Süleyman Seyid'in karpuzlu tablosu 900 binden TL'den satışa çıkacak

Milliyet'in haberine göre Süleyman Seyid'in tablosunun rekor kırması bekleniyor. Müzayedede 900 bin TL ile en yüksek fiyatla açılışı yapılacak tablonun büyüklüğü de değerini artırıyor (81.5*116.5 cm).

Müzayedede en öne çıkan parçalardan biri olan Kabe anahtarı, günümüze dek ulaşan 59 anahtardan biri. Ancak Abbasi Halifesi el Mustansır’ın yaptırdığı ileri sürülen bu anahtar, Raffi Portakal'ın kararıyla son anda müzayededen çıkarılmış. “Neden” sorusuna Raffi beyin cevabı ilginç olmuş “Ben eserlerle konuşurum. Bu eserle pek konuşamadım. Müzayedeye koymaktan vazgeçtim, şimdi İslam Eserleri Müzesi tetkik edecek”.

Bu müzayededeki nadide eserleri görmek için illa ki katılımcı olmanız gerekmiyor. Osman Hamdi Bey, Aziz Rufai ve Ahmet Piriştina koleksiyonları sahiplerini bulmadan evvel, isteyen herkes gidip görebilir. Nişantaşı’nda Mim Kemal Öke Caddesi’ndeki Portakal Kültür ve Sanat Evi’ne gitmeniz yeterli...
Raffi Portakal’ın sözleri nedenini gayet güzel açıklıyor: “Herkes bu kültürel yapının kokusunu alabilsin” diyor... Fakat bizde sanat, sadece elitlere ait bir alan gibi sunulduğu için pek çok insan için ulaşılmaz geliyor.
Türk resmininin kurucularından sayılan Osman Hamdi’nin tek eserini dahi bulmak zorken, kendi yaptığı dokuz tablo dahil, şahsi eşyalarıyla toplam 29 eser müzayedeye çıkacak: Şevket Dağ’ın ‘Ayasofya-Son Cemaat Yeri’, Aivazovsky tabloları, Hafız Mehmed Sururi’nin Hilye-i Şerif’i, tombaklar, Fransız bağa saat, dönemin tüm ihtişamını yansıtan Berlin porselen vazo, bunlardan bazıları...

Saygılarımızla,

Vay be böyle değerli bir esere bukadar yakınken gidip görmezsem ayıp olur diye düşünüyorum

Yukarı Alt