Fenerbahçe'den ayrılan Roberto Carlos, veliahtını açıkladı.

Fenerbahçeli taraftarların gönlünde taht kuran dünyaca ünlü yıldız Roberto Carlos FOX spor muhabirleri Elvan Arat ve Alper Sel'e röportaj verdi.

Brezilyalı futbolcu gider ayak hem takımla ilgili sorulara içtenlikle cevap verirken, kendisinden sonra sol kanatta kimin oynaması gerektiğini de söyledi.

"ŞAMPİYONLUK GÖREMEDİM"

Elbette Türkiye ligi şampiyonu olamamak, o kupayı kaldıramamak benim için hep içimde taşıyacağım bir üzüntü. Fakat 2 süper kupa kaldırdık. Beşiktaş'a karşı Türkiye Kupası final maçı oynadık ve finalde maalesef kaybettik. Türkiye lig şampiyonluğu kazanamamanın üzüntüsü içinde olmakla birlikte, kazandığım bütün kupa ve başarılar için kendimi gururlu ve mutlu hissediyorum.

Fenerbahçe bu sezon Turkcell Süper Lig'i şampiyonlukla taçlandıracak ve şampiyon olacak. Çünkü teknik direktör Chiristoph Daum takımın şampiyon olabilmesi için bu sezon başından itibaren çok güzel bir çalışma örneği sergiliyor. Elbette bu sene Kayserispor , Bursaspor, Galatasaray ve Beşiktaş da güçlü. Şampiyonluk için bu takımlar da hamleler yapacaklardır. Fakat bana göre Fenerbahçe bu sene şampiyon olur.

"BAŞKANIN SÖZÜ GÜVEN DEMEK"

Başkanın takımına güvenerek 3 yıl üst üste şampiyonluk sözü vermesi bana göre doğru ve çok olması gereken bir davranış. Bu durum başkanın takımına güvendiğini gösterir. Elbette bazen işler doğru düzgün gitmeyebilir. Bu da ufak tefek sıkıntıların olduğunu gösterir. Başkanlar takımlarına güvendiklerinden dolayı söz verirler. Aziz başkan her zaman kulübün büyümesini ve büyük kalmasını isteyen, uzun yıllar Fenerbahçe'ye hizmet eden ve daha uzun seneler kulüpte devam edecek büyük bir başkan.

"KAZIM BENİM KARDEŞİM"

Colin benim çok sevdiğim hatta kardeşim diyebileceğim bir kişi. Ona biraz saygısızlık yapıldı diye düşünüyorum. Önder'e karşı da büyük bir hayranlığım ve saygım var. Olaylar doğrudur ya da yalandır. Bir şekilde onlara saygısızlık yapıldığını düşünüyorum. Futbolcuların da özel hayatı olmalı. Sizin aracılığınızla söylemek istiyorum, "Lütfen oyuncuların yaşantısına biraz daha saygı duyalım onlara biraz daha yardımcı olalım."

"BENİM VELİAHTIM ONUR"

Ben Fenerbahçe'den gidiyorum ama Fenerbahçe birbirinden kaliteli futbolculardan kurulu. Benim pozisyonum olan sol bekte oynayabilecek Santos ve Vederson var. Ama bana göre benim boş bıraktığım bu mevkide genç oyuncu Onur da sonuna kadar oynayabilecek yetenekte ve gelecek vaadeden bir futbolcu. Şayet Onur'a şans verilirse bunu en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum.

Tam 16 yıl sonra ülkesi Brezilya'ya dönecek olan Carlos'un bu ani kararı almasında hamile olan eşi Marianna etkili oldu. Carlos ailesi ve teknik direktörler Zico, Aragones, Daum üçlü ile ilgili de düşüncelerini sadece Fox izleyicileriyle paylaştı.

"ÇOK GÜZEL TECRÜBE OLDU..."

Burada geride bıraktığım her şeyden dolayı çok mutluyum. Soyunma odasındaki, takım içindeki arkadaşlarıma, burada beni seven herkese teşekkür ediyorum. Türkiye'ye baktığım zaman güzel şeyler verebildiğimi ve daha güzel şeyler olabileceğini görüyorum. Benim için çok güzel bir tecrübe oldu. Şu anda burada geçirdiğim 2,5 sene sonunda tekrar Türkiye'ye dönebilme isteğini duyuyorum.

Benim gelmemle birlikte takımımızla elde ettiğimiz başarılarla birlikte Fenerbahçe isminin daha fazla tanınmasında pay sahibi olduğumu düşünüyorum. Burada geçen her anım çok güzeldi. Türkiye'ye geldiğim için burada oynadığım için kendimi çok mutlu ve gururlu hissediyorum.

"ZİCO BİR BAŞKAYDI..."

Zico tek cümleyle açıklamam gerekirse modern bir teknik direktör. Aragones, bana göre oldukça fazla tecrübesi olan düzgün ve işine çok fazla konsantre olan, işini ciddiye alan bir teknik direktör.

Daum ise futbol içinde fazla tecrübesi olan, insan olarak da gayet iyi olan hoca olarak da size çok şeyler verebilecek büyük bir teknik direktör. Üçü arasından bir isim söylemem gerekirse de, Zico derim. Çünkü bu üç hoca arasından benim kendime bir şeyler kattığım, öğrendiğim isim Zico'dur. Zico'nun hayranıyım, o dünyanın en önde gelen futbolcularından biri olmasın yanı sıra teknik direktör olarak da çok iyi. Ondan futbol adına çok şey öğrendim.

"YUVAMA DÖNÜYORUM"

16 sene sonra Avrupa'daki kariyerimi bir şekilde sonlandırıyorum. Ülkeme döneceğim için çok heyecanlıyım. Bana göre Avrupa'daki kariyerim bitti artık. Ailemin ve eşimin yanında, yeni doğacak çocuğumun yanında, Brezilya'da bütün sevdiklerimin yanında, kendi ülkemde, kendi dilimi konuştuğum yerde mutlu bir şekilde güzel seneler geçireceğim.

Yeni doğacak bebeğimin adı Manuella olacak. Bununla birlikte sekizinci çocuğum olacak. Umarım bebeğim sağlıklı ve güçlü bir şekilde dünyaya gelir .

Yukarı Alt