1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Canon Dslr EOS 5D


 1. rdwnx

  rdwnx rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  104
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanblue

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Canon EOS 5D | Dijital Kamera Incelemeleri | Tanıtım
  Canon EOS 5D dijital kamera incelemesi : Kodak artık profesyonel SLR fotoğraf makine üretmediğinden dolayı Canon şu anda full-sized görüntü algılayıcısına sahip dijital refleks (D-SLR) fotoğraf makinesi üreten tek firma. Kısa bir zaman öncesine kadar bu sensöre sahip tek dijital fotoğraf makinesi EOS-1DS Mark II modeliydi. Ancak Mark II, gayet güzel bir profesyonel D-SLR dijital fotoğraf makinesi olmakla beraber ciddi bir yatırım anlamına geliyor ve geniş bir kullanıcı kitlesi için kullanımı pek de kolay olmayan bir model. Ayrıca daha kompakt ve hafif modellere olan talep gittikçe artmakta ve şu anda EOS 20D ve Canon profesyonel D-SLR modeller arasında özelliklere sahip bir model ihtiyacı doğmuş görünüyor. Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesi bu her iki talebe de karşılık veren bir model. Canon 5D, profesyonel ve oldukça kompakt yapıda etkileyici özelliklere sahip bir D-SLR dijital fotoğraf makinesi.

  Canon EOS 5D D-SLR - Büyük görüntü sensörü
  Canon EOS 5D modelinin en çarpıcı özelliği hiç kuşkusuz ki görüntü sensörünün büyük yani full-size olması. Görüntü sensörünün full-size olması sensör ebatlarının 35mm formatındaki ölçülere denk olduğu anlamına geliyor. Full-size sensör, kullanıcının odak uzunluğu çarpanı ile uğraşmak zorunda kalmaması anlamına da geliyor. Bu da özellikle geniş açıda çekim yapan kullanıcılar için ideal bir durum. Full-size sensör üretimi son derece pahalı bir işlem çünkü bu sensörlerde bir çok katman kullanılıyor. Normal olarak bu modelde Canon’un EOS 1Ds Mark II modelindeki sensörü kullanacağı beklenir çünkü üretim miktarı ne kadar yüksek olursa birim başına maliyet de doğal olarak düşük olacaktır. Ancak Canon üretici firma olarak EOS 5D modelinde tamamen yeni bir 12 megapiksellik CMOS görüntü sensörü kullanma kararı vermiş. Bu sensörde 0.082mm kalınlığında piksel katmanı kullanılmış ki bu hız canavarı EOS-1D Mark II N modeli ile eşdeğerde. Bu yüzden EOS 5D modelinin sensörü EOS-1D Mark II N modelinde kullanılandan daha büyük ölçülerde. Çekilen bazı görüntülere bakıldığında bunu kanıtladıkları görülüyor.

  Canon 5D D-SLR - DIGIC II işlemcisi
  12 megapiksellik bir sensör büyük boyutlu dosyalar demektir. Bu büyük dosyalar üzerindeki işlemler DIGIC II görüntü işlemcisi sayesinde hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. DIGIC 2 kısa bir süre içerisinde büyük miktarda veriler işleyebilen bir işlemci. Cihazın geniş dahili belleği sayesinde de bir çok büyük ebatlı görüntü dosyası oldukça hızlı bir şekilde harici bellek kartına aktarılabiliyor. Ulaşılan maksimum hız saniyede 3 kare. Bu, 16 megapiksellik EOS 1Ds Mark II modelinden bir kare daha az bir hız. Görülen o ki Canon incelediğimiz bu 5D modelinin hızı konusunda planlı olarak bir kısıtlamaya gitmiş çünkü aksi takdirde bu model Canon 1Ds Mark II modelinin karşısına oldukça güçlü model olarak çıkmış olabilirdi. DIGIC II görüntü işlemcisi dahili belleğe görüntülerin kaydedilmesi ve dahili belleğin boşaltılması işlemlerini de son derece hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Kağıt üzerindeki teknik özelliklere bakıldığında dahili belleğin 60 adet JPEG veya 20 adet RAW fotoğraf kapasitesinde olduğu ifade ediliyor. Tabi ki bu rakamlar kullandığınız görüntü kalitesine göre değişiyor. Yine de 60 adet JPEG kapasitesi son derece yüksek bir değer. Bu EOS-1D Mark II N modelinden daha yüksek bir rakam. Bu şaşırtıcı rakamlar Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesini özellikle gazete fotoğrafçılığında oldukça kullanışlı bir model haline getiriyor.

  Canon EOS 5D - Dahili flaş ve optik vizör
  Canon 5D profesyonel bir şekilde işlev gördüğü gibi aynı zamanda yüksek bir kaliteye de sahip. EOS 5D modeli EOS 1D modelinin sahip olduğu bir takım detaylardan yoksun olmasına rağmen etkileyici bir dijital fotoğraf makinesi. Ürünün EOS 20D modeli ile benzerliği şaşırtıcı. Canon üretici firma olarak 5D modelinin Canon 1D serisine ait olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Büyük ebatlı optik vizör uğruna cihazda dahili flaş özelliğinden vazgeçilmiş. EOS 5D gibi bir dijital fotoğraf makinesinde dahili flaş özelliğinin olmamasının çok sayıda kullanıcıyı etkileyeceğini sanmıyoruz. Canon sayesinde artık kullanıcıların büyük LCD ekranlarda görüntüler üzerinde kolaylıkla işlem yapmaktan mutlu olduklarını görüyoruz. Canon 5D dijital fotoğraf makinesi 2.5 inç büyüklüğünde bir LCD ekrana sahip.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Canon 5D dijital refleks kamera - AA piller
  Canon’un 5D modelinde oldukça iyi bilinen BP-511 pil kullanıyor olması oldukça akıllıca bir karar. Diğer Canon modellerinde de sıklıkla kullanılmakta olan bu pilden ekstra bir tane daha edinmek kullanıcı açısından pek sorun olmasa gerek. Canon 5D’nin diğer aksesuarlarından bir tanesi de harici grip birimi. Bunun yanı sıra kullanıcılar için geniş bir aksesuar yelpazesine mevcut. EF-S serisi hariç tüm diğer objektifler Canon 5D modeli ile uyumlu çalışıyor. Canon, EOS 5D modeli ile birlikte yeni Canon EF 24-105 f/4 L IS USM objektifinin de tanıtımını yaptı. Özellikle 5D modeli ile birlikte çok iyi bir performans sergileyen bu objektif sahip olduğu görüntü stabilizasyon özelliği ile kullanıcının yetersiz ışıklı ortamlarda dahi elde çekim yapabilmesine olanak sağlıyor.

  Canon EOS 5D dijital refleks kamera incelemesi
  Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesinin çok büyük yankılar bulacağını şimdiden söyleyebiliriz. Nispeten kompakt yapıda profesyonel bir model arayışında olan kullanıcıların taleplerini karşılayabilecek bir model. Bu anlamda EOS 20D ile 1D Mark II N modelleri arasındaki boşluğu dolduracak gibi görünüyor. Ürünün asıl şaşırtıcı özelliği ise full-sized bir sensöre sahip olması. Canon bu modelini bir EF 24-105 f/4 L IS USM objektif ile birlikte incelememiz için olanak sağladı.

  Canon EOS 5D dijital SLR - Grip bölümü
  Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesi geliştirilmiş yeni grip bölümü sayesinde ele mükemmel bir şekilde oturuyor. Küçük ellere sahip kullanıcılar dahi EOS 5D dijital refleks fotoğraf makinesini kullanırken hiçbir problemle karşılaşmıyorlar. 5D modelinin sahip olduğu detaylı tasarım kullanıcıya ikinci bir deklanşör tuşu imkanı da sağlıyor. Dikey fotoğraf çekimlerinde son derece kullanışlı olan bu özellik cihazın ölçülerini bir miktar etkilemiş ancak buna değiyor.

  Canon 5D - Canon EF objektif yuvası
  EOS 5D modeli doğal olarak metal bir objektif yuvasına sahip. Cihaz, EF-S serisi hariç tüm Canon EF objektifleri destekliyor. Bu objektifler nispeten daha küçük ölçülerde görüntü alanına sahipler ve oldukça arkada konumlandırılmış durumdalar. Bu da aynaya zarar verme ihtimalini doğuruyor. Cihaz ile birlikte yüksek kalitedeki profesyonel objektiflerden bir tanesini kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesinin sahip olduğu full-sized görüntü algılayıcısı tabir caiz ise acımasız bir şekilde tüm hataları görüntüye yansıtıyor. Geleneksel filmli bir fotoğraf makinesine kıyasla merceklere daha çok yük düşüyor, bu yüzden doğru objektifle çalışmak çok daha önemli bir hale geliyor. Objektif yuvasının yanında objektif kilidi bulunuyor. Bunun hemen altında da alan derinliği kontrol butonu yer alıyor. Herhangi bir harici flaş kullanıldığında bu buton ışık ile ilgili görev alıyor. Flaş birkaç kez hızlı bir şekilde çakarak görüntü üzerindeki gölgeli ve ışıklı alanların kontrol edilmesini sağlıyor. Bunların yanısıra kameranın ön yüzünde kendi kendine çekimde kullanılan ışık ve grip kısmının altında A/C adaptör bağlantı yuvası yer alıyor.


  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Canon 5D SLR - USB ve bellek kartı yuvaları
  Cihazın sağ bölümü iki kauçuk kapak ile örtülü vaziyetteki dış bağlantı yuvalarına ayrılmış durumda. Kullanıcıya güven veren sağlam bir yapıya sahipler. Kauçuk kapakların ardında stüdyo flaş, uzaktan kumanda, video çıkış ve USB 2.0 bağlantı yuvaları bulunuyor. USB 2.0 bağlantı özelliği görüntü transferinde kullanılırken kullanıcı fotoğraf makinesini bilgisayara bağlayarak çekimlerin direk olarak bilgisayara yapılması da sağlanıyor. Ayrıca USB bağlantı yuvasına bağlanabilen bir WIFI modülü ile kablosuz bir şekilde bilgisayar veya yazıcı veri iletişimi özelliği de devreye sokulabiliyor. Kameranı diğer tarafında CompactFlash bellek kartı yuvası bulunuyor. Önemli bir nokta da bu bellek kartı yuvası açıldığında Canon 5D’nin otomatik olarak kapanması. Kapak açıldığı anda bellek kartına veri yazılıyor olsa dahi cihaz kapandığından aceleci kullanıcıların veri kaybı yaşamamak açısından bu noktaya dikkat etmeleri gerekiyor.

  Canon EOS 5D D-SLR - LCD ekran
  Daha önce 10D veya 20D modelleri ila karşılaşmış olan kullanıcılar için kameranın arka yüzü oldukça tanıdık gelecektir. Kameranın arka yüzünde LCD ekranın büyüklüğü hissediliyor. Canon bu modelinde 2.5 inç büyüklüğünde arka ışıklandırması oldukça güçlü bir LCD ekran kullanmış. LCD ekranın bu özelliği aydınlık havalarda oldukça iyi bir görüntü elde edilmesine olanak sağlıyor. Güneşli havalarda ise ekrandaki görüntüyü iyi görebilmek için bir miktar gölgeye ihtiyaç duyuluyor. Canon 5D dijital refleks fotoğraf makinesi - Optik vizör
  Diyoptri özelliğine sahip olan kameranın optik vizörü LCD ekranın üzerin yer alıyor. Optik vizör ebat açısından oldukça büyük. Tam anlamıyla bir optik vizör diyeceğimiz türden. EOS 5D modelinin optik vizörü ile kıyaslandığında Nikon veya EOS 20D modellerinin optik vizörleri oldukça ufak kalıyor. Ancak optik vizörün sunduğu görüntü alanı %100 oranında değil, %96 oranında bir görüntü sağlıyor. Işığın vizöre düşmesinin engellemek için oküler kapağın çekilmesi gerekiyor.

  Canon EOS 5D - PictBridge ve Genel Mod kadranı
  Kameranın arka yüzünde kullanıcıya artık tanıdık gelen butonlar bulunuyor. Sadece bunlardan en üstte olan buton yeni bir özelliğe sahip, bu butona PictBridge fonksiyonu atanmış. Canon dijital fotoğraf makinelerinde mavi renkli yazıya sahip tüm butonlar görüntü izleme ile ilgili bir fonksiyona işaret ediyor. Alt kısımda Recycle Bin (Çöp Kutusu) ve açma-kapama butonu yer alıyor. Açma kapama butonu 3 moda sahip. Genel mod kadranının ortasındaki OK butonu seçili ayara onay vermek için kullanılıyor. Bellek kartı üzerinde veri okuma veya yazma işlemi gerçekleştirilirken genel mod kadranının yanındaki ışık yanıyor. Kadranın üst kısmında küçük bir joystik bulunuyor. Oldukça küçük ebatlı olan bu joystik ile işlemleri düzgün bir şekilde yapmaya alışabilmek için oldukça pratik yapmak gerekli. Bunlara eko olarak flaş poz kilidi ve AF otomatik odaklama noktası seçim butonu görülüyor. Her iki buton da kendi özelliklerine göre önceden programlanabiliyor ve izleme modundan bunlar görüntüye zum yapma işleminde kullanılabiliyor.

  Canon 5D dijital refleks - Profesyonellerin tercihi
  Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesinin üst kısmı da yabancı bir görünüme sahip değil. Sol tarafta program butonu yer alıyor. Kameranın hedef kitlesi profesyonel kullanıcılar olduğundan burada programlara işaret eden ikonlar kullanılmamış. Canon 5D bir yeşil moda sahip. Fotoğrafçılık tecrübesine sahip usta kullanıcılar genelde Av veya M modlarını tercih edeceklerdir. Optik vizörün hizasında üst kısımda standart flaş bağlantısı bulunuyor. Bunun sağ tarafına doğru çekim ile ilgili bilgileri gösteren bir ekran yer alıyor. Bu ekranın önünde kameranın ön kısmına doğru dört adet buton bulunuyor. Bunların her biri iki işlev birden görüyor ve arka yüzdeki ya da grip kısmındaki mod kadranı ile ayarlanabiliyorlar. Grip kısmının ön yüzünde yer alan deklanşörün konumlandırılması son derece rahat bir kullanım sağlıyor.

  Canon EOS 5D kamera - Üçayak bağlantısı
  Kamerayı ters çevirdiğimizde altta merkezde metal üç ayak bağlantı yuvasını görüyoruz. Grip bölümünün pil yuva kapağı da alt kısımda yer alıyor. Grip bölümü birleşik iken ekstra bir grip takıldığında bu kapağın üzeri örtülüyor.

  Canon EOS 5D dijital kamera - Sıfır açılış süresi
  Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesi açılır açılmaz fotoğraf çekmeye hazır hale geliyor. Açılır açılmaz derken tam anlamıyla bunu kastediyoruz. Canon 5D dijital fotoğraf makinesinde de tıpkı geleneksel fotoğraf makinelerinde oldu gibi kamerayı açtığınızda herhangi bir bekleme süresi yaşanmıyor. Aynı şekilde uyku modundan kullanıma geçildiğinde de bekleme süresi yaşanmıyor. Kamerayı gözünüzün hizasına getirdiğinizde optik vizörün büyüklüğünü fark ediyorsunuz. Optik vizörde kullanılan malzeme son derece mükemmel işlev görüyor. Kullanıcı dilediği takdirde bu malzemeyi değiştirebiliyor. Optik vizör yeterli seviyede bilgi sunuyor. ISO butonuna basıldığı takdirde burada ISO değeri bilgisi de yer alıyor. Zamanla ISO butonunu gözü kapalı bir şekilde bulabilir hale geliyorsunuz. Böylece gözünüzü vizörden uzaklaştırmanıza gerek kalmadan bu ayarı yapabiliyorsunuz.

  Canon EOS 5D - Odak noktaları
  Optik vizörün ortasında dokuz adet odaklama noktası bulunuyor. Bunlar merkeze doğru konumlandıklarından dolayı çekimi yapılan nesne kenarda kalıyorsa kamerayı biraz çevirmek gerekiyor. Nikon D2x modelinde olduğu gibi bir sistem kullanılmış olmasını tercih ederdik. Odak noktaları joystik yardımı ile seçiliyor. Daha hassas bir ayar için ise menüdeki seçenekler kullanılabiliyor. Bu oldukça kullanışlı bir özellik çünkü her kullanıcı kendisine has ayarlarla çekim yapmaktan hoşlanır. Merkezdeki odak noktasının çevresinde altı adet görünmeyen odak noktası bulunuyor. Bunlar özellikle zayıf ışık şartlarında ve uzun odak mesafeli çekimlerde son derece yararlı oluyor. Esasında bu durum merkezdeki odak noktasının hassasiyetini arttırıyor. Bunu pratikte test etmek hiç de kolay olmadı, bununla beraber kullanıcı bu altı odak noktasını pasif duruma getirdiğinde ve otomatik odaklama ile çekim yaptığında gayet iyi sonuçlar da elde ediliyor. Canon’dan beklendiği gibi cihaz odaklama işlemini son derece hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Ayrıca, sadece artı şeklindeki merkez odak noktası yatay olduğu kadar dikey hatlara da duyarlı ve hızlı odaklama yapabiliyor. Hareketli nesneler de hiçbir problem yaratmayacak şekilde takip edilerek hızla odaklanıyor. USM tekniği cihazın son derece sessiz çalışmasını sağlıyor. İşlem o kadar sessiz yapılıyor ki eğer o anda ekrandan odaklama işleminin yapıldığını görmüyorsanız neredeyse odaklama işlemi yapılmadığını düşünebiliyorsunuz. Canon 5D dijital refleks kamera - Düşük noise oranı
  Full-sized sensör sayesinde sadece optik vizör değil aynı zamanda ayna da büyük ölçülerde. Normal şartlarda bu durum yukarı aşağı hareketlerde dikkate değer yükseklikte bir ses çıkmasına sebep olurdu. Ancak Canon, EOS 5D modelinde sesin seviyesinin inanılmaz derecede düşük tutmayı başarmış. Tüm işitilen hafif bir klik sesi. Çıkan sesten fotoğraf çekildiğini zorlukla anlayabiliyorsunuz. Ses söz konusu olduğunda Canon EOS 10D modeli 5D modelinden daha iyi seviyede ancak 5D modeli de oldukça iddialı bir konumda. Bu özelliği, Canon EOS 5D modelini en ufak sesin dahi duyulduğu ortamlarda çekim yaparken kullanılacak ideal bir dijital fotoğraf makinesi haline getiriyor.

  Canon EOS 5D SLR - Tampon bellek
  Saniyede üç kare çekim hızı Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesini yavaş kalıyor gibi gösterebilir. Ancak büyük boyutlardaki dosyalarla işlem yapıldığını unutmamak gerekiyor. Bu durumda saniyede üç kare çekim hızını oldukça makul bir hız. Her şeye rağmen Canon’un bu modelinde hız konusunda biraz cimri davranıldığı görülüyor. Saniyede 4 kare hızında olan 16 megapiksellik Canon EOS-1Ds Mark II modeli ve 10 megapiksellik 5 kare/saniye hızındaki Nikon D2x modeli ile kıyaslandığında EOS 5D dijital fotoğraf makinesi en yavaş model durumunda kalıyor. Çekilen fotoğraflar CompactFlash bellek kartına kaydedilmeden önce cihazın tampon belleğinde işlenirler ve EOS 5D modelinin tampon belleği de son derece büyük. Canon’a göre tampon bellek 60 adet JPEG veya 17 adet RAW formatta çekim kapasitesine sahip. Özellikle ISO değeri 100 olarak seçildiğinde ve hızlı bir bellek kartı kullanıldığında bu rakamlara kolaylıkla ulaşılabiliyor. Tampon bellekteki işlemin ardından fotoğraflar bellek kartına son derece hızlı bir şekilde kaydediliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken tek nokta bellek kartının kapasitesi. Bu yüzden 2GB veya daha yüksek kapasiteli bir bellek kartı bu çekimler için elverişli olacaktır.

  Canon EOS 5D kamera - RAW ve JPEG dosya formatları
  2.5 inç büyüklüğündeki LCD ekran sayesinde çekilmiş olan görüntüleri izlemek adeta bir keyif haline geliyor. Fotoğrafların netliğini kontrol etmek özellikle joystiğin yardımı ile son derece kolay bir işlem. Info butonuna basıldığında bir histogram beliriyor ve menü aracılığıyla kullanıcı histogram ile ilgili seçim yapılabiliyor. RAW formatta çekimlerde sadece histograma güvenmemek gerekiyor çünkü histogram JPEG formattan üretiliyor ve bu da yanıltıcı olabiliyor. Yenilenmiş arka plan ışıklandırmasına rağmen güneşli havalarda ekrandaki görüntüyü net olarak görebilmek için gölgeye ihtiyaç duyuluyor. Buna rağmen LCD ekranın görüntü kalitesi mükemmel.


  Bir fotoğraf makinesi kullanıcın bir parçası olmalıdır. Bu yüzden kullanıcının kendi tercihlerine göre ayar yapabilmesi son derece önemli bir noktadır. Kullanıcıya sadece yeteri miktarda seçenek genişliği olması yetmez aynı zamanda bazen farlı bir noktada bir buton olması gerektiğini de düşünebilir. Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesi bunu kişisel fonksiyonlar sağlayarak gerçekleştiriyor. Önceden fotoğraf ayarı yapabilmek için Picture Style hizmetini kullanıcıya sunuyor. RAW formatta çekim yaparken de Picture Style sonradan ayarlanabiliyor.


  Canon 5D SLR kamera - Pozlama
  Tüm çekim fonksiyonları kamera üzerinden yapılabiliyor. Bu sınıftaki bir kamera için de olması gereken bu. Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesi tam otomatik pozlama (P), tamamen manuel pozlama ve bu ikisinin arasındaki tüm olası seçenekleri kullanıcıya sunan bir model. Bunlar arasında fotoğrafçılık hakkında hiçbir şey bilmeyen ve böyle bir makineye bu kadar para verecek olan acemi kullanıcıların seçecekleri gren mod da bulunuyor. Amatör kullanıcıların ilk seçeneğinin diyafram öncelikli çekim olacağını düşünüyoruz. Çok geniş bir diyafram seçmeyin çünkü alan derinliği örneğin EOS 20D modelinde olduğundan daha kısa olacaktır. Testimiz sırasında bu hataya düştüğümüz için bu uyarıyı yapıyoruz.

  Canon EOS 5D - Işık hassasiyeti
  Kameranın ön kısmında üstteki ekranın yanında her biri çift fonksiyona sahip üç adet buton bulunuyor. Butonların hangi fonksiyonunun aktif olacağı cihaz üzerindeki hangi genel mod kadranını kullandığınıza bağlı olarak değişiyor. Buna alışmak zaman alabilir ancak bir kez alışıldı mı oldukça kolay kullanılan bir özellik. Bu butonların işlevlerinden bir tanesi de ışık hassasiyeti. Standart hassasiyet ISO 100 ile ISO 1600 değerleri arasında. Ancak menü aracılığıyla ışık hassasiyetini ISO 50 ve ISO 3200 değerlerine ayarlamak da mümkün. Bahsedilen tüm bu değerlerde elde edilen sonuçlar son derece kullanışlı. ISO 3200 değerinde dahi noise olmayan fotoğraflar elde edilebiliyor. Testimiz sırasında gerçekten ISO 3200 değerinde çekim yapıp yapmadığımı sık sık EXIF bilgilerine bakarak kontrol etmek zorunda kaldım.EOS 5D dijital fotoğraf makinesi sadece ışık hassasiyeti konusunda değil dinamik alan konusunda da etkileyici sonuçlar veriyor. Akşam ve gece çekimlerinde görüntü üzerindeki karanlık alanlar aydınlık alanlar kadar detaylara sahip. Oldukça etkileyici olan özellikle yapılan çekimleri izlemek ayrı bir keyif.

  Canon 5D - Ölçümleme sistemleri
  Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesi üç çeşit poz ölçümleme seçeneği sunuyor: Çok Noktaya, Merkez Ağırlıklı ve Tek Noktaya. Dahası buradaki Tek Noktaya ölçümleme EOS 20D modelinde olduğu gibi değerlendirme üzerinden değil gerçek anlamda tek noktaya ölçümleme. Canon’un çok noktaya ölçümleme sisteminde edindiği deneyimin sonuçları EOS 5D dijital fotoğraf makinesinde bu seçenekle yapılan çekimler çarpıcı bir şekilde görülüyor. Pozlama üzerinde ufak düzeltmeler genel mod kadranını hafifçe çevirerek gerçekleştirilebiliyor. Eğer kazara değişmesi istenmiyorsa genel mod kadranından kapatılabiliyor.

  Canon SLR - Picture Style
  Picture Style özelliği oldukça dikkat çekici. Canon EOS 20D modelinden bildiğimiz özelliklerle kıyaslanabilecek bir işlev değil. Her Picture Style kendine has netlik, kontrast, renk doygunluğu ve ton ayarlarına sahip. Siyah-beyaz çekimlerde bir renk filtresi simülasyonu da mümkün. Bu özellik kullanıcıyı farklı filtrelerle uğraşma zahmetinden kurtarıyor. Picture Style özelliğinin en büyük avantajını ve kullanım amacını ise RAW formatta çekilen fotoğraflarda ve bu fotoğrafları ürün paketinde gelen Digital Photo Professional yazılımı ile izleyince anlıyorsunuz. Canon EOS 5D ile kendinize özel Picture Style ayarlarını da yapabiliyorsunuz. Bu ayarları yapabilmek biraz tecrübe gerektirmekle beraber bir kez bu ayarları yaptıktan sonra görüntü ayarlarını kendi arzunuza göre gerçekleştirebiliyorsunuz. Canon EOS 5D refleks kamera - Odaklama noktaları
  EOS 5D dijital fotoğraf makinesinin menüsü daha önce Canon kullanan kullanıcılara tanıdık gelecektir. Canon tarzında yapılandırılmış olan menü birçok dile hazırlanmış. Kendi dilinizde menüyü kullanmak ayrı bir keyif. LCD ekranın büyük boyutları sayesinde okunurluk yüksek seviyede bu da kullanımı kolaylaştıran özelliklerden bir tanesi.

  Canon EOS 5D - Hazır çekim ayarları
  Kaliteli bir görüntü elde etmede önemli rol oynayan tek etken Picture Style değil. Beyaz ayarı da bazen daha önemli bir role sahip olabiliyor. Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesi otomatik ve manuel beyaz ayarı gibi bazı hazır çekim ayarlarına sahip. Otomatik beyaz ayarı mükemmel sonuçlar veriyor. Değişik etki elde etmek istediğinizde beyaz ayarı ile oynamanız yeterli. Az farklarla birbirinden ayrılan çeşitli beyaz ayarları mevcut. Bunlar kullanıcının tercihlerine göre oldukça yararlı olabilen seçenekler.

  Canon 5D dijital kamera - RAW ve JPEG formatları
  Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesi görüntülerin kayıt formatlarında seçenek zenginliğine sahip bir model. Her biri iki değişik sıkıştırma seçeneği sunan farklı çözünürlüklerde JPEG ve RAW formatta çekimler yapılabiliyor. Ayrıca JPEG seçeneklerinin tümü aktif iken aynı anda JPEG ve RAW formatta çekim gerçekleştirmek de mümkün. Bu oldukça yararlı ve çekim özgürlüğünü arttıran bir özellik. Canon’un JPEG formatta kullandığı algoritmalar mükemmel sonuçlar verirken sadece düşük çözünürlüklerde ve yüksek sıkıştırma seçildiğinde ufak görüntü bozukluklarına rastlanıyor. En yüksek çözünürlükteki JPEG dosyalar RAW formattan TIFF’e çevrilen görüntülerlerin kalitesine çok yakın. Ancak RAW format kullanıldığında çekim sonrası düzeltme işlemlerinde çok daha büyük esneklik elde ediliyor. Örneğin yanlış beyaz ayarı veya renk ölçeği seçimlerinde bu durum geçerli. Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesi sRGB renk ölçeğinin yanı sıra AdobeRGB seçeneği de sunuyor. Özellikle çekim sonrası işlemlerde bu renk ölçeğini tavsiye ediyoruz. İşin gerçeği profesyonel fotoğrafçılar bunu tercih ediyor.

  Canon 5D D-SLR - Ayar seçenekleri
  Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesinin sunduğu ayar seçenekleri neredeyse sınırsız. Bu incelememizde sözü geçen ayarların dışında bir çok ayar daha mevcut. Kullanıcıların kullanım kılavuzunu gözden geçirmeleri son derece yararlı olacaktır. Hiç aklınıza gelmeyecek ayarlarla karşılaşabilirsiniz. En beğendiğiniz ayarların kaybolmasını engellemek amacıyla bunları kaydedebilirsiniz. Kullanıcılar Genel mod kadranında kendi tercihlerine yönelik pozlama ayarları yapmak için C (Custom) modunu kullanabilirler.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Canon EOS 5D kamera - Objektif
  Pratikte Canon EOS 5D ile birlikte EF 24-105 f/4 L IS USM objektif mükemmel sonuçlar sağlıyor. Cihazın görüntü algılayıcısı objektiften çok şey bekliyor çünkü en ufak detaydan kaynaklanan hata görüntüye yansıtılıyor. 24mm ayarında f/8 değerine dek gölgeli resimler oldukça göze çarpıyor. Köşelerdeki netlik de en iyi seviyede değil. Tüm bunlara rağmen bu objektif ışığa daha duyarlı 2.8 ve daha pahalı olan diğer objektiflere kıyaslandığında mükemmel sonuçlar veren bir alternatif olarak dikkat çekiyor ve kullanıcının Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesinin özelliklerinden yararlanmasına olanak sağlıyor..

  Canon EOS 5D | Digital Camera Review | Bellek ve Pıl Kullanımı
  12 megapiksellik dijital refleks bir fotoğraf makinesi yüksek miktarda bellek kapasitesine ihtiyaç duyar. Canon EOS 5D sadece CompactFlash bellek kartları ile uyumlu. Mantıklı bir seçim çünkü çoğu D-SLR makine bu bellek kartlarını kullanıyor. CompactFlash bellek kartları göreceli olarak düşük fiyat ve geniş bir kapasite seçeneği sunuyor. EOS 5D modelinin enerji ihtiyacını karşılamada BP-511 tip pillerin kullanılıyor olması dikkate değer bir özellik. Bu pilleri EOS D30 modelinden tanıyoruz. Kullanıcıların önceki modellerinde kullandıkları pilleri EOS 5D ile de kullanabilecek olmaları önceki modellerden bu modele geçiş yapanlar için olumlu bir nokta.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  SanDisk Extreme III CompactFlash bellek kartı
  RAW formatta çekilen bir fotoğraf yaklaşık olarak 13MB yer kaplıyor. Bu oldukça büyük bir dosya. Bundan da görüldüğü üzere yüksek kapasiteli bir bellek kartı bu durumda artık bir lüks olmaktan çıkıyor ve ihtiyaç haline geliyor. Testimiz sırasında 1GB kapasiteli SanDisk Extreme III CompactFlash bellek kartı kullandık. Bu sınıftaki bir kamera için bu minimum kapasite olmalı. JPEG format fotoğraflar kaliteli olabilir ancak ben hala RAW formatta çekim yapmayı tercih edenlerdenim. Bellek kartı kapasitesine kaç adet fotoğraf çekilebileceği bu fotoğrafların hangi ISO değeri ile çekildikleri ile ilgili bir durum. Aşağıdaki tablomuzda 1GB kapasiteli bir bellek kartının ISO 100 değerinde çekilmiş kaç adet fotoğraf kapasitesine sahip olduğu görülebilir. Bu yüzden minimum 2GB kapasiteli bir bellek kartı kullanmanızı öneriyoruz. EOS 5D dijital fotoğraf makinesinin 4GB ve 8GB kapasiteli CompactFlash bellek kartlarını da desteklediğini notlarımıza ekleyelim.

  1GB kapasiteli bellek kartı ile çekim sayıları
  RAW - 4368x2912 piksel - 12,9 MB - 58 fotoğraf
  JPEG large - fine - 4368x2912 piksel - 4,6 MB - 202 fotoğraf
  JPEG large - normal - 4368x2912 piksel - 2,3 MB - 392 fotoğraf
  JPEG average - fine - 3168x2112 piksel - 2,7 MB - 336 fotoğraf
  JPEG average - normal - 3168x2112 piksel - 1,4 MB - 638 fotoğraf
  JPEG small - fine - 2496x1664 piksel - 2,0 MB - 466 fotoğraf
  JPEG small - normal - 2496x1664 piksel - 1,0 MB - 892 fotoğraf

  Çözünürlük - RAW + JPEG large - fine - 44 fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG large - normal - 50 fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG average - fine - 48 fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG average - normal - 52 fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG small - fine - 50 fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG small - normal - 54 fotoğraf Canon 5D SLR kamera - Büyük kapasiteli tampon bellek
  Canon EOS 5D dijital fotoğraf makinesinin tampon belleği oldukça yüksek bir kapasiteye sahip. En yüksek çözünürlükte 60 kadar JPEG formatta ve 17 adet de RAW formatta çekilmiş fotoğraf depolayabiliyor. Fotoğraflar tampon bellekte depolanırken bir taraftan da bellek kartına yazma işlemi gerçekleştirildiğinden oldukça etkili bir bellek kullanımı söz konusu. Şüphesiz bunda DIGIC II görüntü işlemcisinin payı oldukça büyük. SanDisk Extreme III gibi hızlı bir bellek kartı kullanılmasının tavsiye ediyoruz. Bu bellek kartı kullanıldığında 30 saniyeden kısa bir süre içerisinde tampon belleği boşaltabiliyor. JEP formatta çekim yaparken 1Gb kapasiteli bellek kartını 3 kare/saniye hızında yapılan çekimlerle hiç bekleme yaşamadan doldurabilirsiniz. Bu son derece etkileyici bir performans. RAW formatta çekim taparken ise 20 fotoğraftan sonra bir bekleme yaşanıyor ancak bu arada yine saniyede 1 kare hızında çekim yapmaya devam edebiliyorsunuz.

  Canon EOS 5D - BP-1511 (A) Lithium-Ion pil
  Canon BP-511 (A) Lithium-Ion pilleri kullanmaya tercih ediyor. Canon EOS 5D modelinde de bu piller kullanılıyor. Önceki modellerle uyum açısından bakıldığında oldukça mantıklı bir seçim. Canon’un bildirdiğine göre tam olarak dolu bir pil ile oda sıcaklığında 800 adete varan fotoğraf çekimi yapılabiliyor. Testimiz sırasında ben bu rakama ulaşamadım ancak 500 ve 600 rakamlarına kolaylıkla ulaşılabildiğini söyleyelim. Bu da EOS 5D dijital fotoğraf makinesinin pili oldukça tasarruflu bir şekilde kullandığını gösteriyor çünkü EOS 10D modelinde aynı pil ile EOS 5D modelinden daha az çekim yapılabiliyor.

  Canon EOS 5D kamera - NiMH AA piller
  Tedbirli davranmayı seven ve NiMH AA piller de kullanabilmek isteyen kullanıcılar için Canon BG-ED4 batarya grip birimi kullanışlı bir aksesuar. Bu birim sahip olduğu ekstra bir deklanşör ve bir takım butonlarla da kullanım kolaylığına katkıda bulunuyor. BG-ED4 iki adet pil ya da altı adet AA pil kapasitesine sahip. Böylece piliniz bittiğinde en yakın marketten satın alacağınız alkalin pillerle çekim yapmaya devam edebiliyorsunuz.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. moabit

  moabit rank8

  Kayıt:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  40
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  bundan ıstıyorum bıtane yaa :S