çarşi ruhu beşıktaşinin uslanmaz asi ruhudur, beşıktaşini taparcasına seven çılgın aşığıdır.

Yaklaşık 20 sene önce derbi maçlarda stadın ikiye bölündügü, kapışmanın bol olduğu zamanlarda kendi semtlerindeki kapalı tribünü kaptırmak istemeyen bir grup harbi Besiktaşlı gencin birleşip kurduğu topluluktur. Bu topluluk daha sonra büyüyüp 'Çarşı' adını almıştır.Bu kapalı tribünü ele geçirmek için bir çok can veren kavga eden ve dünyada kapalı tribünde olan tek taraftar grubudur.

Çarşı sadece takımını destekleyen bir grup deildir, ayrıca toplumsal olaylara ve bir çok rekora da imzasını atan ruhtur..

Çarşının toplumsal olaylarla ilgilendiği pankartları ve rekorları :

UEFA'dan Tebrik

Tottenham maçında taraftarın gösterdiği fair play ve stattaki mükemmel organizasyon nedeniyle UEFA, Beşiktaş'ı tebrik etti. UEFA, Tottenham maçındaki güvenlik tedbirleri ve stattaki başarılı organizasyon nedeniyle Beşiktaş Kulübü'ne teşekkür etti. İnönü Stadı'nda oynanan, güvenlik, organizasyon ve maç bitiminde seyircinin Totenham'ı alkışlamasıyla olaysız son bulan karşılaşma, UEFA'da büyük takdir topladı. Güvenlik Sorumlusu Willie Mc Dougall, özel olarak siyah beyazlı kulübe gönderdiği bir mektupla Beşiktaş'ı tebrik etti ve övdü. Maçtaki herşeyi mükemmel olarak değerlendiren Mc Dougall, "Beşiktaş seyircisi stada müthiş bir atmosfer kattı. Maç sonucu ne olursa olsun Tottenham'ı alkışlamaları gecenin en güzel olayıydı. Bundan etkilendim. Herkes Beşiktaş-Tottenham maçına Türkiye'de yaşanan olaylardan dolayı tedirgin bakıyordu. Ancak hayatımda yaşadığım en güzel organizasyonlardan bir tanesiydi. Tebrik ve teşekkür ediyorum" ifadesini kullanmıştır...

Barcelonadan Teşekkür..İspanya liginde ırkçılık nedeniyle ıslıklanan zenci diye taraftarlar tarafından dışlanan Samuel Eto bunalıma girdi.Ve bu olaya el atan çarşı ''hepimiz eyoyuz '' , ''çarşı ırkçılığa karşı '' yazılı pankartlarıyla barcelona kulübünden beşiktaş kulübüne yollanan bir zarfla teşekkür almıştır..

132 desibel ses rekoru

Bilindiği gibi ligin ilk yarısındaki FB derbisindeki "kartal gol gol gol" tezahüratıyla 132dB lik ses rekorunu kırmıştık ve bu haberi Eurosport bile dünyaya duyurmuştu. 132 dB lik sesin ne demek olduğunun kavranabilmesi için bazı bilgiler vermek istiyorum.

Sesin seviyesini(şiddeti) ölçmede kullanılan birim Desibel'dir ve kısaca dB olarak yazılır. İnsan kulağı inanılmaz şekilde hassas olduğundan bu dB ölçüsü de biraz tuhaftır. Kulağımız en hafif bir yaprak hışırtısından, jet motorunun yüksek sesine kadar her şeyi işitebilir. Halbuki jet motorunun sesi insanın işitebileceği yumuşak bir fısıldamadan bir trilyon kat daha fazladır. İnsan kulağı aralarında bir dB fark olan sesleri bile ayırt edebilir.
Desibel seviyesi matematik dilinde "exponential" denilen şekilde (aynen deprem ölçüsü 'rihter'de de olduğu gibi) katlanarak artar. İnsan kulağının işitebileceği en düşük ses seviyesi yani sessizlik 0 (sıfır) dB'dir. Bu seviyenin 10 kat fazlası 10 dB, 100 kat fazlası 20 dB, 1000 kat fazlası 30 dB'dir ve böyle katlanarak gider. Şimdi bazı seslerin seviyelerine bakalım.

150 Jet uçağının kalkışı
132 BJK taraftar sesi
120 Gök gürültüsü
110 Klakson sesi (1 metreden)
100 Metro istasyonu
90 Mutfak blenderi
80 Saç kurutma makinesi
70 Otobandaki trafik
60 Normal konuşma
40 Oturma odası
30 Kütüphane, hafif fısıltı
10 Yaprak hışırtısı
0 İşitmenin alt sınırı

32 bin Beşiktaş taraftarının yarattığı 132 desibellik sesi , ancak 140 bin kişinin çıkarabileceği öngörülüyor

---------------

Çarşının anlamlı pankartlarından birkaç tanesi ;

''Herşeye karşıyız, kan bağışına asla''

''Kanserden olmesin karadeniz, yeter ulan!''

''Tanka karşı taş savaşa karşı Beşiktaş''

''Ceza sı gereği boş kalmış tribünlere "ruhumuz yeter''

"Çarşi, mustafa kemal harıç herkese, hatta kendınede karşi"

"Ölüm ne zaman ve nereden gelirse gelsin; mezarıma siyah beyaz güller atılacaksa, mezar taşıma beşıktaş yazılacaksa, böyle ölüm hoş gelsin sefa gelsin..."

"Siyah beyaz ölüm yaşam"

"beşıktaşliyiz, savaşa karşiyiz"

"amerikan şahinlerine karşı karakartallar"

''kimse senin ismini gölüllerimizden silemez ! HZ. MUHAMMED ''

fenerbahçe cumhiriyeti diyen fenerli taraftarlara kapalı tribün boyunca ;

'' TÜRKİYE CUMHURİYETİ ''

'' Pkk ya Bu Vatanı bölemezsiniz ''

Çarşi Kelimelerle Anlatailmayacak, Ayri Bir Duruş Duygu Ve Düşüncedir...

ben fb liyim ama kutlarım bu konuda bjk yi türkiyenin en taraftarıdır bence carsı bütün türkiyeye örnek olsunlar ayrıca bendende bi carsı sözü yanlıs anlamayın

Carşı 9'a Karşı :lol: :lol:

Clydon3 demiş ki:
ben fb liyim ama kutlarım bu konuda bjk yi türkiyenin en taraftarıdır bence carsı bütün türkiyeye örnek olsunlar ayrıca bendende bi carsı sözü yanlıs anlamayın

herşey iiide en sonda yine fenerlik yapıyonuz haaa :twisted: :evil:

TrowZeeN' demiş ki:
Clydon3 demiş ki:
8'e Razı :mrgreen: :mrgreen:
Ben beşiktaşlı değilim ama üzülüyorum neden o 9'a karşı dediğiniğiniz 8e razı dediğiniz takımdaki türk futbolcular senin milli takımın için çabalıyan ülkenin vatandaşı ayrıca yenildiğii takımda bir rize veya sivasspor Değiş İngiliz takımı Liverpool ağlanıcak halimize gülüyosunuz..
Örnek veriyim:Arsenal tek olarak ingiltereyi temsil ediyor diyelim şampiyonlar liginde geliyor interde bunu 8-0 gibi farklı bir skorla malüp ediyor..Manchester united taraftarlarıda çok seviniyor ki kendi ülkelerinden bir takım..Bu sadece bir örnek ne kadar saçma dimi kendi takımından birinin yenilmesine sevinmek sizin yaptığınızda öyle işte..
Türkiye yenilince sen seviniyorsan..Ne ala.
Bu arada ben galatasaraylıyım.

_Alone_ demiş ki:
TrowZeeN' demiş ki:
Clydon3 demiş ki:
Ben beşiktaşlı değilim ama üzülüyorum neden o 9'a karşı dediğiniğiniz 8e razı dediğiniz takımdaki türk futbolcular senin milli takımın için çabalıyan ülkenin vatandaşı ayrıca yenildiğii takımda bir rize veya sivasspor Değiş İngiliz takımı Liverpool ağlanıcak halimize gülüyosunuz..
Örnek veriyim:Arsenal tek olarak ingiltereyi temsil ediyor diyelim şampiyonlar liginde geliyor interde bunu 8-0 gibi farklı bir skorla malüp ediyor..Manchester united taraftarlarıda çok seviniyor ki kendi ülkelerinden bir takım..Bu sadece bir örnek ne kadar saçma dimi kendi takımından birinin yenilmesine sevinmek sizin yaptığınızda öyle işte..
dogru söze ne denir ...

TrowZeeN' yazdı:
Clydon3 yazdı:
Carşı 9'a Karşı

8'e Razı

en güzel cvpı verdiğin için tşkkrlr ?!!!!!!!

EmmaW

bjk-kasımpaşa maçındaki gösteriyi bi seyretmenizi tavsiye ederim :) o maça gitmiştim kapalıya gerçekten muhteşem bişeydi :D

StarkDrache

Bilgiliyim
_Alone_ demiş ki:
TrowZeeN' demiş ki:
Clydon3 demiş ki:

Teşekkürler Kardeşim...

muratko193

Öğretiyorum
_Alone_ demiş ki:
TrowZeeN' demiş ki:
Clydon3 demiş ki:
Arkadas Cok Haklı Neden Bir Turk Takımı Yenilince Sevinir insan?Kıskandıgı için?Yoksa çekemediği içinmi?Ben Ne Olursa Olsun Uefa,Şampıyonlar ligi Olsun Fenerbahce veya Gs Yenildiği Zaman Sevinmem!!

"BJK ÇARŞI EXL YEDE KARŞı"
tabiki şakaydı :lol:

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
fatalaty demiş ki:
Türkiyenın En Buyuk Taraftar Grubu Carsı ( Sayı Olarak Degıl ) Buna Eywallah...Ama Artık Sızınde En İyi Takımın Fenerbahce Oldugunu Kabul Etmenız Lazım :wink1:
Burası BEŞİKTAŞ bölümü. Burada hiç kimse Fenrbahçe'nin büyüklüğünü kabul etmek zorunda değil. Bilmem anlatabildim mi :|

Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
Wax Whine demiş ki:
fatalaty demiş ki:
Türkiyenın En Buyuk Taraftar Grubu Carsı ( Sayı Olarak Degıl ) Buna Eywallah...Ama Artık Sızınde En İyi Takımın Fenerbahce Oldugunu Kabul Etmenız Lazım :wink1:
Burası BEŞİKTAŞ bölümü. Burada hiç kimse Fenrbahçe'nin büyüklüğünü kabul etmek zorunda değil. Bilmem anlatabildim mi :|
bn fenerbahce bolumundede galatasaray bolumundede besıktas bolumundede carsının buyuklugunu kabul ederimm... :coffee:

Yukarı Alt