1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Bulut üreten gemiler


 1. Spiritualized

  Spiritualized rank8

  Kayıt:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  310
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16

  İşte küresel ısınmanın panzehiri: Bulut üreten gemiler.
  - Resim Silinmiş.

  Dünyayı saran küresel ısınma tehlikesi karşısında, Jeo-mühendisler dünyayı soğutmaya yönelik ilginç ve farklı projeler geliştiriyor. İşte bunlardan biri: Bulut üretme gemileri.

  Rüzgâr gücüyle çalışan ve dikey durumda bulunan pervaneli bacalara sahip bu gemiler, önce denizlerde gezerek, deniz suyunun içindeki tuzu çırpıp köpürtecek, daha sonra da ortaya çıkan tuz minerallerini yüksek bacaları vasıtasıyla havaya bırakacak. Nemli havanın, bu tuz minerallerinin çevresinde yoğunlaşması ile de bulut oluşması sağlanacak.

  Gökyüzünde oluşan bu bulutların, güneşten gelen ışınların bir kısmını yerküreye ulaşmadan yansıtması ve hava sıcaklığında kısmi bir düşüş sağlanması amaçlanıyor.

  Etkili sonuç alınabilmesi için en az sekiz yüz geminin kullanılması gerektiğini hesaplayan uzmanlar, bu sayede dünyadaki petrol tüketiminin de yüzde 17 azalacağını öngörüyor.

  Uygulama sahası son derece kısıtlı olan bu proje, ABD'nin batı sahilleri, Güney Amerika kıtasının Peru ve Ekvador kıyıları, Afrika'nın Angola, Namibya açıkları ve Güney Kutbu kıta sahanlığında aktif olarak kullanılabilecek.

  Her geminin 3 milyon dolara mal olması ve bu uygulamanın kuraklık sıkıntısı çeken bölgelerde yağışı daha da azaltma riskini beraberinde getirmesi ise projenin eksileri arasında yer alıyor.

  Video için tıklayınız...


  Güzel bir proje...Umarım hayata geçirilir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017