1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Bu Diziye Tepki Yağıyor.


 1. Addicted

  Addicted olduser

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  10.418
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Homeless

  BBP İstanbul İl Teşkilatı üyesi bir grup Abdülhamit Han'ın anlatıldığı "Sultanın Sırrı" filmini izlemek için geldikleri Şişli'de filmin gösterildiği sinema önünde eylem yaptı

  BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) İstanbul İl Teşkilatı’ndan bir grup, Abdülhamit dönemini anlatan "Sultanın Sırrı" filmini izlemek için gittikleri sinema önünde, Kanuni Sultan Süleyman döneminin anlatıldığı "Muhteşem Yüzyıl" dizisini protesto etti.

  BBP İstanbul İl Teşkilatı üyesi bir grup, akşam saatlerinde "Sultanın Sırrı" filmini izlemek için geldikleri Şişli’deki sinema salonu önünde basın açıklaması yaptı. Bir televizyon kanalında yayınlanan ve Kanuni Sultan Süleyman döneminin anlatıldığı "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde, Osmanlı Devleti’nin karalandığının, Kanuni Sultan Süleyman’ın da şehvet düşkünü gösterildiği vurgulanan açıklamada, dizinin yapımcısı ve yayınlanan kanal protesto edildi. "Sultan’ın Sırrı’ filminde Abdülhamit’in vizyon sahibi, ileri görüşlü bir insan olduğunu vurgulayan BBP İstanbul İl Başkanı Bayram Karacan, "Ülkemizde bu tarihimizi karalayan değil, tarihimizin güzelliklerini gören filmler yapılmalı" dedi. Halit Ergenç’in oynadığı "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde Kanuni Sultan Süleyman’ın şehvet düşkünü gösterildiğini anlatan Karacan, "Harem bir genelev gibi, Osmanlı padişahı da şehvet düşkünü gösteriliyor. RTÜK’ten bir isteğimiz olacak. Bu tür filmleri izlemeye alsınlar. Gereken neyse yaptırım uygulansın" dedi. Grup yapılan açıklamanın ardından "Sultanın Sırrı" filmini izlemek için sinema salonuna geçti.

  BAKAN KAVAF: OSMANLI'NIN BÖYLE ANLATILMASI DOĞRU DEĞİL

  Kanuni Sultan Süleyman'ı konu aldığı ileri sürülen 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine Bakan Kavaf'tan da tepki geldi: "600 yıl boyunca üç kıtaya hükmetmiş bir imparatorluktan bahsediyoruz. Osmanlı'yı o şekilde anlatmak doğru değil."

  Kanuni Sultan Süleyman'ın anlatıldığı iddia edilen ve fragmanları ile tepki çeken 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine bir eleştiri de kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'tan geldi. Osmanlı ile ilgili filmlerde hep harem vurgusunun yapılmasını doğru bulmadığını söyleyen Kavaf, "600 yıl boyunca üç kıtaya hükmetmiş bir imparatorluktan bahsediyoruz; Osmanlı'yı o şekilde anlatmak doğru değil." diyor.

  Bir grup Başbakanlık muhabiriyle makamında sohbet toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Aliye Kavaf'a son günlerin tartışma konusu olan 'Muhteşem Yüzyıl' isimli dizi de soruldu. Fragmanları izlemediğini söyleyen Kavaf'a dizide Kanuni'nin 'kadın ve içki düşkünü' olarak tanıtıldığı ve 'harem' vurgusunun eleştirilere neden olduğu hatırlatıldı. Kavaf, bunun üzerine, Osmanlı ile ilgili yerli ve yabancı filmlerde harem vurgusunun yapıldığını dile getirerek, "Haremle ilgili bu yaklaşım oryantalist bir bakış açısı. Halbuki Osmanlı İmparatorluğu çok daha büyük ve geniş bir yapı." değerlendirmesinde bulundu.

  Bakan Kavaf'ın TV konusundaki uyarıları da bir hayli dikkat çekici: Yeni yapılan bir araştırmada insanların yüzde 80'inden fazlasının, günün büyük bir kısmını televizyon seyrederek geçirdiğini anlatan Kavaf, çizgi filmleri eleştirdi. "Çizgi filmlere bakın 'lanet olsun, Allah kahretsin' en masum laflar bunlar. Ve çizgi film kahramanlarının arasındaki mücadele hep birbirini yok etme mücadelesi. Bilgisayar oyunları da öyle." diyen Bakan Kavaf, "Yayıncılık anlayışının temelinde, insanlara olumlu davranışlar kazandırma olmalı." tavsiyesinde bulundu. Çocukların reklamlarda oynatılması da Kavaf'ın tepki gösterdiği bir diğer konu. Sokakta mendil satan, araba camı silen çocuklarla, reklamda oynayan çocuklar arasında fark görmediğini belirten Kavaf, "Yanlış her nerede yapılıyor olursa olsun mekânı hiç önemli değil, yanlıştır." diye konuştu.
  ÜÇ GÜNDE 5 BİN ŞİKAYET

  'Muhteşem Yüzyıl' dizisi yayına girmeden fragmanını seyreden vatandaşlar, tarihi gerçeklerin saptırıldığını savunarak, RTÜK'ten dizinin kaldırılmasını istedi. Diziye son 3 günde yaklaşık 5 bin şikâyet geldi. Şikayetçiler, dizinin fragmanlarında Kanuni'nin 'kadın ve içki düşkünü' sultan olarak gösterilmesine karşı çıktı​
  Muhteşem Yüzyıl dizisinin fragmanı.​

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2015