Kayıt
25 Nisan 2007
Mesajlar
3.432
Beğeniler
0
Şehir
Bursa
1324 yılında Bursa'nın Osmanlılar tarafından fethinden sonra; Orhangazi, Bursa'daki Musevilerin, bu sokakta yerleşmelerine ve burada ibadetleri için bir Sinagog yapmalarına izin verir. 1492 yılında İspanya'dan göçe zorlanan Yahudiler de, Padişah II. Beyazıt'ın isteği ile Bursa'da bu sokağa yerleştirilirler. Bu nedenle, yakın geçmişe kadar bu bölge "Yahudilik Mahallesi" olarak anılmaktadır1992’den bu yana turizm amaçlı bir eğlence sokağı olarak düzenlenmiş ve "Bursa'nın Nevizadesi" haline gelmiştir.

Sokak, 2002'de sokak esnafının kurduğu Arap Şükrü Koruma ve Geliştirme Derneği, Osmangazi Belediyesi ve Türk Tuborg firmasının ortak çalışması ile yenilenmiştir.Resmi adı Sakarya Caddesi olan Arap Şükrü Sokağı bu adını Bursa’da bir meyhane kültürü oluşmasına katkıda bulunan, 1960'da hayatını kaybeden iş adamı Şükrü Değişmez’den alır. Şükrü Değişmez, Arap lakabını dedesinin Yemen’de bir Arap kızı ile evlenmesi nedeniyle almıştır.1893 Vodina (Selanik yakınlarında bir kaza) doğumlu olan Arap Şükrü, askeri okulda okuyup subay olduktan sonra “Akıncı Şükrü” olarak Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Kütahya yakınlarında esir düşmüş bir savaş gazisidir. Esaretten kaçarken kolundan yaralanan ve malulen emekli olan Arap Şükrü, ilk lokantasını Ayvalık’ta açmıştı. Daha sonra ilk eşi Servinaz Hanım ve iki küçük kızı ile Bursa’ya gelen Arap Şükrü, bugünkü Tayyare Kültür Merkezi’nin yerinde bulunun Şar Kulübü’nün işletmeciliğini yapmıştı. Ardından Yahudi kökenlilerin işlettiği meyhanelerin bulunduğu Yahudilik Çarşısı (bugünkü Arap Şükrü Sokağı)’nda dükkân kiralayan Arap Şükrü, meyhanesinde müşterilerine kurufasulye, pilav, paça, işkembe çorbası türünde yemekler sunmuştu. Giderek ünlenen bu lokantaya Bursa civarından atlarla müşteriler gelmekteydi. İleride 5 erkek çocuğunun da işi sürdürmesi sonucu Arap Şükrü, bir marka haline geldi ve eskiden beri meyhaneler sokağı olan sokak Arap Şükrü Sokağı olarak ünlendi.Arap Şükrü'nün çocukları tarafından işletilen Arap Şükrü Çetin Restoran, Arap Şükrü Sokak'ın girişinde balık lokantası olarak hizmet vermeye devam etmektedir.Bursa'da yaşayan 50-60 hanelik Yahudi nüfusun kullanımına açık olan Geruş Sinagogu, Arap Şükrü Sokak'ta yer alır.Sokak, Zafer Plaza'dan Altıparmak'a doğru gelirken solda görülen ünlü Balıkçı Reşat dükkanından başlar.Sokakta yere her 5 metrede bir üzerlerinde Bursalı ünlü sanatçıların adlarının yazılı olduğu plakalar yerleştirilmiştir.

[Flash= 425,350]http://img72.imageshack.us/img72/781/khakanaydinresim016lr5.jpg[/flash]

-Resim Silinmiş.

-Resim Silinmiş.

-Resim Silinmiş.

Ve Geldik Sarkılara

http://www.youtube.com/watch?v=O_pbFaoEGS8&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=h7X7itf7C5g

http://www.youtube.com/watch?v=7S7IGugn3m4&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=8OvCe3IRM8s&mode=related&search=

NOT : Bunları Soyluyen Adamın Adı Arap Şükrü deilldir :lol: Yukardaki Metni Okursanız Anlıyacaksınız.

PS : YouTube da Arap Şükrü yazın daha fazlası cıkacaktır Wink Şimdiden ii dinlemeler ii eglenceler.

DİKKAT : KENDİNİZİ KAPTIRMAYINIZ LÜTFEN :lol: SONRA KENDİNİZİ BURSADA BULABİLİRSİNİZ extraokk extrabeer
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Kayıt
27 Mart 2007
Mesajlar
2.276
Beğeniler
0
süpersin bir bursalı olarak çoğunu biliyordum ama bilmediklerimde varmış örenmiş oldum saolasın extrabeer
 
Kayıt
30 Temmuz 2007
Mesajlar
484
Beğeniler
0
Arap Şükrü kadar kafa güzeLLeştiren bi insan daha oLamaz...

GeçenLerde moraLim yerindeyken Berivanım'ı dinLedm ağLadım Crying or Very sad


Arap Şükrü Fun Club'ı açaLım extraokk
 
Kayıt
6 Şubat 2007
Mesajlar
335.482
Beğeniler
1.624
Şehir
Taksim/IST.
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
bir kere sadece kebap yemek için bursa ya gelmiştim walla süppoo bir gündü bu mekan da aklımda olsun yolum düşer de uğrarsam direk buraya geçerim teşekkürler bu güzel topic için extraokk
 
Kayıt
25 Nisan 2007
Mesajlar
3.432
Beğeniler
0
Şehir
Bursa
Sarkıları begenen yoqmu ya -Resim Silinmiş.
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt