1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Casus uydular teröristi 'gölge'sinden tanıyacak!


 1. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.
  İstihbarat servisleri için geliştirilen ileri teknoloji ürünü bilgisayar programı, casus uydu ve insansız uçakların çektiği fotoğraflardaki gölgelerin kime ait olduğunu belirleyebiliyor.

  Program sayesinde aranan pek çok terörist ve suçlunun kısa zamanda yakalanabileceği öngörülüyor. ABD'nin California eyaletindeki, NASA'ya ait Jet Tahriki Araştırma Laboratuvarı yetkilisi Adrian Stoica, uzaydan veya çok yükseklerden çekilen video ile fotoğraflardaki gölgeleri kimlik tespiti için yeterli gören bir bilgisayar programı geliştirdi.
  Ancak bazı uzmanlar, bu programın kesin sonuçlar vermeyeceğini ve yanlış hedefler seçilebileceğini söylüyor. Hava durumu, berrak görünürlük gibi etkenlerin programı etkileyeceği sanılıyor. New Scientist bilim dergisine konuşan Stoica, güneşin yönü ve kamera açısına göre programın; hareket eden cisimlerin gölgelerini izole ederek, pozisyon üzerinde data aktarımını yaptığını anlattı. Buluşunu Edinburgh'deki bir güvenlik konferansında tanıtan Stoica, programın yüklenen bilgilere göre düzenli analizler yaptığını ve resimlerdeki gölgeleri ayırt edebildiğini ifade etti.
  Kaynak:veteknoloji.com
   
 2. Xlazine

  Xlazine rank8

  Kayıt:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  265
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir.
  umarım doğru dürüst çalışırda en azından bir nebzede olsa suç oranı azalır cünkü resmen artık dünyanın civisi cıkdı..