1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Canon Dslr EOS 30D


 1. rdwnx

  rdwnx rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  104
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanblue
  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Canon EOS 30D dijital SLR kamera incelemesi : Canon’un duyurduğu her ürün kaçınılmaz olarak bir heyecan uyandırıyor. Ürünün resmi tanıtımından haftalar öncesi başlayan söylentiler, ürünün teknik özellikleri ile ilgili resmi açıklamalar ve çıtlatılan bilgiler. Tüm bunlar Canon EOS 30D modeli ile ilgili beklenti ve ümitlerin oldukça yüksek olmasına neden oldu. Ayrıca başlıca rakiplerinden Nikon’un son derece etkileyici bir modeli olan Nikon D200 dijital SLR fotoğraf makinesine Canon’un cevabının nasıl olacağı da merak edilenler arasındaydı.

  Canon EOS 30D dijital SLR kamera
  İtiraf etmek gerekir ki büyük bir kesim fotoğraf sever ürünü EOS 20D ile kıyaslayınca hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü yeni modeldeki değişiklik sayısının fazla olmadığı görülüyordu. Bu özellikleriyle Canon EOS 30D Nikon’un D200 modeli ile rekabet edebilecek miydi? Ve Canon neden ESO 30D ürününde on megapiksel ve daha büyük bir optik vizör kullanmamıştı? Her şeyden önce gözden kaçırılmaması gereken nokta var, o da Canon ESO 30D modelinin, Nikon’un D100 ve D200 modellerinin tanıtıldığı dönemde Canon tarafından duyurusu yapılan dördüncü yeni model olması. Esasında, Canon EOS D30 modeli EOS 30D ile yan yana koyulup karşılaştırıldığında Canon’un son altı yıl içerisinde ne kadar yol kat ettiği açıkça görülmekte.

  Canon EOS 30D SLR - LCD ekran
  EOS 30D modeli EOS 20D ile karşılaştırıldığında aralarında çok fark olmayabilir ancak yine de bu farklar dikkate değer seviyede. Maalesef Canon bu modelinde Nikon D200 kamerada olduğu türde büyük boyutlu bir optik vizör kullanma konusunda başarı olamamış. Bir sonraki Canon modelinde (Canon EOS 40D?) büyük ihtimalle daha kapsamlı bir optik vizöre rastlayabiliriz. EOS 30D dijital SLR fotoğraf makinesinin dış yüzünde en göze çarpan özelliği doğal olarak arka yüzdeki büyük LCD ekranı. LCD ekranın 1.8 inç ölçülerinden 2.5 inç büyüklüğüne yükseltilmiş olması önemli bir adım. Dış görünüşte bir diğer önemli özellik de PictBridge butonu. Bunların yanısıra genel mod kadranının çevresindeki metal kısım ve farklı isim bölümü ürünün diğer farklı yönleri arasında sıralanabilir.

  Canon 30D dijital refleks kamera - 8 megapiksel
  Cihazın barındırdığı asıl yenilikler iç kısmında yer alıyor. Sekiz megapiksellik görüntü algılayıcı ve DIGIC II işlemci bunların başında geliyor. Genel olarak 8 megapiksel çoğu durum için yeterli bir çözünürlük seviyesi. Bu iki özelliğin oluşturduğu birliktelik sonucunda ortaya inanılmaz bir kalite seviyesi çıkıyor. Çözünürlüğün neden yükseltilmediği ile ilgili yapılan resmi açıklamada kullanıcıların bu modelde daha çok çözünürlüğe ihtiyaç duymadığının tespit edildiği belirtiliyor. Bunun doğru olup olmadığı veya Canon’un bu formatta daha yüksek çözünürlükte bir görüntü algılayıcı üretmeyi başaramadığı gibi konular şu an için netlik ifade etmiyor.

  Canon EOS 30D d-SLR kamera - Tampon bellek
  Cihazla ilgili en dikkate değer gelişmelerden bir tanesi tampon bellek konusunda görülüyor. ESO 30D tampon belleğine 11 RAW ve 30 JPEG formatta fotoğraf kaydedebiliyor. Bir klasöre de 9.999 adet fotoğraf kaydedilebiliyor. Çok sayıda fotoğraf çekimi gerçekleştiren fotoğrafçılar için bu özellik oldukça yararlı görünüyor. Ayrıca deklanşörün çekim ömrünün minimum 100.000 adete çıkarılmış olması da kullanıcıları sevindirecek olumlu gelişmelerden bir tanesi. Fotoğrafların izleme modunda RGB histogram kullanılabilmesi de bir seçenek olarak sunulmuş. Ayrıca kullanıcı, fotoğraf çekiminin hemen ardından Quick View ile hızlı izleme modunda iken görüntülere zum yapabiliyor. Dikey olarak çekilmiş olan fotoğraflar kullanıcı tercihine bağlı olarak bilgisayar veya kamera bünyesinde döndürülebiliyor.

  Canon EOS 30D kamera - Picture Styles
  Canon 30D dijital refleks fotoğraf makinesi Picture Styles özelliği ile birlikte geliyor. Canon’un sunduğu bu özellik, fotoğrafların kontrast, renk sıcaklığı, netlik ve renk tonlarını diledikleri gibi kontrol edebilmelerine olanak tanıyor. Canon EOS 30D yeni PIXMA Pro9500 veya PIXMA Pro9000 yazıcılardan birine takıldığında kamera üzerinden baskı işlemlerini de kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Yazıcı ayarları ihtiyaçları karşılamadığında ince ayar yapmak da mümkün.

  Canon 30D dijital SLR kamera - Optik vizör
  Fotoğraf çekim işlemlerinde kullanılacak diğer bir özellik de optik vizör. Işık hassasiyeti veya flaş ile ilgili ayar değişiklikleri direk olarak optik vizörden izlenebiliyor. Kullanıcılar açısından dikkate değer yararlı bir özellik de sürekli çekimde saniyede 3 veya 5 kare seçimi yapılabilmesi. Canon EOS 30D dijital SLR fotoğraf makinesinin açılış süresi 0.2 saniyeden 0.15 saniyeye indirilmiş. Bu da cihazı şu anda EOS refleks modeller arasında en hızlı açılış süresine sahip ürün yapıyor. Tüm bunlara ek olarak batarya ömrünün %10 uzatıldığını ve batarya durum göstergesinin dört aşama gösterildiğini de ekleyelim.

  Canon 30D SLR kamera incelemesi
  Tüm değişiklikler ve gelişmeler özetlendiğinde Canon EOS 30D modelinin EOS 20D modeline kıyasla oldukça gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Ekran üzerinde bunların yazılı olması belki EOS 20D modelinden EOS 30D modeline terfi etmek için yeterli görülmeyebilir. Ancak tüm bunlar meraklı kullanıcıların dikkatini çekmeye yetecektir.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Canon EOS 30D | Digital Camera Review | Yapı
  EOS 30D’nin gövdesi ile ilgili söylenecek şeyler pek fazla uzun değil. Cihazın gövdesi EOS 20D modeline çok benziyor. Canon EOS 30D’nin gövdesi benzer magnezyum alaşım malzemeden imal edilmiş. Canon EOS 30D modelini elinize aldığınızda yapısı güven hissi veriyor ve tanıdık bir duygu uyandırıyor. Cihazın grip kısmı çok iyi tasarlanmış ve ağırlığı da oldukça dengeli. Kullanıcı dilerse grip kısmının altına ekstra bir batarya grip bölümü monte edebiliyor. Böylece dikey çekimlerde kameranın ele oturuşu daha rahat bir hal alırken ikinci bir deklanşör butonunu da kullanma rahatlığı ortaya çıkıyor.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]


  anon EOS 30D - Metal Bayonet yuva & Objektif
  Kırmızı göz engelleyici görevi yapan küçük bir ışık grip bölümü ile objektif yuvası arasında yer alıyor. Bu ışık aynı zamanda kendi kendine çekimde de görev alıyor. Güç kablosunun bağlantı yuvası grip bölümünün alt kısmında harici bir kapak altında bulunuyor. Metal objektif yuvası EF objektifler ve özel EF-S objektiflerle uyumlu. Bu yuvanın üst kısmındaki beyaz bir nokta EF-S objektiflerin nasıl monte edileceğine rehberlik ediyor. Kırmızı nokta ise normal objektifler için kullanılıyor. Canon oldukça geniş bir objektif ürün yelpazesi sunuyor. Objektif yuvasının sağ tarafında dahili flaşın yukarı doğru açılmasını sağlayan buton, objektif kilit butonu ve alan derinliği butonu bulunuyor. Canon Speedlite 430EX veya 580EX gibi harici bir flaş kullanıldığında bu buton ile flaş değeri ayarlanabiliyor. Özellikle görüntülerde gölgeli alanlar oluşmasından kaçınmak istiyorsanız bu özellik son derece yararlı oluyor.

  Canon EOS 30D - Bağlantılar & Yuvalar
  Canon 30D DSLR fotoğraf makinesinin sağ tarafında USB 2.0 Hi-Speed, Video out, uzaktan kumanda ve stüdyo flaş bağlantı yuvalarını örten kauçuk kapak yer alıyor. USB yuvasına WiFi modülü bağlanabiliyor. EOS 20D modelinde de olduğu gibi bu kapak kameranın gövde yüzeyi ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Diğer tarafta ise CompactFlash bellek kartı yuvası bulunuyor. Görüntülerin karta kayıt işlemi bitmeden bu kapak açıldığı takdirde dosyalar kayboluyor. Ancak görüntülerin oldukça hızlı kaydedilmekte oluşu olumlu bir nokta. Yine de kullanıcıların bu noktayı akıllarının bir köşesinde tutmalarında yarar görüyoruz.

  Canon EOS 30D dijital SLR kamera - Flaş
  Canon 30D DSLR modeline yukarıdan bakıldığında yine tanıdık bir görüntü ile karşılaşıyoruz. Buradaki tek fark genel mod kadranında programların çevresinde bulunan metal kenar bölge. Mod kadranında “green mode” da bulunuyor. Bu mod, çekim esnasında alınacak tüm kararları kullanıcının yerine getirerek kolaylık sağlıyor. Cihaz manuel ayar seçeneklerini de sunuyor. Optik vizörün hizasında yukarda harici flaş biriminin takılabileceği flaş ayak yuvası bulunuyor. Canon EOS 30D modelinin yukarı doğru açılan dahili flaşı, standart EF-S 18-55mm gibi objektiflerle yapılan çekimlerde karanlık bölgeler oluşturmayacak derecede yükselerek problem yaşatmıyor.

  Canon EOS 30D d-SLR - Üst kısım
  Kameranın üst kısmında optik vizörün sağ tarafında bulunan LCD ekran çekimle ilgili bilgileri kullanıcıya sunuyor. Burada çekimle ilgili bilgiler gayet açık bir şekilde görülebiliyor. Bu ekranın üstünde karanlıkta ekranı aydınlatmak için bir buton, AF ve beyaz ayarı butonu, kayıt hızı butonu, ışık hassasiyeti butonu ve son olarak da poz ölçümleme ve flaş düzeltme butonları yer alıyor. Bu butonlardan üç tanesi çift işleve sahip. Deklanşör grip kısmının üst kesiminde konumlandırılmış. Canon EOS 30D SLR kamera - 2.5 inç LCD ekran
  Kameranın arka yüzünde 2.5 büyüklüğündeki LCD ekran cihazın ilk göze çarpan özelliklerinden bir tanesi. EOS 20D modeli ile aynı özelliklerde olan LCD ekran geniş bir görüş sağlıyor. Arka plan ışıklandırması sayesinde bol ışıklı ortamlarda dahi LCD ekran kaliteli bir görüntü sunuyor. Çok parlak gün ışığında ise sağlıklı bir görüntü için biraz gölgeli bir ortama ihtiyaç duymanız kaçınılmaz bir durum.

  Canon EOS 30D SLR kamera - Optik vizör
  Nikon’un D200 modelinde kullandığı optik vizörün büyüklüğünü gördükten sonra Canon’un da ESO 30D modelinde benzer boyutlarda bir optik vizör kullanacağı yönündeki beklentilerimiz yüksekti. Ancak durum böyle olmadı. Görüntüyü gerektiği gibi fotoğraflayabilmek amacıyla çekim öncesinde netlik ve kompozisyonunun doğru ayarlanabilmesi için büyük bir optik vizör temel araçlardan bir tanesi. Çünkü görüntü optik vizörden görüldüğü şekliyle fotoğraflanmakta. Yine bu nedenle, optik vizörün görüntüyü %100 oranında yansıtamıyor olması, böyle bir özellik fiyata direk olarak yansıyacak olsa da, bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Nikon’un bu problemi D200 modelinde aşmış olduğunu da hatırlatalım.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Canon EOS 30D dijital SLR - PictBridge ve mod kadranı
  LCD ekranın sol kısmında bir dizi tanıdık buton yer alıyor. Bunlar arasında sadece en üstteki PictBridge butonu yeni olarak dikkat çekiyor. Bu buton çekimin hemen ardından fotoğrafa zum yapma işleminde de kullanılabiliyor. Tüm Canon modellerinde olduğu gibi butonların işlevlerini ifade eden yazıların mavi renkli olanları izleme modu ile ilgili görevleri belirtiyor. Alt kısımda Recycle Bin (Çöp Kutusu) ve On/Off (Açma-Kapama) butonu bulunuyor. Açma-Kapama butonunun bir tane OFF ve iki adet de ON olmak üzere üç adet modu var. Bu iki adet ON modundan üstteki seçildiği zaman büyük mod kadranı da aktif hale geçiyor. Bu kadran standart olarak pozlama ayarının kontrolü için kullanılabildiği gibi aynı zamanda farklı bir işlev de üstlenebiliyor. Genel mod kadranının merkezinde bulunan Set butonu kullanıcının seçimlerini onaylamada görev alıyor. Mod kadranın hemen yanında bulunan küçük bir ışık bellek kartına okuma veya yazma işlemi yapıldığında yanarak kullanıcıyı bilgilendiriyor. Kadranın üst kısmında ise küçük bir joystick konumlandırılmış. Bu joystick odak merkezinin seçilmesinde veya görüntünün ekranda kaydırılmasında kullanılıyor. Ancak joystick biraz ufak kalıyor, pratik ve hızlı bir kullanım için joysticke alışmak zaman alıyor. Bu kısımda son olarak flaş ve poz kilit tuşu ve AF otomatik odaklama seçim butonu yer alıyor. Bu iki buton da kendi içerisinde ayarlanabiliyor ve izleme modunda yakınlaştırma görevi üstleniyor.

  Canon EOS 30D d-SLR kamera - Üçayak bağlantı yuvası
  Canon EOS 30D dijital SLR fotoğraf makinesinin alt yüzünde metal malzemeden bir üçayak yuvası ve pil yuvasının kapağı bulunuyor. Cihaza bir opsiyonel grip takıldığı zaman bu kapak diğer grip üzerine takılabiliyor. Kapağın kaybolmaması için oluşturulmuş oldukça yararlı bir özellik.

  EOS 10D veya EOS 20D modellerinden EOS 30D’ye terfi etmeyi düşünen fotoğraf severler bu yeni D-SLR modeli kullanırken herhangi bir zorlukla karşılaşmayacaklardır. Aynı şey EOS 5D dijital fotoğraf makinesi yanında bir Canon EOS 30D kullanacak olan fotoğraf severler için de geçerli. Bunun nedeni tüm modellerin birbirine çok benzer şekilde kullanılıyor olmaları. Modellerin kullanımlarında çok fazla değişiklik olmamasının nedeni ise zaten kolay kullanım sunuyor olmaları, zaten başarılı ve beğeni kazanmış bir tarzın değişmesi de çok da anlamlı değil.

  Canon EOS 30D dijital SLR - Hız
  Canon EOS 30D dijital SLR fotoğraf makinesi 0.15 saniye gibi bir açılış zamanı ile mevcut modeller arasındaki en hızlı ürün olma özelliğini kazanıyor. Bu kısa süre, kamerayı açar açmaz çekim yapabileceğiniz anlamına geliyor. Cihaz uyku modunda iken de aynı hızdan yararlanmak mümkün. Hızlı çekim yapılması gereken durumlarda bu özelliğin kullanıcıya sağladığı yarar tartışılmaz. Optik vizörün küçük olması pek büyük problem oluşturmuyor, burada kullanıcı yeterli miktarda bilgi sahibi olabiliyor. Dikkat çeken yararlı bir özellik de, kamera üzerindeki ISO butonuna basıldığında ışık hassasiyeti bilgilerinin optik vizörde belirmesi. ISO bilgilerinin burada sürekli beliriyor olması daha iyi olurdu ancak mevcut durum da kullanıcıya son derece yararlı. Eliniz makineye alıştığında gözünüzü optik vizörden ayırmaya gerek kalmadan ISO değerlerinin görüntüye getirebiliyorsunuz.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Canon EOS 30D dijital SLR - Odaklama
  Optik vizörde dokuz adet odaklama noktası görülüyor. Bu noktalar görüntü alanında mantıklı bir şekilde bir dağılıma sahip. Odak noktalarının seçimi değişik yollarla gerçekleştirilebiliyor. Odak noktalarının seçiminde en çok kullanılan yöntem olan joystick oldukça ufak boyutlarda olduğundan buna alışmak biraz zaman alabiliyor ancak son derece pratik bir kullanım sağlıyor. Kişisel olarak odak noktalarının seçiminde joystick kullanmayı tercih ediyorum. EOS 5D modelinin aksine Canon EOS 30D modelinde altı adet görünmez odak noktası mevcut değil. Yine de bu durum otomatik odaklamanın hızını etkilemiyor. Canon EOS 30D dijital SLR fotoğraf makinesi özellikle USM tip objektifler kullanıldığında odaklama işlemini hem hızlı ve hem de doğru bir biçimde gerçekleştiriyor. Bu tip objektifler kullanıldığında otomatik odaklama işleminden kaynaklanan ses duyulmuyor bile. Bu, tiyatro, sinema veya doğa çekimlerinde bu yarar sağlayan bir özellik. Cihazın sessiz çalışan tek özelliği odaklama da değil. Çekim ve aynanın oluşturduğu sesler de, örneğin Canon EOS-1D Mark II N modelinde olduğunun aksine çok ufak bir klik sesinden öteye geçmiyor. Canon EOS 30D SLR - Çekim hızı & Tampon bellek
  Çekim hızı, tek kare çekim ve kendi kendine çekimin yanısıra sürekli çekimde iki adet moda sahip. Sürekli 5 kare/saniye hızında çekim hızına gerek olmadığı için bu seçenekler yararlı oluyor. Çoğu çekim şartlarında saniyede 3 kare çekim hızı fazlasıyla yeterli oluyor. Çekilen fotoğraflar CompactFlash bellek kartına hızlı bir şekilde kaydediliyor. Seri çekimler yapıldığında cihazın geniş tampon belleğinin son derece yararlı olduğu görülüyor. Mevcut dahili bellek kapasitesi rahtlıkla on bir adet RAW formatta çekimi yapılmasına olanak tanıyor. JPEG formatta ise 1GB kapasiteli SanDisk Extreme III bellek kartım dolana dek görüntülerin bellek kartına aktarılma işlemi için ara vermeksizin seri çekim yapabildim.

  Canon EOS 30D SLR kamera - Histogram
  Canon EOS 30D dijital SLR fotoğraf makinesinde çekilen fotoğraflar 2.5 inç büyüklüğündeki LCD ekran üzerinde izlenebiliyor. LCD ekranın görüntü kalitesi ve netliği gayet üst seviyede ve joystickin yardımı ile görüntüler rahtlıkla idare edilebiliyor. INFO butonuna basıldığı zaman ekranda histogram beliriyor. Menü aracılığı ile bu histogramın ışık veya Canon EOS 30D modeli ile yeni olarak gelen RGB değerlerine göre gösterimleri arasından seçim yapılabiliyor. RAW formatta çekim yapıyorsanız histogram değerlerine çok güvenmemekte yarar var çünkü histogram JPG değerlerine göre bilgi veriyor.

  Canon EOS 30D dijital SLR - Değişiklikler
  Daha önce de belirttiğimiz gibi, Canon EOS 20D ve 10D modellerini kullanmış olan fotoğraf severler kendilerini bu cihaza hiç yabancı hissetmiyorlar. Cihaz; kullanımı, ergonomisi ve diğer tüm yönleriyle önceki modellerle ciddi anlamda bir farklılık sergilemiyor. En göze çarpan fark olarak LCD ekranın boyutları haricinde değişiklikler daha çok ürünün içyapısında gerçekleştirilmiş.


  Canon EOS 30D | Digital Camera Review | Ayarlar
  Her kullanıcı kendisine uygun ve hoşuna giden tercihlerle çekim yapmak ve mevcut ayarlar üzerinde bir iki değişiklik yapmak eğilimindedir. Otomatik odaklama, ekran ayarları vb gibi bu tercihler tamamen kişilerin zevklerine yönelik tercihlerdir. Canon 30D dijital fotoğraf makinesi kişisel tercihlere yönelik bu noktalarda oldukça esnek seçenekler sunan bir model. Bu seçenek esnekliklerinin yanısıra Picture Styles özelliği de fotoğraflara kişisel beğeni ve tercihlere göre işlem yapılmasını basitleştiriyor.

  Canon EOS 30D SLR - Diyafram ve Çekim hızı öncelikleri
  En önemli fotoğrafçılık işlevleri Canon 30D modelinde bu sınıftaki bir üründen beklenileceği üzere cihaz üzerinde direk olarak kullanılabiliyor. Bu işlevler için sürekli olarak menüye girmek zorunda kalmıyorsunuz. Canon EOS 30D dijital SLR fotoğraf makinesi amatörden yarı-profesyonel ve profesyonele kadar geniş bir kullanıcı kesimine hitap ediyor. Cihaz bu yüzden manuel pozlama, diyafram ve çekim hızı öncelikli modların yanısıra “green mode” olarak adlandırılan kolaylığa ve ikonlara sahip. Alan derinliğini kullanıcının kontrolüne bırakmasından dolayı kişisel tercihim olarak sıklıkla çekim hızı öncelikli modu kullanıyorum. Bu mod görüntü içeriğinin kontrolü açısından da oldukça yararlı bir mod. P modunun green mod’dan daha çok kontrol sunduğunu belirtelim. Her şeyin otomatik olarak ayarlanmasını istediğinizde dahi P modunu tavsiye ediyoruz. P modu ile çekim yapıldığında kullanıcı en azından Canon EOS 30D dijital fotoğraf makinesini sadece bas-çek türü fotoğraf çekimi için kullanmadığını hissedebiliyor. Cihazın sunduğu pozlama modlarının çokluğu Canon 30D kamerayı fotoğrafçılık deneyimleri yaşamak ve birikimlerini genişletmek için ideal bir ürün haline getiriyor.

  Canon 30D SLR kamera - Işık ölçümleme sistemleri
  Canon EOS 30D doğru pozlama değerlerini elde etmek üzere dört adet ışık ölçümleme sistemine sahip. Genel olarak en çok kullanılan Canon’un değerlendirmeli ölçümleme olarak adlandırdığı çok-noktaya ölçümleme sistemi. Bu da oldukça mantıklı çünkü çoğu çekim şartlarında doğru bir pozlama değeri sağlıyor. Daha gelenekçi olan kullanıcılar ise en eski ölçümleme sistemlerinden bir tanesi olan merkez-ağırlıklı ölçümleme sistemini tercih edeceklerdir. Bu sistem biraz pratik gerektiren bir seçenek. Benzer özelliklerdeki bir diğer sistem de bölgesel ölçümleme sistemi ki bu sistemde %9 oranında bir görüntü alanı kullanılıyor. Tek noktaya ölçümleme sisteminde de %3.5 oranında bir alan üzerinden poz ölçümlemesi gerçekleştirilmekte. Tek-noktaya ölçümleme sistemi 30D modeline artı değer katan bir nokta çünkü EOS 20D modelinde bu özellik bulunmuyordu.

  Canon 30D d-SLR - ISO Işık hassasiyet değerleri
  Canon EOS 30D dijital fotoğraf makinesi ISO 100 değerinden ISO 1600 değerine kadar 1/3 adım aralıklarla standart ışık hassasiyeti değerlerine sahip. ISO 3200 değerine ise menüden ulaşılabiliyor. Tüm bu ISO değerleri ile Canon EOS 30D mükemmel sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyor. ISO 800 ve hatta ISO 1600 değerlerinde çekilmiş olan fotoğraflarda hemen hemen hiç noise’a rastlanmıyor. Yüksek ISO değerlerinde gerçekleştirilen çekimler ise Canon EOS 5D modelinin sunduğu sıra dışı üstün kaliteye sahip olmamakla beraber başlıca rakibi Nikon D200 modelinin kalitesini gölgede bırakıyor. Canon EOS 30D modelinin sahip olduğu yeni özelliklerden bir tanesi de gelişmiş noise giderme fonksiyonu. Gerçi cihaz noise olmayan fotoğraflar sunuyor ve bu özelliğe hiç gerek bırakmıyor. Düşük çekim hızlarında ve yüksek ISO değerlerinde otomatik olarak aktif halde olan noise giderme özelliği kullanıcı tarafından kapatılabiliyor.

  Canon 30D dijital refleks kamera - Picture Styles
  Canon EOS 30D dijital fotoğraf makinesinin dikkat çeken bir diğer özelliği de EOS 5D ve EOS 1D Mark II N modelinden de aşina olduğumuz Picture Styles fonksiyonu. Ancak bu modeldekini Canon EOS 20D modelindeki mevcut parametrelerle kıyaslamamak gerekiyor. Her bir Picture Styles fonksiyonu netlik, kontrast, renk sıcaklığı ve renk tonu konusunda kendi ayar seçeneklerine sahip. Siyah beyaz fotoğraflarda yeşil, mavi ve oranj renklerde renk filtresi uygulama seçeneği de mevcut. Bu özellik farklı renk filtreleri uygulama zorluğunu ortadan kaldırıyor. Picture Styles fonksiyonunun asıl işlevi RAW formatta yapılan çekimlerde veya çekilmiş görüntülerin cihazla birlikte verilen Digital Photo Professional yazılımı ile izlenmesi sırasında görülüyor. Kullanıcı Canon EOS 30D bünyesinde kendi tercihlerine yönelik Picture Styles ayarlarını oluşturabiliyor. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bir miktar deneyim kazanmak gerekse de bir kere bu ayarlar yapıldığında kullanıcı kişisel beğenilerine uygun mükemmel fotoğraflar elde edebiliyor.

  Canon 30D dijital SLR - Beyaz ayarı
  İyi bir görüntü elde edilmesinde önemli rol oynayan özellikler arasında Picture Styles fonksiyonunun yanısıra diğer işlevler de mevcut. Bu temel ayar seçenekleri arasında elbette ki beyaz ayarı da yer alıyor. Cihazın otomatik beyaz ayarı genel olarak kusursuz bir performans sergiliyor. Canon EOS 30D dijital fotoğraf makinesi hazır beyaz ayarı modları, otomatik beyaz ayarı ve manuel beyaz ayrı modlarına sahip. Belirttiğimiz gibi otomatik beyaz ayarı ile mükemmel sonuçlar elde ediliyor. Daha sıcak veya daha az sıcak renk değerleri elde etmek istiyorsanız beyaz ayarını buna göre ayarlayabiliyorsunuz. Beyaz ayarı ile ilgili bir diğer seçenek de, bracketing olarak adlandırılan, aynı karenin farklı beyaz ayarı seçenekleriyle fotoğraflanması olayı. Tüm bu geniş ayar seçenekleri profesyonel ve yarı-profesyonel fotoğraf severlerin oldukça yararlı bulacakları özellikler arasında yer alıyor.

  Canon EOS 30D dijital refleks kamera - Menü
  Canon EOS 30D dijital fotoğraf makinesinin menüsü Canon EOS modellerini kullanmış olan fotoğraf severler için herhangi bir değişiklik veya karmaşıklık içermiyor. Kullanıcıya son derece tanıdık gelen menü Canon EOS standartlarına göre yapılandırılmış ve kullanıma büyük kolaylık getiriyor. Canon EOS 30D menüsü, içerisinde Türkçe’nin dahil olmadığı birçok dilde kullanılabiliyor. LCD ekranın büyük ölçülerde olması menünün kullanımı açısından olumlu bir etken. Menü, kullanıcının JUMP özelliği ile hızlı bir şekilde gezinebileceği uzun bir sayfadan oluşuyor.

  Canon EOS 30D dijital kamera - JPEG ve RAW dosya formatları
  Canon EOS 30D dijital fotoğraf makinesi JPEG ve RAW formatlarda fotoğraf kaydı yapılabildiği gibi her iki format aynı anda da kullanılabiliyor. JPEG dosya formatı ile ilgili sıkıştırma seçenekleri sınırlı olmaklar beraber bu sınıftaki bir model için yeterli bir seviyede. Ben kişisel olarak RAW formatta çekim yapmayı tercih ediyorum çünkü RAW formatta çekilmiş fotoğraflar çekim sonrasında çeşitli işlemler yapmak gerektiğinde çok daha fazla olanak sunuyor. Buna ek olarak bu format kullanıcıya çok daha esnek çekim olanakları da sağlıyor. Canon’un güncel modelleri ile birlikte ücretsiz olarak verdiği Digital Photo Professional yazılımı RAW dönüştürücü özelliğiyle kullanıcıya çok geniş olanaklar ve seçenekler sunmakta. JPEG formatta çekilen fotoğraflar da oldukça kaliteli. Canon fotoğraf kalitesinin yüksek olmasını sağlayan oldukça etkileyici algoritmalar kullanıyor. JPEG formatta kullanıcının AdobeRGB ve sRGB renk skalaları vb gibi ayarları gerektiği gibi yapmış olması gerekiyor. Fotoğraflar üzerinde daha sonra işlem yapmayı düşünen kullanıcılar netlik ayrını kapatıp bunu Photoshop gibi yazılımlarla gerçekleştirebilirler. Canon EOS 30D dijital kameranın dengeli bir şekilde ayarlanmış olan standart netlik ayarı tüm bu durumlar için ideal bir seçenek oluşturuyor.

  Canon EOS 30D dijital SLR - EF objektif
  Canon EOS 30D dijital SLR fotoğraf makinesi sadece gövde ve EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II objektifle kit şeklinde iki seçenekle satışa sunulmuş. Bu objektif Canon’un ilk 18-55 EF-S objektifinin geliştirilmiş bir modeli. Fiyat açısından bakıldığında bu objektif oldukça cazip bir seçenek olarak dikkat çekiyor ve EOS 30D dijital kamera ile kullanılmak üzere fiyat/kalite açısından oldukça iyi bir çözüm oluşturuyor. Biraz daha bütçe ayırabilecek olan kullanıcılar ise EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM objektifini düşünebilirler.


  Canon EOS 30D | Digital Camera Review | Bellek ve Pıl Kullanımı
  Canon EOS 30D dijital kamera

  Canon EOS 30D - 1GB CompactFlash bellek kartı
  Canon EOS 30D dijital kamera da önceki modeli gibi sekiz megapiksellik görüntü algılayıcısına sahip. Bu da, ISO değerine bağlı olarak 7-9MB boyutunda RAW formatta fotoğraflar ve en yüksek sıkıştırma oranında 3.6Mb kapasitesinde JPEG fotoğraflar anlamına geliyor. Bu rakamlar da bu dijital fotoğraf makinesi ile birlikte yüksek kapasiteli bir bellek kartı kullanılmasının ne kadar mantıklı olduğunu ortaya koyuyor. 4GB kadar yüksek kapasiteli bir karta gerek olmasa da 1GB veri depolama kapasitesine sahip bir kart yeterli seviyede pratik kullanım esnekliği sağlayacaktır. Aşağıda 1Gb kapasiteli bir bellek kartı ile çekim sayılarını bulabilirisiniz.

  1GB kapasiteli bellek kartı ile çekim sayıları
  RAW - 3504 x 2336 piksel - 8.7MB - 110 adet fotoğraf
  JPEG large - fine - 3504 x 2336 piksel - 3.6MB - 266 adet fotoğraf
  JPEG large - normal - 3504 x 2336 piksel - 1.8MB - 534 adet fotoğraf
  JPEG average - fine - 2554 x 1696 piksel - 2.2MB - 450 adet fotoğraf
  JPEG average - normal - 2554 x 1696 piksel - 1.1MB - 884 adet fotoğraf
  JPEG small - fine - 1728 x 1152 piksel - 1.2MB - 784 adet fotoğraf
  JPEG small - normal - 1728 x 1152 piksel - 0.6MB - 1522 adet fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG large - fine - 78 adet fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG large - normal - 90 adet fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG average - fine - 88 adet fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG average - normal - 98 adet fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG small - fine - 96 adet fotoğraf
  Çözünürlük - RAW + JPEG small - normal - 102 adet fotoğraf Canon EOS 30D dijital refleks kamera - Tampon bellek
  Canon’un bildirdiğine göre Canon 30D dijital fotoğraf makinesinin dahili belleği 11 adet RAW veya 30 adet JPEG fotoğraf depolama kapasitesine sahip. Pratik kullanımda ise hızlı bir bellek kartı kullandığınız takdirde JPEG formatta çekim yapıldığında 1GB kapasiteli kart dolana dek çekim yapabiliyorsunuz. Bunun için kamera en hızlı modda çekim yapılması gerekiyor. RAW formatta ise peşpeşe çekimde 11 adet fotoğraf alabiliyorsunuz. Canon EOS 30D fotoğrafları bellek kartına oldukça hızlı bir şekilde kaydediyor. SanDisk Extreme III CompactFlash bellek kartı kullandığımızda tampon bellekteki tüm verinin yarım dakika gibi bir sürede bellek kartına aktarıldığını gözlemledik. Bu hızın baş mimarlarından bir tanesi hiç şüphesiz DIGIC II işlemci. Cihazla birlikte en az 10MB/sn hızında bir bellek kartı kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Elbette ki SanDisk Extreme III gibi son derece hızlı bir bellek kartı kullanıldığında özellikle peşpeşe çekim ve RAW formatta çekim durumlarında büyük avantaj sağlayacaktır.

  Canon EOS 30D d-SLR - BP-511(A) Lithium Ion batarya
  Canon EOS 30D modelinin oldukça yaygın olan BP-511(A) tip batarya ile çalışıyor olması farklı modeller arasında uyumluluk açısından oldukça olumlu bir nokta. Elde edilen bilgilere göre tam olarak şarj edilmiş bu batarya ile oda sıcaklığında 1000 adetin üzerinde fotoğraf çekebiliyorsunuz. Pratik kullanımda ve oda sıcaklığından düşük sıcaklığa sahip bir ortamda bu rakam ulaşamadık. Ancak en kötü ihtimalle en az 500 adet fotoğraf çekimi gerçekleştirilebileceğinden eminiz. Tabii ki bu rakamlar EOS 30D modeli ile hangi ayarlarda çekim yaptığınız ile de direk olarak ilgili. Örneğin peşpeşe çekim yapıyorsanız çekimler arasında duraklama yaşanmayacağından dolayı daha yüksek bir sayıya ulaşmak mümkün. EOS 20D modeli ile karşılaştırıldığında Canon EOS 30D modelinin tam dolu bir pil ile daha çok çekim sayısına ulaştığını görüyoruz. Tek bir dolum ile 500 adetin üzerinde fotoğraf çekebilmek de çoğu çalışma ortamları açısından oldukça tatminkar bir rakam.

  Canon EOS 30D dijital SLR - BG-E2 batarya grip birimi
  Standart batarya kapasitesinden daha yüksek seviyede kullanım gerçekleştiren kullanıcılar diledikleri takdirde opsiyonel bir Canon BG-E2 batarya grip birimi satın alarak daha esnek pil kullanım şartlarına ulaşabilirler. Bu grip biriminin pil kullanım avantajının yanısıra dikey çekimlerde kolaylık sağlayan fazladan bir deklanşör ve birkaç adet daha buton gibi artı yönleri de bulunuyor. Bunlar da kullanım kolaylığı açısından oldukça önemli faktörler. BG-E2 birimi iki adet Canon Lithium Ion pil veya 6 adet AA pil kapasitesine sahip.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017