1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Bursa'da hastane yangını:8 ölü


 1. Lampard_08

  Lampard_08 rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.177
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  >>> ÖSS <<< ZEDEEEE :@:@
  Bursa Yıldırım Merkez İlçesi’nde Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde yangın çıktı. Zemin kattaki tomogrofi servisinde kabloların tutuşması sonucu çıktığı belirtilen yangında 8 hasta can verdi.

  Faciaya yol açan alevler saat 02.30 sıralarında başladı. Olay üzerine hastaneye çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi. Bursa ve çevresindeki birçok hastaneden istenilen ambulanslar kısa sürede hastaneye geldi. Bir taraftan hastalar tahliye edilirken diğer taraftan itfaiyenin yangın söndürme çalışmaları devam etti. Hastane önünde karmaşa yaşanırken, ambulanslar hastaları tahliye etmekte yetersiz kaldı. Bunun üzerine özel hastanelerden de ambulans istendi.

  İlk bilgilere göre zemin kattaki tomografi ünitesinde çıktığı belirtilen yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Bu sırada yoğun bakım ünitesinde kalan hastalar dumandan etkilendi.


  - Resim Silinmiş.

  VALİ HARPUT AÇIKLAMA YAPTI

  Hastane önünde gazetecilere açıklama yapan Vali Harput, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ndeki yangın sırasında tahliye edilerek 10 ayrı hastanede tedavi altına alınan hastalardan 3'ü kadın, 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Hastanenin tomografi bölümünde muhtemelen elektrik kontağından çıktığı değerlendirilen yangın sonrası hastanede durumun normale döndüğünü, hastalar için risk olmadığını açıklayan Harput, "Yangının söndürülmesiyle beraber hastanenin havalandırma bölümünden yayılması önlenemeyen dumanın ciddi etki gösterdiğini belirledik. Bu bölgede yatan hastaların emniyeti bakımından süratle tahliye işlemine başlanmış. Bunların başında yoğun bakım ve çocuk ünitesi geliyor. 16'sı yoğum bakım servisinden, toplam 44 hasta tahliye işlemine tabi tutulmuş. Yoğun bakım ünitesindeki hastalarımızın durumlarının ağır olduğunu siz de taktir edersiniz. Bu ağır vaka durumundaki hastalarımızdan maalesef 8 vatandaşımız eks olmuş durumdalar.

  Ölümlerin duman zehirlenmesinden mi, fişe bağlı olduklarından elektrik kesilmesinden mi kaynaklandı henüz bilmiyoruz ama maalesef 3'ü bayan 8 vatandaşımız hayatını kaybetmişler. Onlara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. Taziye diliyoruz. Başka hastanelere sevk edilen diğer hastaların durumunda herhangi endişe edilecek durum söz konusu değil. Risk bittiği için hastanedeki tahliye işlemi durduruldu. Havalandırma işlemi devam ediyor. Diğer hastaların da dumandan etkilenmemesi için gerekli önlemler alınmış durumda.

  Şu an itibariyle hastanede yatan hastalar ve yakınları için herhangi bir risk söz konusu değil. Olayla ilgili elbette adli ve idari bakımdan gereken yapılmaktadır.

  Yapılacak incelemeler, araştırmaların sonunda konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapılacak. Kimin ihmali varsa ortaya çıkacak, ama acımız büyük" dedi.
  Hastanedeki gazetecilerin, yangına müdahalede geç kalınıp kalınmadığını sorması üzerine konuşan Vali Harput, geç müdahalenin mümkün olmadığını söyledi. Vali Harput, aynı hastanede 4 yıl önce yangın çıktığı geldiği yönündeki haberlere de tepki gösterdi.

  Harput şöyle devam eti: 'Şimdi hastanede bir yangın 4 yıl önce değil 4 gün önce de çıkabilir. Yani her olayı birbiriyle bağlantı kurmak yanlış. Ama bu tomografi bölgesinde çıkan şu anda elektrik kablolarından olduğu sanılan, tahmin edilen, değerlendirilen bu olayın gerçekten bir teknik hata mı, bir dikkatsizlik mi, yoksa bir başka nedenden mi çıktığı bilinmiyor. Şu anda şöyleydi, böylediydi demek yanlış olur. Bu noktada herhangi bir ihmali, kusuru, hatası, sorumluluğu görülen kim varsa gereken yapılacaktır.'

  Yangın sırasında Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde tedavi gören hastalardan 44'ü diğer hastanelere nakledildi. Zübeyde Hanım Hastanesinde 4, Bahar Hastanesinde 3, Çekirge Devlet Hastanesi'nde 4, Muradiye Devlet Hastanesi'nde 3, Doruk Hastanesi'nde 1, Yüksek İhtisas Hastanesi'nde 11, Acıbadem Hastanesi'nde 1, Vatan Hastanesi'nde 1, Uludağ Üniversitesi Tıp Fatültesi Hastanesi'nde 1 ve Dörtçelik Çocuk Hastanesi'nde 13 kişinin tedavileri sürüyor. Öte yandan bazı hasta yakınları, yangına müdahele sırasında hastanedeki yangın tüplerinin boş olduğunu öne sürdü.

  Yangında hayatını kaybeden 8 kişiden bazılarının kimlikleri belli oldu. Şu ana kadar kimlikleri belirlenenlerin isimleri şöyle: Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan hastalardan Gülbey Şahin (80), Hakkı Özdoğan ve Bursa Devlet Hastanesi'ne kaldırılan İnceser Bulut (68).

  - Resim Silinmiş.

  SAĞLIK BAKANI AKDAĞ'IN AÇIKLAMASI

  Sabah saatlerinde Bursa’ya gelen ve helikopterle afet yönetim merkezine inen Bakan Akdağ, saat 08.30 sıralarında, yangın çıkan Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ne geldi. Hastane girişinde Başkekim Osman Naci Çelik, doktorlar ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından karşılanan Bakan Akdağ, çıkışta açıklama yapacağını söyledi.

  Bu arada Bursa Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri de hastaneye gelerek kriminal inceleme yapmaya başladı. Hastanede poliklinik hizmetleri bugün verilmeyecek. Sadece acil servis hizmetleri verilecek. Ayrıca bugün yapılacak ameliyatlar da ileri bir tarihe ertelendi.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bursa Şevket Yılmaz Hastanesindeki yangının saat 02.00 sıralarında radyoloji hizmetlerinin verildiği ikinci bodrum katında başladığının anlaşıldığını, özellikle erişkin yoğun bakım ünitesinin yangından en fazla etkilenen alan olduğunu bildirdi.

  Bakan Akdağ, "Burada tedavi görmekte olan hastalardan 8'i olay sırasında, belki nakil sırasında hayatlarını kaybediyorlar" dedi.

  Hastanedeki yangın çıktığının bildirilmesi üzerine Ankara'dan helikopterle Bursa'ya gelen Akdağ, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde incelemelerde bulundu, Vali Şahabettin Harput ve diğer yetkililerden yangınla ilgili bilgi aldı.

  Bakan Akdağ, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde 8 vatandaşın vefatıyla sonuçlanan bir yangın meydana geldiğini, kendisinin de sabaha karşı olaydan haberdar olduğunu
  belirtti.

  Yangını haber alır almaz müsteşar yardımcısı, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü, Teftiş Kurulu Başkanı ve iki milletvekiliyle birlikte helikopterle Bursa'ya intikal ettiklerini ifade eden Akdağ, yangın meydana geldikten çok kısa bir süre sonra Vali Harput'un olay mahallinden kendilerini ve kamuoyunu bilgilendiren açıklamalar yaptığını hatırlattı.

  Bakan Akdağ, şöyle devam etti:
  "Şu anda bir soruşturma safhasındayız. Teftiş Kurulu Başkanımla beraber iki müfettiş de olaya derhal müdahale etmiş durumdalar. Bir taraftan savcılık soruşturması normal seyirde devam ediyor. Bize verilen bilgilerden yangını saat 02.00 sıralarında radyoloji hizmetlerinin verildiği, o esnada herhangi bir hizmetin verildiği saat değil, ikinci bodrum katında başladığı anlaşılıyor.

  Yangının çıkış sebebiyle ilgili şu anda size bir şey söyleyebilmem mümkün değil.

  Teknik araştırmalar değerlendirmeler sonucunda ancak ortaya konulabilir." Yangının başladığı bölümün üst üst katında acil bölümü ile acil gözlem bölümünün bulunduğunu, daha üst katlarda poliklinikler, idari katlar, onların üstünde de yoğun bakım alanlarının olduğunu anlatan Akdağ, yoğun bakım alanlarının aslında yangının çıktığı bölümün birkaç kaç üstünde olduğuna dikkati çekti.

  Akdağ, şunları söyledi:
  "Saat 2'yi 10 geçe civarında itfaiye yangından haberdar edilmiş oluyor ve derhal buraya intikal ediyor. Yangına müdahale edilerek yangının çok kısa bir sürede söndürülüyor. Aksi takdirde yangının bütün hastaneyi etkileyecek şekilde gelişmesi önleniyor ve yoğun bakımdaki hastalar da bu arada tahliye ediliyorlar.

  Tabi yoğun bakımdaki bu hastaların tahliye işlemi o esnada oldukça zor bir süreç; bize ilk anlatılanlardan bunu anlıyoruz. Bir taraftan oradaki sağlık çalışanları kendilerini de riske ederek hastalarını ayakta tutmak için gayret gösteriyorlar. Yoğun bakıma bu yangının çıktığı yerden çıkan bir şaft var, bir boşluk alanı var. Malum binaların yukarısına doğru bu boşluk alanları uzanır.

  Buralardan kablolar geçiyor, çeşitli şeyler geçiyor. Yangın bu boşluk alanından yukarıya kadar sirayet ediyor. Bizzat ateşin, alevin etkisinden çok yoğun bir duman çıkarıyor bu alan yoğun bakım alanlarına. İtfaiyenin gayretleri, çabalarıyla bahsettiğim gibi buradaki sağlık çalışanlarının çok fedakar çalışmalarıyla yoğun bakımdaki hastalar ve yeni doğan yoğun bakımdaki hastalar tahliye ediliyorlar."
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Lampard_08

  Lampard_08 rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.177
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  >>> ÖSS <<< ZEDEEEE :@:@
  Haberin devamı..

  HAYATINI KAYBEDEN HASTALAR


  - Resim Silinmiş.

  Bakan Akdağ, gece hastanede nöbetçi olan çalışanların kendisine verdiği bilgiye göre, yoğun bakım ünitesinde 16, yeni doğan yoğun bakım ünitesinde ise 13 hastanın yattığını ifade etti. Birbirine komşu olan bu iki alanda toplam 29 hasta bulunduğuna işaret eden Akdağ, şöyle konuştu: "Bu hastalardan erişkin yoğun bakımda yatan hastaların önemli bir bölümü ventilatöre bağlı yani solunum desteğine bağlı hastalar. Yine burada bize verilen ilk malumatta, hayatını kaybeden 8 hastadan 2'sinin beyin ölümü beklenen, çok ağır hastalar olduğu da ifade edildi. Bu şekilde tahliyeler gerçekleşiyor.

  Süratle buraya intikal eden ambulanslar vasıtasıyla hastalar başka hastanelere naklediliyorlar. Sonuç itibariyle özellikle erişkin yoğun bakım servisi hadiseden en ziyade etkilenen alan olarak karşımıza çıkıyor. Burada tedavi görmekte olan hastalardan 8'i olay sırasında, belki nakil sırasında hayatlarını kaybediyorlar.

  Tabi bu konuda kesin birşey söylememiz mümkün değil, ölüm sebepleriyle alakalı olarak. Bunlar da savcılık soruşturmasıyla ve yapılacak diğer incelemelerle ortaya çıkmış olacak.

  Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine baş sağlığı diliyorum.

  Allah hepsine rahmet eylesin. Çok üzüldük, acılarına biz de ortak oluyoruz. Bütün hastane çalışanlarına, Bursa halkına da geçmiş olsun diyorum.

  BAŞKA HASTANELERE SEVK EDİLEN HASTALAR

  - Resim Silinmiş.

  Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde bulunan ve
  dün gece çıkan yangında 8 kişinin hayatını kaybettiği Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinden diğer hastanelere kaldırılan hastaların tedavileri sürüyor.

  Edinilen bilgiye göre, çıkan yangının ardından önemli
  bölümünü durumu ağır olanların oluşturduğu hastalar, Bursa'daki diğer hastanelere sevk edildi.

  Zübeyde Hanım Doğumevi yetkilileri, hastaneye gelen 4 kadın hastanın tedavilerinin sürdüğünü, bu hastaların yangından etkilenmediklerini bildirdi.

  Çekirge Devlet Hastanesi yetkilileri de hastanelerine 5 hasta geldiğini belirterek, "Bunlardan sadece biri yangının çıktığı hastanede yatan hasta.

  Diğerleri ise o hastanedeki acile gittiklerinde oradaki kargaşayı görüp bize gelenler. Toplamda 5 hastanın tedavileri sürüyor" dedi.

  Yüksek İhtisas Hastanesi yetkilileri ise yangının çıktığı hastaneden 8 hastanın geldiğini ifade ederek, "Bunlardan biri taburcu edildi, diğeri Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ne geri gönderildi. Diğerlerinin tedavileri ise sürüyor.

  Bunların dışında dumandan zehirlenen 2 polis ve 3 refakatçi, yapılan tedavilerinin ardından taburcu edildi" diye konuştu.

  Dörtçelik Çocuk Hastanesi yetkilileri de hastaneye 0-10 yaşlarında 13 hastanın getirildiğini, 6'sı yeni doğan bebek olan hastaların tedavilerinin sürdüğünü kaydetti.

  Bu arada yangının çıktığı hastaneden Bahar, Çekirge Devlet, Bursa Devlet, Doruk, Acıbadem, Vatan ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerine sevk edilen hastaların tedavilerinin de devam ettiği öğrenildi.

  BAKAN ATALAY'IN AÇIKLAMASI

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Bursa Şevket
  Yılmaz Hastanesindeki yangına zamanında müdahale edildiğini, ancak yoğun bakımdaki 8 hastanın yerleri değiştirilirken dumanın da etkisiyle hayatını kaybettiğini söyledi.

  Atalay, Vilayetler Hizmet Birliğinin olağan meclis toplantısına girerken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bursa Şevket Yılmaz Hastanesinde çıkan yangında 8 kişinin öldüğünü hatırlatan Atalay, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

  Yangının hastanenin alt katlarında, gece saat 02.10-02.15 sıralarında çıktığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olaydan hemen haberdar edildiğini belirten Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da sabah saatlerinde Bursa'ya
  gittiğini, soruşturmanın başlatıldığını kaydetti.

  Atalay, "Şunu ifade edeyim, itfaiye kısa sürede olay yerine ulaştı.

  Bursa Valisi ve bütün kamu yetkilileri orada. Gereken bütün kurtarma, yangın söndürme çalışmaları zamanında yapılmış. Ama yoğun bakımdaki 8 hasta, yerleri değiştirilirken biraz da dumanın etkisiyle hayatını kaybetti" dedi.

  Bakan Atalay, DTP milletvekillerinin ifade vermeye çağrılmasıyla ilgili bir soru üzerine de "Ben söyleyeceğimi söyledim. Meclis Başkanımız gerekeni yapıyor. Herkesi sağduyulu davranmaya çağırıyoruz" yanıtını verdi.

  TBBM BAŞKANI TOPTAN'DAN BAŞSAĞLIĞI

  - Resim Silinmiş.

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, Bursa Yıldırım Merkez İlçesi Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde çıkan yangın sonucu 8 vatandaşın hayatını kaybetmesi nedeniyle Bursa Valisi Şahabettin Harput'a başsağlığı mesajı gönderdi.

  TBMM Başkanı Toptan'ın mesajı şöyle:
  "Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde çıkan yangın sonucu, 3'ü kadın, 8 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duydum. Milletimizi derinden yaralayan bu elim olayın tüm yönleriyle soruşturularak aydınlatılması konusunda gereken hassasiyetin gösterileceğine inanıyorum.

  Yangında hayatını kaybedenlerin sayısının artmaması ve bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması, hepimizin ortak dileğidir. Bütün milletimizin yüreğini yakan bu olayda yaşamını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır temenni ediyorum. Yangından etkilenen hastalarımıza da acil şifalar temenni ediyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017