Dijital Kompakt Disk Ses Standartdı 1980'de ortaya çıktığında, bir konu oldukça merak edilmişti. CD'ler neden 60 veya 70 dakika değil de 74 dakika uzunluğundaydı?

Bunun sorumlusu, klasik müzik sanatçısı Ludwig van Beethoven'ın büyük eseri 9. Senfoni'ydi. Peki ama nasıl? Rock müziğin zirvede olduğu 1970'lerde Philips ve Sony, ilk CD sesi standartları üzerinde çalışıyordu. Philips 11.5cm'lik bir disk üretmek istemiş, Sony ise 10cm'lik bir formatı tercih etmişti. Her iki biçim de plakları içine alacak kadar genişti, ancak Norio Ohga adındaki bir adam buna itiraz etti.

Ohga, bir opera sanatçısıydı ve Sony'nin teyp kaydedicisini ilk kez dinlediğinde şirkete ses kalitesini eleştiren bir mektup göndermişti. Ohga'ya Sony'de bir iş teklif edildi, ve etkisi öyle büyüktü ki 1980'de Sony'nin başkanı oldu. Ohga, tüm 9. Senfoninin sığacağı bir CD biçimi istiyordu.

Philips'e göre 9. senfoninin bilinen en uzun performansı 74 dakika sürmüştü ve 60 dakika bunun için yetmeyecekti. Sonuçta CD, 74 dakikalık ve 12cm'lik bir yapı kazanmıştı.

Bunun dışında ünlü opera ve orkestra şefi Von Karajan'ın 9. senfoniyi bir CD'ye sığdırmak istediği de söylenenler arasında.

Jansett demiş ki:
Güzel paylaşım,sağol :beer:
Teşekkürler. Bu arada imzayı beğendim, azrail son noktayı koyuncaya kadar virgüle devam :twisted: .. Bu söze karşılık bende bir şey söylemek istiyorum; Cebrail'in sözünü dinlemeyen Azrail'in tokadını yer. :headbang:

Addicted demiş ki:
80 yapsalarmış o zaman niye 74 yapmışarli
Philips'e göre 9. senfoninin bilinen en uzun performansı 74 dakika sürmüştü ve 60 dakika bunun için yetmeyecekti. >> 60'ın yetmediğini biliyor ama 80 yapmaya kafası basmamış herhalde. Onun zamanında ben yaşasaydım Corei7,Blu-ray vs. tarih olurdu. :detective:

Punk demiş ki:
Addicted demiş ki:
80 yapsalarmış o zaman niye 74 yapmışarli
Philips'e göre 9. senfoninin bilinen en uzun performansı 74 dakika sürmüştü ve 60 dakika bunun için yetmeyecekti. >> 60'ın yetmediğini biliyor ama 80 yapmaya kafası basmamış herhalde. Onun zamanında ben yaşasaydım Corei7,Blu-ray vs. tarih olurdu. :detective:
:lol: :lol: :lol:

bro, yoldan birini çevirsen boş cd versen almazlar,önemi yok yani. Sen yeni icatlar yapmaya çalış mesela ATI Hd 5970 ekran kartını 350 watt güç kaynağında sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı dene. Böyle şeyler yapmaya çalış. :twisted: :coffee: .

Yukarı Alt