1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Bunları Biliyor Muydunuz ?


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]


  - Resim Silinmiş.

  İNSAN

  A) İnsan Vücudu

  - Resim Silinmiş.


  ~ Vücudumuzda 25 milyar oksijen alıcı kırmızı kan yuvarlakları bulunmaktadır. Bunları bir yüzey üzerine yayacak olursak 2570 metre karelik bir alanı kaplar.

  ~ Kalbimiz normal olarak dakikada 70-72 kere atar. Bu atışa göre 70 yaşındaki insanın kalbi 2500 milyon kere atmış ve bu süre içindede 167561600000 kilo kan damarlarımıza pompalamıştır.

  ~ Normal bir insan vücudunda bulunan elektrik 25 Wattlık bir lambayı dakikalarca yakabilir.

  ~ Tek bir dakika içerisinde 1025 cm küplük havayı içimize çeker 4 kilograma yakın kanı vücudumuz içinde devrederiz.

  ~ O kadar çok karbon taşırız ki bunları bir araya toplayıp kullanmak mümkün olsa; 9000 adet kurşun kalem yapabiliriz.2200 kibrite yetecek kadar fosforumuz 250 gramdan fazla sürfürümüz bir kaşık dolusu muz mağnezyummuş 5 cm boyunda bir çivi yapacak kadar demirimiz vardır.

  ~ Her ayağımızda 1 trilyon bakteri mevcuttur.

  ~ Bir insan saçı 3 kilo ağırlığında bir cismi taşıyabilir.

  ~ Ayakta dengede durabilmek için 300 kasımız görev yapar.

  ~ Bir insan saçı 3 kilo ağırlığında bir cismi taşıyabilir.

  ~ Yediğimiz bir besinin ağzımızdan midemize gitmesi 7 saniye sürer.

  Vücudumuz hakkında sizi şaşırtacak 16 olağanüstü gerçek:

  1. Dil izi: Eğer kimliğinizi saklamak isterseniz, dilinizi çıkarmayın. Parmak izine benzer şekilde, herkes tek ve benzersiz bir dil izine sahip.

  2. Döküntü: Evde tüy dökme derdinden şikayetçi olan sadece evcil hayvanınız değil. İnsanlar her saat yaklaşık 600 bin deri partikülü döküyor. Bu her yıl yaklaşık 680 gram tutuyor, bu nedenle ortalama bir insan 70 yaşına kadar yaklaşık 48 kg deri dökmüş oluyor.

  3. Kemik sayısı: Yetişkinlerde bir bebekten daha az kemik bulunuyor. Doğduğumuzda yaklaşık 270 kemiğe sahip oluyoruz, ancak gelişim süreci boyunca kemikler eriyip birbiriyle kaynaşıyor ve yetişkin olduğumuzda sadece 206 kemiğimiz kalıyor.

  4. Yeni mide: Mide mukozasının dış tabakası ömrü çok kısa olduğu için 3-4 günde yenilendiğini biliyor muydunuz? Eğer yenilenmeseydi, midenizdeki yiyecekleri hazmetmek için kullanılan güçlü asitler, aynı zamanda midemize de zarar verecekti.

  5. Koku hatırlama: Burnumuz köpekler kadar hassas değildir, ancak 50 bin farklı kokuyu hatırlayabilir.

  6. Uzun bağırsaklar: İnce bağırsağın uzunluğu yetişkin bir insanın boyunun yaklaşık 4 katı uzunluğundadır. Eğer geriye doğru katlanmasaydı, 5-6 metrelik uzunluğu karın boşluğuna sığmazdı.

  7. Bakteri: Bu cilt için gereklidir. İnsan vücudunda cildin her santimetre karesinde yaklaşık 32 milyon bakteri yaşıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu zararsız.

  8. Vücut kokusunun kaynağı: Koltuk altı gibi, kokan ayakların kaynağı terdir. İnsanlar ayaklarından da terler. Bir çift ayak 500 bin ter bezine sahiptir ve günde yarım litre ter oluşturabilir.

  9. Hapşırma hızı: Hapşırık havada saatte 161 km hızla gidebiliyor. Bu nedenle hapşırınca burnunuzu ve ağzınızı mutlaka bir mendille kapatmalı, fakat hapşırığınızı tutmaya çalışmamalısınız.

  10. Kan aralığı: Eritrosit olarak bilinen kan hücreleri bikonkav (iki yanı çukur) diskler şeklindedir. Kan uzun bir yolda seyahat eder. İnsan vücudunda yaklaşık 96 bin 560 km kan damarı bulunuyor. Çok çalışkan olan kalp her gün damarların içine 7 bin 571 litre kan pompalıyor.

  11. Tükürük miktarı: Tükürüğünüzün içinde yüzmek istemeyebilirsiniz, fakat biriktirseydiniz bunu yapabilirdiniz. Çünkü, bir ömür boyunca insan 25 bin litre tükürük üretiyor. Bu miktar 2 yüzme havuzunu doldurmaya yeter.

  12. Horlama sesi: 60'lı yaşlarda, erkeklerin yüzde 60'ı ve kadınların yüzde 40'ı horluyor. Horlama ortalama 60 desibelken, horlama seviyesi bazı kişilerde 80 desibelin üzerine çıkabiliyor. 80 desibel seviyesindeki ses havalı matkabın çıkardığı ses kadar yüksektir. 85 desibelin üzerindeki sesler insan kulağına zarar verdiği saptanmıştır.

  13. Saç rengi ve sayısı: Sarışınlar daha eğlenceli olabilir ya da olmayabilir, ancak sarışınlar kesinlikle daha fazla saça sahipler. Saç rengi saçımızın ne kadar sık olduğunu belirlememize yardımcı oluyor. Buna göre sarışınlar en üst sırada yer alıyor. Bir insanda ortalama 100 bin saç kılı bulunurken, sarışınlarda bu sayı ortalama 146 bin. Siyah saçlı insanlar yaklaşık 110 bin saç kılına sahip, kahverengi saçlı insanlarda ise 100 bin saç kılı bulunuyor. Kızıl saçlı insanların ise saç kılı daha az yaklaşık 86 bin kadar.

  14. Tırnak gelişimi: Eğer el tırnaklarınızı ayak tırnaklarınızdan daha sık kesiyorsanız, bu doğaldır. El tırnaklarımız daha çok kullanıldığı için daha hızlı uzuyorlar. Elimizin tırnakları 0,5 - 0,6 mm hızla uzar. Yani kesilmezlerse yılda 2,5 - 3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri kadardır. En hızlı uzayan tırnak orta parmağın tırnağıdır.

  15. Baş ağırlığı: Bebekler doğduklarında başlarını tutamazlar. İnsan başı doğduğunda vücudumuzun toplam uzunluğunun dörtte biri kadardır. Fakat, yetişkin olduğumuzda bu oran toplam uzunluğumuzun 8'de birine ulaşır.

  16. Uyku ihtiyacı: Eğer iyi bir gece uykusu için öldüğünüzü söylerseniz, tam anlamıyla bunu kastediyorsunus. Haftalarca bir şey yemezseniz ölmezsiniz, fakat 11 günden sonra uykusuzluğa dayanamaz, sonsuza kadar uyup kalırsınız...


  B) CİNSELLİK

  ~ Terlenilen cinsel birleşmede, erkek testosteron salgılar ve bu kadınlar için biyolojik bir baştan çıkarıcıdır.

  ~ Kadınların yüzde 12'sinin sperme karşı alerjisi bulunuyor.

  ~ Bedenimizde biyolojik bir saat işlemekte ve bu beden saatine göre sevişme için en uygun zamanın akşam değil sabah olduğu anlaşılmıştır.

  ~ Ağzınızda neredeyse 500 çeşit farklı bakteri bulunmakta ve neredeyse yarısı dilinizde yaşamakta. Fransız öpücüğünü sever misiniz?

  ~ Her 17 kişiden biri, ya da günde 400,000,000 kişi seks yapıyor. 4,000′i tam şu anda yapıyor.

  ~ Isıyı arttırın, her şekilde. Oda ne kadar sıcak olursa, orgazm o kadar hararetli oluyor.

  ~ Yetmişliyaşlarındaki erkelerin %73′ü ereksiyon problemi yaşamıyor.

  ~ Seks sırasında salgılanan endorfin baş ağrısına iyi geliyor. Yani eski moda bir bahane olan baş ağrısının yerine farklı bir şey bulmalısınız.

  ~ Dr. Wecker 1609′da iki penisli ölü bir adam buldu. O günden beri, 100′e yakın benzer vaka rapor edildi.

  ~ Erotik nefessiz kalma sadece INXS’in solisti Michael Hutchence’i öldürmedi. Seks esnasında beyine giden oksijeni kesmenin verdiği güçlü zevk yüzünden sadece Amerika’da her yıl 500 kişi hayatını kaybediyor.

  ~ Havuç göz hastalıklarını iyileştirmenin yanı sıra cinsel gücü de arttırdığı tespit edildi.

  ~ 20 dakikalık bir cinsel ilişkide 200 kalori yakmak mümkün. Bu da takriben yarım saat tenis oynamakla eş değer.  C) İNSAN UYKUSU

  [​IMG]

  Fetus / cenin yatışı:
  Cenin şeklinde yani anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatmak, dışa dönük ancak duygusal, hassas bir kalbe sahip olduğunuzu gösteriyor. Bu tür kişiler birisiyle ilk buluşmalarında utangaç olabilir ancak kısa sürede rahatlarlar. Araştırmalarda 1000 kişiden % 41'i bu şekilde uyuduğu belirlenmiş. Kadınların erkeklerden 2 kat daha fazla bu poziyonda uyuduğu da tespit edilen diğer bir bulgu..

  Kollar yanda dik yatış:
  Çoğu kişi kollarını her iki tarafa sarkıtıp dik şekilde uyuyamaz. Bu şekilde uyuyunlar rahat, kalabalığa alışkın, yabancılara güvenen, sosyal insanlardır... Buna rağmen, bazen kolay aldanabilirler..

  Yaşlı duruşunda yatış:
  Her iki kolunu kıvırarak ellerini yastığın yanına veya omuz hizasına koyan kişiler doğal insanlardır. Şüpheci, kuşkucu, iyiliğe şüpheyle bakan özellikler taşıyabilirler. Düşünceleri nizde yardımcı olurlar. Genellikle ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar.

  Asker yatışı:
  Kollar vücudun yanlarında rahat bırakılmış yüz yukarı şekilde, sadece baş sağa sola dönecek şekilde sırtüstü yatanlar, sakin, sessiz, vakur, ağzı sıkı kişilerdir. Gereksiz yere konuşanlardan, ortalığı velveleye veren insanlardan hoşlanmazlar. Kendilerini diğer kişilerden yüksek olarak konumlandırırlar.

  Yüzü koyun (serbest düşüş) yatış:
  Yüzü koyun yani bacaklarınız aralık ve düz, kollar baş hizasında yastığın üzerinde olacak şekilde, başını sağa-sola çevirerek yatanlar, topluluk, sürü halinde yaşamayı sever. Başkalarından çok kendilerini önemserler.. Bunun yanında sinirli, huzursuz ve içli, kolay incinen kişilerdir. Eleştirilmeyi veya uç durumları sevmezler.

  Deniz yıldızı yatışı:
  Yüz yukarı, kollar başın her iki yanına yastığa konulmuş açık, bacakları sağa ve sola açık biçimde yatanlar iyi arkadaş olurlar. Bu tür kişiler her zaman başkalarını dinlemeye hazırdır ve yardım istediğinizde yardımcı olurlar. Genellikle ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar.

  Hangi pozisyon sağlıklı?
  Sağlık açısından yüzü koyun yatmak sindirimi durdurur, deniz yıldızı ve asker pozisyonlarında horlama ile sıkça karşılaşılır, kötü uyunmasına neden olur. Midenin baskılanmadığı, kolay nefes alınan düz bir yatış gece boyunca sağlıklıdır.

  Rahat uyku sağlar, horlamayı azaltır. Uyuyan kişiler nasıl yattığının farkında olmadığı için, bu şekilde yattıklarında bile çok iyi yku uyumaları her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür araştırmalarda ayrıca, çoğu insanın uyku pozisyonunu değiştirmekten hoşlanmadığını da ortaya koyuyor. Buna göre insanların sadece % 5′i her gece farklı bir pozisyonda uyuduğunu belirtiyor.  BİLİMSEL GERÇEKLER

  1. Otistiklerin %65′i aynı zamanda solak.
  2. Tipik bir hortum, 8.000 megaton bombaya eşdeğer enerji ortaya çıkarır.
  3. Kutup ayıları saatte 40 kilometre hızla koşabilir ve 1,8 metre yükseğe sıçrayabilirler.
  4. İnsan vücudunda bulunan damarların uzunluğu yaklaşık 100 bin kilometredir.
  5. Bu uzunlukta bir iple, dünyayı 2,5 kez çevrelemek mümkün.
  6. Nefesinizi tutarak ölmeniz mümkün değildir; çok uzun süre tutarsanız bayılırsınız, bayılınca da zaten normal solumaya devam edersiniz.
  7. Her 9.300 yılda bir, bir insan düşen bir göktaşı altında kalarak can veriyor.
  8. Şimdiye kadar bisikletle yapılan en yüksek hız saatte 268 kilometredir.
  9. Fred Rompelberg isimli Hollandalı bisikletçi, bir ralli aracının arkasına taktığı bisikleti ile kurumuş tuz gölü üzerinde bu rekoru kırmıştır.
  10. Güneş ışığından bir milyon kat daha parlak lazer ışını üretmek mümkün.
  11. Finlandiya’da yetişen çam ağaçlarının kökü 50 km.den fazladır.
  12. Okyanuslarda bulunan tuz miktarı, tüm kıtaları 150 metre derinlikte kaplayacak kadar fazladır.
  13. Nişancı takımyıldızında bulunan yıldızlar arasındaki gaz bulutu, milyarlarca litre alkol içerir.
  14. El tırnakları, ayak tırnaklarından çabuk uzar.
  15. Kan emici bağırsak kurtları, dünyada 700 milyon insanda var.
  16. Şeffaf tüyleri olan kutup ayılarının kızıl ötesi kameralarla fark edilmesi çok zordur.
  17. Normal bir insan, her yıl yaklaşık 430 böcek yutar (yanlışlıkla tabii).
  18. Tek bir çavdar tohumu, 640 kilometre uzunluğunda kök verebilir.
  19. Merkür gezegeninin yüzeyinin sıcaklığı gün içinde 430 dereceye çıkar; gece ise 180 dereceye düşer.
  20. Meşe ve kayın ağacından buharlaşan hava bir gün içinde yaklaşık 100 litreyi bulur.
  21. Kelebekler arka ayakları ile koku alır ve duyargaları dokunma ile aktif hale gelir.
  22. Sağ elini kullanan insanlar solaklardan ortalama 9 yıl daha fazla yaşar.
  23. Eğer ayağınıza soğan sürerseniz, yaklaşık bir saat sonra tadını almaya başlarsınız; çünkü kan damarlarınıza işler.
  24. İnsan vücudunun 3 santimlik bir kısmında bile en az 20 milyon mikroskobik canlı yaşar.
  25. Bir nötron yıldızının en ufak bir parçası bile 100 milyon ton ağırlığında olabilir.
  26. Bir salyangoz 3-4 yıl boyunca uyuyabilir; bu süre içinde besine ihtiyaç duymaz.
  27. Zürafalar, susuzluğa develerden daha uzun süre dayanabilir.
  28. Bir incinin gerçek olup olmadığını anlamak için üstüne sirke sürmeniz yeterlidir. Eğer gerçekse, baloncuklar çıkmaya başlayacaktır.
  29. Karanlık bir odada tutulan bir japon balığının rengi gitgide solacaktır.
  30. İstiridyeler cinsiyet değiştirebilir.
  31. Kadınları üzecek bir bilgi: Erkekler, kadınlardan %30 oranında daha güçlüdür ve beyinleri kadınlarınkinden daha ağırdır.
  32. 2.000 kilometre uzunluğundaki Büyük Mercan Resifi, dünya üzerinde yaşayan en büyük canlı.
  33. Saatte 1000km hız yapan bir jet ile;
  - Ay'a 17 günde,
  - Venüs'e 4,5 yılda,
  - Mars'a 6 yıl 9 ayda,
  - Merkür'e 10 yılda,
  - Jüpiter'e 76 yılda,
  - Satürn'e 152 yılda,
  - Uranüs'e 425 yılda,
  - Neptün'e 675 yılda,
  - Plüton'a 700 yılda, ancak gidilebiliyor.

  34. Nötron yıldızlarının kütlesi öylesine yoğundur ki bir cay kaşığının hacmi kadar yani yaklaşık 2 küp şekerin hacmindeki nötron yıldızı milyarlarca ton edebilir.

  35. Güneşteki muazzam enerji 386 milyar kere milyar megavattır ki, bu değer nükleer Füsyon olarak bilinen termonükleer reaksiyonlar sonucunda her saniye 564 milyon ton hidrojenin 560 milyon ton helyuma dönüşmesi ile açığa çıkar.

  36. 1 kg uranyum?un enerjisi ile 100 w bir ampulü 27400 yıl yakabiliriz.

  37. Yoğunluğu en küçük olarak bilinin madde donmuş hidrojendir (0,076gr/cm3)

  38. Peki deniz suyundan bütün elementlerin elde edile bildiğini biliyor muydunuz?

  39. 1 kg altın elde etmek için 200 milyon metre küp su arıtılmalı.

  40. 1 kg magnezyum üretimi için 795 lt su arıtılmalı.

  41. 1 kg iyot için 16 milyon metre küp su arıtılmalı.

  42. Kar yağınca havanın ısındığını biliyoruz buyurun bilimsel açıklaması. 1 ton buz veya 1 ton kar yağmış olsun bunun havaya vereceği isi 80 milyon kaloridir. Buda 10 kg kömürün yakılmasıyla elde edilen ısıya eşit.

  43. Beyin kafatasında 150 cm3 sıvı içerisinde paskal prensibi (su cenderesi) ile korunur.

  44. 1 m² yaprak 1 saatte 2 gr şeker üretir.

  45. Dünya uzaydan bir geçtiği noktadan bir daha geçmemektedir.

  46. Dünya son 1200 yılın en sıcak yılını 1998 yılında geçirdi.

  47. Dünya güneş etrafında saniyede 29.8 km hızla dönmektedir.
  Şimdilik Bu Kadar
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Rochas

  Rochas olduser

  Kayıt:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  14.247
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Caspian
  Her 17 kişiden biri, ya da günde 400,000,000 kişi seks yapıyor. 4,000′i tam şu anda yapıyor.
  8O 8O :P
   
 3. favretto

  favretto rank8

  Kayıt:
  23 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Master Cooker
  Şehir:
  Gönüllerde...
  hayır bilmiyordum :P
   
 4. Kai

  Kai olduser

  Kayıt:
  4 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.936
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  İstanbul
  Bilmiyordum :mrgreen: