Danıştay 8. Dairesi, YÖK 'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini oy birliği ile durdurdu. Eğitimciler, çok sayıda öğrencinin katsayı farkı kalktığı için dershanelere kayıt yaptırdığını, bu karar nedeniyle şimdi mağdur olacaklarını belirtti.

Bu karara göre, düz liseler ile meslek liseleri arasında üniversiteye girişte katsayı farkı sürecek.

İstanbul Barosu Başkanlığı, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun YÖK yükseköğretime girişte katsayı puanı uygulamasının kaldırılmasına ilişkin 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi,YÖK'ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Dairenin kararında, milli eğitim sisteminin yönlendirmeye ilişkin kuralları ile 2547 sayılı Yasanın 45. maddesinde yer alan kurallar yürürlükte ve uygulanıyor iken, bu kuralların uygulanmasını bertaraf edecek şekilde alınan dava konusu kararın, eğitim sisteminin örgütleniş biçimindeki bütünlüğü bozacak nitelik taşıdığı ve uygulamada karşılaşılan sorunların giderilmesi amacının dışına çıkıldığının görüldüğü vurgulandı.

"Telafisi güç ve imkansız zararlar oluşur"

Kararda, "Bu durumda, dava konusu kararın 3, 4. ve 5. maddelerinin, dayanağı yasa hükümlerine aykırı olduğu gibi eğitim sisteminin, hukuka uygun oldukları istikrar kazanmış yargı kararları ile de ortaya konulmuş olan amaç ve ilkelerine, hukuka ve hakkaniyete uygun değildir. Dava konusu kararın uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlar oluşacağı da açıktır" denildi.

Davalı YÖK'ün bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek

http://www.cnnturk.com/2009/havadurumu/11/25/katsayi.farkinin.kalkmasina.danistay.freni/553140.0/index.html

PS : OLMASI GEREKEN OLDU...!

Böle danıştayında, devletinde.Yok olmaz böle bişi.Nasıl iş yapıyoalar anlamadım.Bir devletin iki kurumu böle önemli bi konuda ters nasıl düşer ki?Şimdi biz deshaneye gidiyoruz katsayı işini durdurdular önümüz kapalıysa hala bunca emek, para boşunamı gidicek.Valla bombalarım kurullarını!

ganigani demiş ki:
volkan.ka demiş ki:
Bugün aldığım en iyi haber buydu 8))
En iyi derken?Bizim tam önümüz açıldı derken şimdi yine kapanması senin için iyi bi habermiydi?
Çalışanlar için böyle bir sorun yok ama kalkmasaydı onların emeğine yazık olacaktı onun için iyi haber :wink1:

Windy

bir Anadolu lisesinde olmamamın suçlusu ben değilim, koleje gidipte ayrıldıktan sonra o hakkım devam etmeli. Düz lisede olmak benim suçum değil!

ganigani demiş ki:
volkan.ka demiş ki:
En iyi derken?Bizim tam önümüz açıldı derken şimdi yine kapanması senin için iyi bi habermiydi?
Sen kimsinde senin önünü açıyorlar?
İmam Hatip misin,meslek lisesi misin?

İmam Hatipsen git İMAM ol, Meslek Liseliysen git YATAYGEÇİŞ yap.

Bu kadarı size yeter de artar!

Bu sayede sizin önünüz kapandı, bir çok kişininin ÖNÜ AÇILDI!!!

Intensify demiş ki:
ganigani demiş ki:
volkan.ka demiş ki:
Çalışanlar için böyle bir sorun yok ama kalkmasaydı onların emeğine yazık olacaktı onun için iyi jaber :wink1:
Zaten kalkmıyo diyolar.Yani şimdi ben meslek lisesinde de okumuyorum.Anadolu Teknik lisesinde okuyorum.Devletin bunu durdurmasının amacı bu tarz liselerde okuyanların tıp, mühendislik okumasını istemiyolar.Bu devletin o kadar ara eleman açığı varki sokakta onca işsiz insan varken şimdi bu içinde okuma azmi olan bizim gibi gençleri ara eleman yapıcaklar.Sokaktakileri alın yetiştirin hayda hayda yeter size elemanlar.Biz mühendis olmak istiyoruz belki de tıp okumak istiyoruz bunu nasıl kısıtlarki.Çocuk oyuncağımı bu.Katsayı kalkmazsa bizim gidebileceğimiz yerleri biliyomusunuz?Sadece 2yıllık üniversteler ve Eskişehirde Uçak gövde bakım teknolojisi(ki puanı çok yüksek kontenjan da az) bir de öğretmenlik üniversteleri var.

volkan.ka demiş ki:
ganigani demiş ki:
volkan.ka demiş ki:
Sen kimsinde senin önünü açıyorlar?
İmam Hatip misin,meslek lisesi misin?

İmamhatiplilerin ben te.Banane onlardan biz burda teknik eğitim alıp mühendis olamıyoruz.Neymiş ara eleman olucakmışız daha neler ya.Adamlar düz lise okuyup daha direnç nedir bilmeden mühendis olabiliyorlar ama biz bildiğimiz halde mühendis olamıyoruz.Benim diyeceğim budur.Böyle ülkede bu ülkenin geleceğini taşıyan insanlarla bu şekilde oynanması içler acısı bi durum.Yök evet der devlet durdurur.Bildiğiniz oyun oynuyorlar!

Tıp okumak istiyorsan ne işin var teknik lisede?
Teknik lisesine sizi zorla mı aldılar?
Senin yatay geçiş hakkın var, 2 yılını oku ondan sonra geçişini yap.
Öss deki sorulara benzer sorular geliyor.
Madem mühendis olacağım diyorsun yaparsın geçişini okursun okuyacağını. Herşeyin çaresi var.
Yapmayın bukadar , ayıptır...

Ps : Meslek ve Teknik hatta Ticaret liseleri için birşey yapmaları şart.Onlar için birşey demiyorum ama bu katsayının kaldırılmasının amacı siz değildi.Yani sizi düşünüp hareket etmedi devlet babamız... :wink1:

volkan.ka demiş ki:
Madem mühendis olacağım diyorsun yaparsın geçişini okursun okuyacağını. Herşeyin çaresi var.
Tıp konusunda haklısın onu bi ağzıma geldide söyledim.Ben mühendis olmak istiyorum.Endüstriyel ürünleri tasarımcısı lolamıyacağım mesela.Elektronik mühendiside olaimıyoruz, elektrik mühendiside olamıyoruz.Hiç bişey olamıyoruz anlıyacağın.3 çözüm var.
1.Öğretmenlik kazanıp okursun 4yıllık
2.Eskişehir motor-gövde bakımı kazanıp okursun 4yıllık
3.2yıllık bi üniversteye gidip dikey geçişte kasıp geçersen geçer 2 yıldaha okursun geçemezsen kalır mezun olur gidersin.
9-10 ders görüp, en güzel çağımızda kendimizi harap ettiğimiz günlerin sonucunu alamıyacaksak neden bu kadar harap ettik kendimizi?Sürekli devrelerle uğarştık, bazılamıza elektrik çarptı...Hala kaldırmayacaklarsa o zaman insan gibi erlere önümüzü açsınlar.

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Konuralp demiş ki:
Allah Kahretsin! 9. sınıftayım acaba 12 ye kadar düzelmez mi? :!!&%&!
Şaka mı yapıyosun ? Daha 9. sınıftasın. Alan bile seçmemişsin. 1 sene sonra alanını seçersin sınavda da alanına göre yaparsın. Seni etkileyecek bir durum değil ?
Konuralp demiş ki:
ganigani demiş ki:
volkan.ka demiş ki:
Aynen katılıyorum. :!:
Kendinden yaşça ve rütbe bakımından yüksek olan kişilere bir daha asla :!: kullanma!

ganigani demiş ki:
volkan.ka demiş ki:
Tıp konusunda haklısın onu bi ağzıma geldide söyledim.Ben mühendis olmak istiyorum.Endüstriyel ürünleri tasarımcısı lolamıyacağım mesela.Elektronik mühendiside olaimıyoruz, elektrik mühendiside olamıyoruz.Hiç bişey olamıyoruz anlıyacağın.3 çözüm var.
1.Öğretmenlik kazanıp okursun 4yıllık
2.Eskişehir motor-gövde bakımı kazanıp okursun 4yıllık
3.2yıllık bi üniversteye gidip dikey geçişte kasıp geçersen geçer 2 yıldaha okursun geçemezsen kalır mezun olur gidersin.
9-10 ders görüp, en güzel çağımızda kendimizi harap ettiğimiz günlerin sonucunu alamıyacaksak neden bu kadar harap ettik kendimizi?Sürekli devrelerle uğarştık, bazılamıza elektrik çarptı...Hala kaldırmayacaklarsa o zaman insan gibi erlere önümüzü açsınlar.

Bu konuda haklısın.
Birşey diyemiyorum.
Ama en başta dediğim gibi bu katsayı sizi düşünerek yapılan bir hareket değildi.
...

volkan.ka demiş ki:

doğru söze ne denir?
kutlarım.. (:

Şu yökün değiştirdiği kararlar kadar donumu değiştirmiyorum kararsız herifler

Meslek lisesindeyim çok sevindim bu habere ^^

Yukarı Alt