1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Bu operasyon başka operasyon


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Operasyonda PKK’lıların belli bir alanda sıkıştırılması hedefleniyor.

  [​IMG]

  Türk ordusunun, Türkiye içinde ve Irak’ın kuzeyinde sürdürdüğü hava destekli sınır ötesi kara harekâtı dün de tüm hızıyla sürdürüldü.

  Operasyonu halen bölgede olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları yönetiyor. Operasyona Özel Kuvvetler’e bağlı bordo berelilerin yanı sıra 2. Ordu Komutanlığı bölgesindeki Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı ve Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı unsurları katılıyor.

  Türkiye’nin 26. sınır ötesi operasyonu olarak kayıtlara geçen operasyon diğerlerinden ciddi farklılık gösteriyor. Türk ordusu, örgütün yurt içinde en etkin olduğu ve 24 askerin şehit düştüğü son kanlı saldırısını gerçekleştirdiği eylemi de organize ettiği bölgeyi tamamen temizlemeyi amaçlıyor.


  İlk hat kampların kuzeyine

  Operasyon kapsamında, örgütün yuvalandığı Hakkâri ve Şırnak’ın kuzeyindeki dağlık bölgeleri de kapsayan kampların da yer aldığı bölümün kuzeyine çekilen bir hat aracılığıyla örgütün kampları hedef alınıyor.

  Bu doğrultuda aralarında örgütün en etkin olduğu Çarçella bölgesinin yanı sıra, Kazan Vadisi, Cevizli ve Işıklı’nın da bulunduğu bölgelerdeki PKK’lıların imha edilerek bölgenin temizlenmesi amaçlanıyor.

  Bu kuzey hattının güneyinde kalan tüm PKK kamplarının temizlenerek, örgütün ağır darbe alması hedefleniyor. Bu operasyonda komandoların yanı sıra 20. Jandarma Sınır Tugayı bünyesinde faaliyet gösteren Fatihler ve Efeler Jandarma Özel Harekât taburları etkin görev alıyor.


  En aktif katılım komandolardan

  Operasyona Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nın yanı sıra 1. ve 2. Komando Tugay komutanlıklarına ait birlikler katılıyor. Şırnak merkezli 1. Komando Tugay Komutanlığı ile Hakkari Dağ Komando Tugayı ve Çukurca merkezli 20. Jandarma Sınır Tugayı’ndan kalkan Sikorsky tipi nakliye helikopterleriyle bordo berelilerin sınır ötesine geçtiği belirtiliyor.

  Bordo berelilerinAvaşin ve Zap bölgelerine ve örgütün kamplarına yakın yerlere indirildiği kaydediliyor. Operasyonların hemen ardından da bordo bereliler nakliye helikopterleriyle yeniden Türkiye’ye dönüyor. Sıcak çatışma durumunda ise Cobra tipi helikopterleri gidiyor.


  Video için tıklayınız.

  Peşmerge vurgusu

  Sınır ötesine indirilen birliklerin lojistik desteğinin sınırın birkaç kilometre gerisinde konuşlandırılan ikinci bir hat aracılığıyla sağlandığı belirtiliyor. Operasyonlara aktif destek sağlamasa da, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne ait peşmerge güçlerinin PKK kamplarının güneyinde oluşturduğu üçüncü bir hattın, operasyonunun başarısı için önemli olduğu değerlendiriyor.

  Zaho’nun doğusundan Haftanin, Avaşin ve Zap kamplarının güneyini içerecek peşmerge hattı militanların güneye inmesini ve PKK güçlerinin lojistik destek almasını engellemeyi amaçlıyor.


  İstihbaratın önemi

  Operasyon kapsamında sadece Türkiye içindeki sivil ve askeri istihbaratın değil aynı zamanda peşmerge kaynakları ile Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren ABD’ye ait insansız hava aracı Predator’lardan gelen istihbarat desteğinin önemli olduğu vurgulanıyor. Sınır ötesine indirilen bordo berelilerin, istihbari bilgilerden derlenen koordinatlar kapsamında küçük gruplar halinde dolaştığı tespit edilen PKK’lıları hedef alması planlanıyor.

  PKK kampları gözetleniyor

  Edinilen bilgilere göre Türk ordusu, PKK’nın Kuzey Irak’ta bulunan Haftanin, Avaşin, Zap, Hakurk, Hinere, Metina, Gare ve Kandil kamplarını hedef alacak. Şırnak’ın Uludere ilçesinin karşısında bulunan Haftanin kampının arazi koşullarının ağır silahların yerleştirilmesi ve hareket kolaylığı açısından daha uygun olduğu değerlendirmesiyle sınır ötesi kara harekâtı için ilk hedef olabileceği belirtiliyor. Bu bölgeye sevk edilen Türk ordusunun daha sonra batıya giderek Avaşin ve Zap kamplarını hedef alacağı ifade ediliyor.

  Obüsler kullanılıyor

  Şemdinli ve Çukurca yakınlarında bulunan Derecik, Tekeli ve Aktütün taburlarından obüsler kullanılarak Hakurk, Zap ve Avaşin kampları dövülüyor. Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nden kalkan 181. Pars Filo ve 182. Atmaca Filo’ya bağlı F-16 savaş jetleri Kandil, Hakurk ve Hınere kamplarına lazer güdümlü bombalar bıraktı.

  F-16 savaş jetleri PJAK’a yönelik uzun süredir operasyonlar düzenleyen İran’ın hava sahasını da kullandı. Savaş jetlerinin bombaladığı yerlerin çoğunlukla örgütün lojistik merkezleri olduğu, böylece örgütün kampları arasında kurduğu istihbarata da darbe vurulmasının amaçlandığı belirtildi. Malatya 7. Ana Jet Üssü’nden kalkan F-4’ler de sınır ötesi kara harekâtının sonuçlarına ilişkin incelemelerde bulunmak üzere hazır bekletildi. Askeri kaynaklar, örgütün Irak’ın kuzeyinde 3 bin, Türkiye içinde 2 bine yakın militanı olduğunu değerlendiriyor.


  (Milliyet)
   
 2. Macro

  Macro olduser

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.179
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Barmen, Grafik Tasarımcı, Web Tasarımcı, Yazar, Şa
  Şehir:
  Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde

  [​IMG]

  Erdoğan'ın gazının ayarı kaçmış
  21 Ekim 2011 -

  Başbakan’ın dün medya yöneticileriyle yaptığı toplantının ardından medya “mühimmatlarını kuşanıp” savaş çığırtkanlıklarına tam gaz başladı. Medya “ballandıra ballandıra” 26. kara harekatının nasıl diğerlerinden farklı olduğunu, 22 taburla girilen Irak’ta örgütün bu sefer “işinin bittiğini” yazarken Genelkurmay’dan açıklama geldi: “Operasyonların büyük bölümü yurt içinde ve Çukurca bölgesinde”

  Dün Başbakan’ın medya temsilcileriyle toplantısının hemen ardından Genelkurmay’ın 22 taburla operasyonların başladığına dair bir açıklaması üzerine Irak’a yönelik kara harekatı haberleri büyük bir coşkuyla duyuruldu. Başbakan’ın “otokontrol” çağrısı doğrultusunda, daha önce 25 kez atılan hazır manşetler arşivlerden çıkartılarak gazetelerin kapaklarına yerleştirildi. Kürt kaynakları bir sınır ötesi kara harekatı olmadığını, sadece operasyon hazırlıkları olarak değerlendirilebilecek faaliyetler gözlemlediklerini açıklarken Genelkurmay durumu 'izah etti': “Yanlış anlaşıldık”.

  İşte ters köşeye yatan o hazır manşetler:

  Sabah: 10 bin askerle Kuzey Irak’tayız

  Sabah gazetesi ayrıntılı bir harita eşliğinde verdiği haberde özel kuvvetlerin 25 kilometre içeri girdiğini ve 55 kilometre uzunluğunda bir bölgeyi “karış karış” aradığını iddia etti. Haberde Kuzey Irak yönetimine ait birliklerin de operasyonda yol güvenliği sağladığı ifade edildi.

  Habertürk: Katiller çemberde

  Habertürk’ün haberinde Irak’a giren asker sayısı olarak “5 bin komando” verildi. Alev alev yanan Irak kentleri ilüstrasyonuya haber “desteklendi”. Operasyonun bizzat “Özel paşa” tarafından yönetildiği söylendi.

  Vatan: K.Irak’ta amansız takip
  Vatan gazetesi ise operasyonun K.Irak’a yönelik en büyük 4. sınır ötesi harekat olduğunu iddia etti. 5 ayrı koldan yürütülen bu operasyona 10 bin özel eğitimli asker katıldığı yazıldı.

  Posta: Dualar sizinle
  Posta asker sayısında çıtayı daha da yükselterek “20 bin Mehmetçik tankların ve topçu birliklerinin desteğiyle Kuzey Irak’a beş ayrı noktadan girdi” haberini verdi. Posta “Mehmetçik şehitlerimizin intikamını almadan Türkiye’ye dönemeyecek” spotuyla daha önceki 25 sınır ötesi harekatın klişesini tekrarlamakta da bir sakınca görmedi.

  Zaman: Kuzey Irak’a özel harekat
  Zaman gazetesinin haberinde de 22 taburun sınırı geçtiği iddia ediliyor ve ilk hedef olarak Bahoz Erdal’ın barındığı Zap kampı gösteriliyor. Bahoz Erdal bir önceki sınır ötesi operasyonun da “ilk hedefi” olarak basında yer almış, hatta öldürüldüğü ve yalandığına dair spekülasyonlar yapılmıştı.

  Yeni Şafak: Harekat başladı, netice alınacak
  Manşetinde Başbakan’ın ifadelerini kullanmayı tercih eden gazete, 25 harekatta alınmayan neticen 26’ıncıda nasıl alınacağını açıklama gereği duymadı. Yeni Şafak da 22 taburun Kuzey Irak’a geçtiğini duyurdu.

  Akşam: Havadan Karadan Kuzey Irak
  Gazete spotunda “sabır taşı çatladı” ifadesine yer verirken asker sayısı için uygun gördüğü rakam 10 bin oldu.

  Star: Sonuç alana kadar
  Star gazetesi de daha önceden sıkça atılmış bir kara harekatı başlığını uygun gördü.

  Bugün: 55 kilometrelik abluka
  Bugün gazetesi de 55 kilometrelik bir hattın hedef alındığını iddia etti.

  Takvim: 5 koldan Kandil’e
  Takvim gazetesi Zap ve Harkuk ile yetinmeyerek hedefi Kandil olaak ilan etti. “10 bin askerle Kuzey Irak’a girdi” spotu ile gaz vermeye çalışan gazete 22 taburun sınırı geçtiğini ve amacın “bölücü hainleri inlerinde yok etmek” olduğunu manşetine çıkardı.

  Türkiye: Bu defa bitecek
  Türkiye gazetesi de hiçbir gerekçe sunmadan bu harekatın diğerlerinden farklı olduğunu söyleyen gazetelerdendi. Gazete hedefi Kandil olarak ilan etti.

  Sendika.Org