1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Buzulların erimesinin asıl nedeni rüzgarmış


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]


  Japon bilim adamları, buzullarda erime hızının artmasının sanıldığı gibi doğrudan küresel ısınmanın bir sonucu olmadığını, bunda bölgedeki kuvvetli rüzgarın da büyük etkisi olduğunu savundu.

  İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Japonya Yer ve Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Kurumu tarafından yapılan araştırmada, Antartika'da 1979'dan bu yana yapılan uydu gözlemleriyle ilgili kayıtlarda rüzgar hareketlerini inceleyen bilim adamları, o tarihten bugüne buzullarda tespit edilen erimenin yaklaşık üçte birinin nedeninin rüzgar olduğunu saptadı.

  Küresel ısınmanın buzulların erimesinde rolü olmasa da bölgede "geri dönüşü olmayan" bir hava değişikliği yaşandığı iddiasını tartışmaya açan araştırma, 2007 ve 2008 yazlarında görülen ve Antartika'da 10 yıl içinde buzul kalmayacağı iddialarını besleyen hızlı erimenin nedenlerini açıklamaya da yardımcı oluyor.

  Her yıl Eylül ayında buzul örtüsünde yaşanan küçülmenin neredeyse yarısının rüzgar değişikliklerine bağlı olduğunu belirten bilim adamları, hızlı erimenin yaşandığı yıllarda, rüzgarın önemli miktarda buzu güneye, nispeten sıcak sulara doğru sürüklediğini tespit etti.

  Geophysical Research Letters gazetesinde yayımlanacak araştırmayı yürüten bilim adamları, sudaki ve havadaki ısınmanın buzulların erimesinde etkisi olduğu gerçeğini de dikkate aldı.