1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Bu Ülkede Yaşamak İstermiydiniz.?


 1. BlackLighT

  BlackLighT rank8

  Kayıt:
  17 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Status:GhosT

  Dünya genelinde enflasyon yükseliyor ama bunların arasında öyle bir ülke var ki her gün fiyatlar yüzde 270 artıyor. Alışverişin işkence haline döndüğü bu ülke neresi?

  Dünyada enflasyonu en yüksek ülke Zimbabwe’de resmi enflasyon oranı yüzde 100 bin olarak açıklandı. Fakat ülkede, gerçek hayatta bu rakamın da üzerinde bir hiper-enflasyon yaşanıyor.Hafta başında 1 ABD Doları, 20 milyon Zimbabwe Doları (Z$) üzerinden işlem görüyordu. Bu hafta ise bir dolar 25 milyon Z$’ye çıktı. Devletin açıkladığı yıllık yüzde 100 bin enflasyon günlük yüzde 270 fiyat artışı demek.

  Bu da saatte yüzde 10’dan fazla pahalılık demek. Yani esnaf saat başı etiketlere yüzde 10 zam yapmak zorunda. Günlük hayatta bu sorun her gün fiyatlara yüzde 100 ila 200 arası zam yapılarak aşılıyor. Tabii enflasyona karşı korunmak isteyen herkes ürettiği mala kafasına göre zam yapınca da ülkedeki enflasyon canavarı daha da büyüyor.

  İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 80’LERDE
  Alışverişe çıkanlar da yanlarında bavul taşımak zorunda. Çünkü ülkede sürekli değer kaybeden Z$’ye kupür dayanmıyor. Değersiz ama bir torba dolusu para ile bakkala gidip ekmek alan çocuklar var. Ülkede merkez bankası vatandaş parasızlık çekmesin diye sürekli para bastığı için halk varlık içinde yokluk yaşıyor.

  Cebi para ile dolu Zimbabweliler satım gücü sıfıra doğru giden paraları ile açlık sınırında yaşıyor. İşsizlik oranı yüzde 80’lerde...

  100 DOLAR VER 12 KİLO PARA AL
  Zimbabwe’de kupürlerdeki sıfırlar arttıkça paranın değeri düşüyor. 100 dolar bozduran biri, 200.000 ve 100.000 Z$’lik kupürlerle 10 kilo para alıyor.

  [​IMG]
  Kasabaya giden bir zibbabweli
  Başkent Harare’nin varlıklı kesiminde et almaya giden bir vatandaş, evden paralarla böyle çıkıyor. Günlük alışverişlerde para taşımak için bavul lazım.
   
 2. Quincey

  Quincey Bilgiliyim

  Kayıt:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.694
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  lise öğrencisi
  Şehir:
  Yıllardır Pc başındayım.Silkroadda yeni haritlar y

  aman aman kalsın böyle iyi :D
   
 3. belirsizzzzz

  belirsizzzzz Aileden

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.584
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  CeyRRANNCI
  Şehir:
  Tokyo /Y.t

  Şuanki durumumdan memnunum