Takımı
Galatasaray
Selam :curtain:

SSD'nin yaygınlaşması ile birlikte bir çok kişide SSD olabileceğini düşünerek bilgilendirme amacıyla yazıyorum şimdi yazacaklarımı, umarım yardımcı olur.
120gb ssd'im var ve windows kurulu, programları oyunları falan kurabileceğim başka bir disk var, ssd sadece windows hızlı çalışsın diye. Ancak ssd'ye hiçbir şey koymadığım halde hep 1-2gb yer oluyordu. Az önce uyuz oldum ve küçük bir program yaptım, diskteki en büyük dosyayı görmek için. 15gb boyutunda "hiberfil.sys" adlı bir dosyaya rastladım. Ancak gizli dosya falan değil, hiçbir şekilde görünmüyor bu dosya. Sonra google'da arattım ve bu bilgiye ulaştım:

Sistem disk alanınız azaldıysa Windows‘un Hibernation özelliğini devre dışı bırakarak bir miktar boş alan açabilirsiniz. Bilgisayarın bekleme konumunda (uyku modu) olması anlamına gelen Hibernation ile bilgisayar en düşük güç tüketim moduna geçerek hazırda bekler. Disklerin dönmesi durdurulur, anakartınız destekliyorsa fanlar durur, ekran kartı kapatatılır vs.. Çoğu zaman bilgisayarınızın uyku modunda olduğunu ön panelindeki ışığından anlarsınız.

Windows uyku modundan normal çalışma moduna geri dönebilmek için hafızanın o anki dökümünü ana sistem dizinindeki (c:\) hiberfil.sys dosyasına kaydetmesi gerekir. Bu dosyanın boyutu RAM (sistem ana belliği) ‘inizin boyutuna yakındır. Örneğin; 2GB RAM’iniz varsa hiberfil.sys dosyası kullanılmadığı halde bile 2GB’a yakın disk alanını işgal eder.

Hibernation özelliğini kapatıp hiberfil.sys dosyasından kurtulmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1. Başlat->Donatılar->Komut İstemi seçeneğine sağ tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menü seçeneğini tıklatın
2. Komut istemine “powercfg -h off” komutunu yazarak hibernation modu özelliğini kapatın.
3.Sistem bölümünüzdeki disk alanının hatırı sayılır mitarda arttığını göreceksiniz.
Çok mutlu oldum paylaşmak istedim, umarım siz de olursunuz :D

Takımı
Galatasaray
Bende de 1-2gb yer oluyordu hep ama Bilgisayarım'a girince C:\ nin altındaki o çubuk kırmızı oluyor da deli ediyordu beni.. 17gb yer var şuan mavi mavi :D

Takımı
Galatasaray
Lordzek demiş ki:
Buun yapınca bekleme moduna alırsak ne olur peki?
Tahminimce onbellek olmadigi icin cok daha uzun surede uykudan cikar belki de cikamaz. Bir deneyim istersen senin icin ama uyku modunda zaten diskler falan durdugu icin indirme bile yapilamiyor yani gereksiz. Ben bilgisayari aldigimdan beri uykuya almadim

sarkoLata demiş ki:
Lordzek demiş ki:
Buun yapınca bekleme moduna alırsak ne olur peki?
Tahminimce onbellek olmadigi icin cok daha uzun surede uykudan cikar belki de cikamaz. Bir deneyim istersen senin icin ama uyku modunda zaten diskler falan durdugu icin indirme bile yapilamiyor yani gereksiz. Ben bilgisayari aldigimdan beri uykuya almadim
bende aldığımdan beri kapatmadım :twisted:

Yukarı Alt