversiteye giren ve gurbette okumak zorunda kalan bir genç için barınacak yer en büyük sorundur haliyle.Bu sistemli çalışma sonucunda özellikle maddi durumu kötü aile çocukları özellikle iyi üniversite yada iyi bölüm kazanmış zeki gençler bir şekilde dershanelerden itibaren takibe alınıp üniversitede bunlara yardımcı! olunuyor.

  Buraya kadar herşey normal görünsede aklıma takılıyor bee! Neden?
  Babanın oğula,oğulun babaya kazık atmaya çalıştığı bir devirdeyiz.Kardeşler arasında menfaat kavgalarının cinayete uzandığı bir devirdeyiz.
  Bu zamanda kim bıyığı yeni terlemiş liseden yeni mezun birini alsında bu denli yardım etsin.Hayırseverlik olduğunu düşünmüyorum.

  Kutlamadan geçemeyeceğim.Harika bir sistem harika bir plan.Mükemmel ötesi.

  Yıllarca ana baba ile yaşayan,parası olmayan,bilmediği bir şehirde bilmediği insanların arasına gitmek zorunda olan bir çocuk ne yapar.Çocuk olarak görüyorum kusura bakmayın,çocuk!
  Ailelerde çaresiz,birileri destek olmasa okutamayacak evladını.Evet o çocuk elbette kendini okutana saygı duyar,minnet eder,minnet borcunu bir şekilde öder günü geldiğinde.Çünkü bunlar zeki,büyük adam olacak.Bunu biliyorlar hayırseverler!

  Ve yine diyorum öyle güzel düşünülmüşki,illegal en ufak birşey yok.***** derneği değil orası,sadece ev.Girişte güzel karşılanıyorlar,yukarıda yazdığım hurafeler yok.Baskı yok.Ama zaman geçtikçe uzun sohbetler başlıyor.Katılmasan kendini dışlanmış hissediyorsun,dışlıyorlarda.Hatta çoğu zaman sen katılıyorsun sohbetlere.Gün geldiğinde hayat görüşün istedikleri yönde şekilleniyor.Zaten sen maddi durumu kötü olan birisin,bunun bilincinde olanlar sana sürekli sabret güzel günler senindir derken ayrıntılarda bazı kesime düşmanda ediyorlar seni.
  Belkide 2.senenin sonunda eve gidince seni okutmak için binbir zorluk çeken babanın içtiği rakıya tuhaf tuhaf bakar oluyorsun.
  Mezun oluyorsun,sıkı dostluklar edinmişsin,sende yeni gelen senin gibilere doğruyu,iyiyi güzeli öğretmeye hazırsın!Çark işliyor,harika,harika,harika.Daha iyisini düşünemezdim.Büyük yerlere geliyorsun ve minnet borcunu ödüyorsun gerekli kişilere.

  Artık senin durumunda okuyan çocukların babalarına ek iş kapısı açık belkide.Al hemen onları meclise.Bahçeye baksın bir baba,bir babada bahçeye bakana baksın,bir babada tüm bunlara baksın.Nasıl olsa devlette boş kadro bol.İş uydurmak dert değil

  Bugün var olduğunu iddia ettiğimiz kadrolaşmanın temeli bu evlerde atılmaktadır.50 belkide 60 senelik uzun vade bir plan sözkonusudur.Sabır dedim ya sabretmeyi bilenlerdir bu planı çaktırmadan yürütenler.

  İçeriden örnek vermeden tamamlamayayım.
  İlk sene istanbulda öylesine bir bölüm yazdım ve tuttu.Şimdiki okuduğum bölüm yada şehir değildi.Babam daha iyi olur diyerek özel yurta yazdırdı.Mülakatla girdim yurda.

  Dediğim gibi kesinlikle baskı görmedim.Cumaya gitmedim çünkü çok uykum vardı,kimsede kalk git demedi.Ama ters ters bakar oldu herkes birden.Sonra birisi gelip benimle uzun uzun konuştu,yüzümde nur olduğunu farklı olduğumu söyledi.
  Aynı adam gelip leman dergimi aldı onada uzun uzun baktı,bana bir roman verdi okumadım,sevmedim deyip ertesi gün geri verdim kendisine.Birde herkesin leblebi yiyip ortaçağdan bahsettiği bir sohbetten sıkıldığım için kalktım yine kimse bişi demedi ama ters bakmalar arttı...Diğer sohbette çok önemli bir büyüğümüzün konuşacağını kesin dinlemem gerektiğini söylediler.Bende yine sıkılırım deyip 500ml kolanın yarısını vodka yapmıştım,ozaman sıkılmadım bu gerçek

  Herneyse bir cuma günü aniden biri gelip uzaklaştırıldın dedi.Niye deyince burada pijamayla dolaşamazsın kurallara aykırı dedi.Vede gürültü yapıyormuşum.
  Baskı görmedim ama bu yüzden atıldım güzel yurdumdan ama baskı yoktu,cidden
  Oda öyle bir macera olarak kaldı işte anlatıyoruz arada...


  ALINTIDIR:
  Kayseri Erciyes Üniverstesi Elektronik Bölümünü Kazandım İlk Sene Cemaat Evlerinde Kalmayı Düşünüyorum Sizde Bu Konu ile ilgili Düşüncelerinizi Yazarsanız Hem bana Hemde Benim gibi Düşünen Arkadaşlara Yardımcı Olursunuz.. :kalp:
   
 2. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  Cemaat evlerinin bir altı abiler ablalar kısmısı oluyor. Lise okurken çok kez çağırıldım lakin hiç gitmedim. Çağırmadan önce de benim giden arkadaşlar halı saha maçı ayarlarlar abilerle maçtan sonra davet ederlerdi xD. Giden arkadaşlarımın anlattıklarına bakarsak o hurafe dediğin baskı yok dediğin şeyler gerçekleşiyor üstelik denizde kum kadardan çok daha fazla. Ha yine gidene yok demem kendi tercihidir. Zaten sen istemesen bile ünilerde avlıyorlar böyle gurbete gelen yardıma muhtaçları bulup. Yanlız şunu belirteyim oraya gittiğin vakit 1 sene kalamazsın onlara uyarsan temelli onların olursun. İyice içlerine girdiğin vakit aileni beyninden silerler silmeye kalkarlar.Gelecek yaşantına kendin yön veremezsin. Sürekli yol gösterirler onların dediklerini yapmak zorunda kalırsın ki zaman geçtikten sonra çıkması da kolay değil. Lakin başta onlara uymazsan zaten aralarına almazlar bile .

  Ps: Ben de kayseriliyim. Benim olmasa da kuzenim başına gelen tuhaf olaylar var bu yüzden. Dışarıdan geliyorsan çok iyi araştır derim. Ve kendi düşüncem cemaat evlerinden başka alternatifin varsa onu değerlendir derim.

  Bu kadar yazı yazdım biraz da kötüledim açıkcası. Lakin yine seçim senindir hayat senindir karışmam.
   
 3. AbSoLuT_ZeRo

  AbSoLuT_ZeRo rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  875
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci ..

  gerçekten dediği gibi oLuyo .. ben kaLmadım ama kaLan arkadaşım çok arada davet ediyoduLar bizide öyle gırgır şamata yapmaya gidiyoduk.. zorLama faLan yok baştan ama yapmadığında ters ters bakıyoLar, tersLiyoLar .. sonra beni çekmişti bi tanesi dğerlerini çıkardı odadan, sen farkLısın işte onLardan daha çabuk anLıyosun yok öle yok böle faLan demişti.. bende dedim ben gidiyorum bidahada geLmem :twisted:
  kötü bişey değiL tabi ama dinini yaşamak isteyen kendi evinde, yurdundada yaşar namazınıda kıLar kuranınıda okur orucunuda tutar.. bunLarı yapmk için iLLa ki o evLerde kaLmak gerekmez.. Bi de maddi durum var işin içinde tabi orasıda kendinize kaLıyo bana bişey söyLemek düşmez..
   
 4. Kajmeran35

  Kajmeran35 rank8

  Kayıt:
  8 Aralık 2008
  Mesajlar:
  360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  güvenlik sistemleri

  Evet çoğunluk sizinle aynı düşüncede cemaat evlerinin dini kullanarak insanların beyinlerini yıkadığını düşünenlerin sayısı hayli fazla.Bu yüzden sizlerinde düşüncelerinizi öğrenmek istedim. :think:
   
 5. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  Bu beyin yıkama olayını zaten başta yapmıyorlar ^^ Bizim arkadaşlarda gittiklerinde hep makara yapmaya giderlerdi lakin onlarla ne kadar çok zaman geçirirsen zamanla içlerine alıyorlar işte. Sonra da çıkması tam bir arapsaçı. Ben yine tekrarlıyorum başka alternatifin varsa onu değerlendir. Ama mecbursan zaten yapacak birşey yok.

  Ps: o gırgırına giden arkadaşlara dayanamadılar zaten ^^ sonra onları çağırmadılar almadılar evlerine xD
   
 6. Windy

  Windy  

  Kayıt:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  10.853
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kocaeli Üni-Umuttepe

  cemaatcilerin kolejlerinde büyüdüm ben (: ama hiç onlardan biri olmadım. bu dedikleri gerçekten var ve eğerki kendinde olan biri değilsen sende çok rahat kandırılabilirsin. kimseye git gitme demem ama gitme :roll:
   
 7. Metamorph

  Metamorph olduser

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.280
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  BlackArmy ~ Stockholm

  Aynen öyle bende Kayseride oturuyorum eskiden benimde arkadaşlarım giderdi ilk başlar bilgisayar oynatırlardı,zevkli birşeyler yapıp orayı sevmelerini sağlarlardı.Sonra yavaş yavaş kendilerine bağlarlar ve hafta sonları kalmak için davet ederler.İşte o kalmalarda aklına girmeye çalışırlar.Ayrıca ileride bu tür yerlerde bulunduğun ortaya çıkarsa çoğu yerde karşına çıkar ve senin için hiçde iyi olmaz.Arkadaşımı bu yüzden askeri okula almadılar.Hamza'nın da dediği gibi alternatifin varsa onu değerlendir. :wink1:
   
 8. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  kendimi gördüm sanki :popcorn:
   
 9. DuLGeR

  DuLGeR rank8

  Kayıt:
  29 Şubat 2008
  Mesajlar:
  151
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Abimde gidiyor bu sene başladı. Daha geçen cuma çıkışı açtım konuyu dedim cemaat evi nasıl zorluyorlarmı insanları felan filan. Zorlama yok ama onun gibi bişey dedi. Cuma namazında ayağına çorap giymemişti. Dedimki camide çorap giymeyenlere sinir oluyorum. Abimin cevabı, sende benim gibi 5 vakit namaz kılsan sende aynı durumda olursun dedi. alışmışımn dedi.

  Çok şaşırmıştım. Sen 5 vakit namaz mı kılıyorsun! dedim. Güldü. Dedimki o zaman zorluyolar dedim.
  Zorlama yok ama namaz kılmadın mı başka bi gözle bakıyorlar. Belki de Hiç namaz kılmasan cumaya gitmesen cemaat evinden uzaklaştırırlar dedi.

  Ayrıca parasal olarakta bir farkı yok. Abim demişti ama iyi bi para veriyor. ayrıca çok cimri olduklarını söylemişti. ^^
   
 10. Xplosive

  Xplosive Bilgiliyim

  Kayıt:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  2.523
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Cemaat evleriyle bir Fem dersanesi öğrencisi olarak çok aşinayım, bir iki kez gitmişliğim de vardır. Böyle evlerde oturan insanlardan bazıları çok iyi niyetli olabileceği gibi bazıları da çok bağnazca fikirleri kabul ettirmeye çalışıyorlar. Kimseye karışamayız yine de git veya gitme diye. :roll:
   
 11. Milano

  Milano rank8

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  12.855
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Staples Center / L.A

  Gitme derim, ben zamanında az çekmedim bunlardan. Detaylarıyla herşeylerini anlatırım lakin burası musait degil.
   
 12. DuLGeR

  DuLGeR rank8

  Kayıt:
  29 Şubat 2008
  Mesajlar:
  151
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Tuttuğun siyasi partiyi bile değişttirirler :) Abimin değişmiş. :D
   
 13. AbSoLuT_ZeRo

  AbSoLuT_ZeRo rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  875
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci ..

  vaLLa benim 3-4 tane daha arkadaşım vardı gırgır yapmaya giden bizi artık sokmuyoLAr önceden hep çağırıyoduLar bi kere daha gitmeye kaLkmıştık en son ordaki agaLar bizi görünce sokmadıLar :mrgreen: :mrgreen: bahane uyduruyoLAr arkadaşım geLcek oLmaz yok manitam geLcek kem küm faLan fiLAn .. :twisted:
   
 14. AbSoLuT_ZeRo

  AbSoLuT_ZeRo rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  875
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci ..

  bide o oLayın sonrası var .. abi bizi sokmayınca aLdık yumurtaLarı evin camLarına pat pat pat adam deLirmiş ertesi gün arkadaşLara soruyomuş oraya giden, siz attınız demi Lan onLarı diye :mrgreen:
   
 15. Kajmeran35

  Kajmeran35 rank8

  Kayıt:
  8 Aralık 2008
  Mesajlar:
  360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  güvenlik sistemleri

  Evet düşünceleriniz için teşekkürler gitmeyi bende istemiyorum fakat maddiyat açısından biraz kendimi toparlarım diye düşünmüştüm ki :) vazgeçtim ne olursa olsun gitmem artık :mrgreen: :popcorn:
   
 16. AbSoLuT_ZeRo

  AbSoLuT_ZeRo rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  875
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci ..

  ohoo daha neLEr neLer anLatsam kırıLırsınız .. :mrgreen:
   
 17. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  Yurt falan başvurmadın mı ki ^^ 30unda açıklanacak onlarda xD
   
 18. Kajmeran35

  Kajmeran35 rank8

  Kayıt:
  8 Aralık 2008
  Mesajlar:
  360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  güvenlik sistemleri

  kyk ya basvurdum insallah çıkar :mrgreen:
   
 19. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  Bende başvurdum ^^ Çıkar inşallah ya cemaat falan iş değil gerçekten gelecekte teee evleneceğin kıza kadar karışıyorlar onların dediği seçtiği kızla evlenmek zorunda kalıyorsun , yazları babaocağına göndermiyorlar vs vs. Tabi bu dediklerim iyice içlerine girince oluyor , yoksa herşey en başta çok güzel oluyor . ^^
   
 20. Windy

  Windy  

  Kayıt:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  10.853
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kocaeli Üni-Umuttepe

  en güzeli ev tutmak der geçerim 8) yurt felan boş işler :P