Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bromance ~ Kankam, aşkım benim!

Gündeme uzak kalmayalım artık kanka bitti bromance başladı benim bromance'm kemalist :P

Erkekler arasındaki çok yakın arkadaşlık için yeni bir terim var: Bromance. Birbirine dokunmaktan, 'Seni seviyorum' demekten çekinmeyen kankalar filmlere de konu oluyor
Üç erkek, teknede yan yana uzanmış, güneşleniyor. Bir yandan da hararetle bir şeyler tartışıyorlar. Buraya kadar her şey normal. Ama vücut dillerinde, gazetelere espriyle de olsa 'Yakalandılar!' başlıkları attıracak kadar dikkat çeken bir şeyler var. Bedenleri temas halinde; birinin eli, diğerinin karnının üzerinde. Öbürü de onun elini tutar gibi görünüyor. Bizim gibi dokunmayı seven kültürlerin bile 'birbirine sarılan iki sevgili' olarak yorumlayabileceği samimiyette kareler bunlar. Ama sevgili filan değiller işte. Acun Ilıcalı ve eski kameramanı Esad 'bromance' yaşıyor, hepsi bu! Bromance'i Türkçeye 'kanka aşkı' olarak çevirebiliriz. Bromance sözcüğü son zamanlarda gittikçe popülerleşse de, ilk kez 90'larda kullanılmış aslında. Kaykay dergisi Big Brother'ın editörlerinden Dave Carnie, saatler boyunca beraber takılan kaykaycıların ilişkisini tanımlamak için türetmiş bromance kelimesini. Brother (erkek kardeş) ve romance sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşan kavram, iki heteroseksüel erkek arasındaki karmaşık aşk ve yakınlığı anlatmak için kullanılıyor. 'Karmaşık'tan kasıt, 'kanka'ların gittikçe çifte kumrular gibi görünmesi ve bu yakınlık boyutunun yanlış anlaşılmalara meydan vermesi.

SENİ SEVİYORUM DİYECEK KADAR ERKEK MİSİNİZ?
Yakın erkek dostluğu, kavram olarak çok yeni bir şey olmasa da, bromance kelimesi, kapsamı genişletilerek kullanılıyor. Yıllardır Entourage dizisi izleye izleye erkeklerin de Sex&The City kadınlarını aratmayacak derecede yakın bağlar kurabileceğini öğrendik zaten. Ama bir erkeğin kankasına "Seni seviyorum" diyebilmesi, sosyolog ve psikologların da belirttiği gibi, nispeten daha yeni bir durum. Çok değil, 10 yıl önceye gidelim; Friends dizisinin kankaları Joey ve Chandler'ın yakın ilişkisindeki 'aşırılıklar', eşcinsellik esprileriyle birlikte verilirdi. Oysa Scrubs'ın iki yıl önce yayınlanan bir bölümünde doktorlar JD ve Turk, sevgilerini birbirlerine romantik şarkılar söyleyerek ifade etmekten çekinmediler. Bromance, son zamanlarda beyazperdeyi de meşgul eden bir tür aynı zamanda. Erkek dostluğu Laurel- Hardy, Dean Martin-Jerry Lewis, Jean Gabin-Alain Delon filmlerine kadar gitse de, kavramın daha belirgin olarak kullanılması, yapımcı Judd Apatow'un filmlerindeki erkek dostluklarına dayandırılıyor (Forgetting Sarah Marshall, Knocked Up, Pineapple Express). Şimdiye kadar yapılan en iddialı bromance örneği ise, bu yaz vizyona giren I Love You, Man (Adamım Benim). Bir tane bile yakın erkek arkadaşı olmadığını fark eden Peter'ın, düğününde kendisine sağdıçlık da yapacak bir kanka edinme çabalarını anlatan film, romantik komediye yeni bir boyut kazandırıyor; konunun kadın-erkek yerine iki erkek arasında da geçebileceğini gösteriyordu. Filmin sloganı da manidardı: "Arkadaşınıza 'Seni seviyorum' diyebilecek kadar erkek misiniz?" MTV'de bir süre önce başlayan Bromance adlı yarışmada ise bir grup erkek, oyuncu Brody Jenner'ın kankası olmak için rekabet ediyor.

CLOONEY'NİN EN UZUN İLİŞKİSİ, BRAD PITT
Erkek erkeğe ilişkiler söz konusu olunca, sokaktaki insanda da belli bir rahatlama görüyoruz. Kol kola gezen, öpüşmeden duramayan Türk erkekleri değil sadece; dünya da heteroseksüel erkeklerin yakın dostluğunu sorgulamıyor eskisi gibi. Başbaşa yemeğe giden; tatile çıkan arkadaşların sayısı artıyor. Futbolcuların gol sonrası sımsıkı sarılarak sevinmesi yadırganmıyor, Obama'nın Biden'ı arkadan kıstırmasının üzerinde durulmuyor. Bromance denince akla gelen ilk ünlüler, Matt Damon ve Ben Affleck. Brad Pitt için 'George Clooney'nin en uzun süren ilişkisi' deniyor. David Beckham'ın Los Angeles Galaxy takımına transferinde de, oğluna Cruz adını vermesinde de bromance'i Tom Cruise'un payının olduğu aşikâr.

HETEROSEKSÜEL ERKEĞİN EVRİMİNDE YENİ DÖNEM
Uzmanlar, 'bromantik' olan erkeklerin daha çok 70'li yıllardan sonra, özellikle feministlerin büyüttüğü çocuklardan çıktığını söylüyor. Bu nesil 'Elâlem ne der?' diye düşünmediği için daha rahat hareket ediyor, eşcinsel sanılmaktan korkmuyor. Ayrıca artık eskisi gibi okulunu bitiren erkeğin hemen evlenmesi beklenmiyor. Böylece erkekler hemcinsleriyle daha yakın ve uzun süren arkadaşlıklar geliştirebiliyor. Psikolog Joseph Cilona, Boston Globe'a verdiği demeçte bromance'in heteroseksüel erkeğin evriminde yeni bir adım olduğunu söylüyor. Bunun uzun vadede bütün ilişkileri olumlu etkileyeceğini de ekliyor. Çünkü 'bromance'i olan erkekler kendilerini daha rahat ifade edebildikleri için kadınlarla da daha iyi duygusal ilişkiler kuruyor.

Brooklyn

Buralıyım
Beni aşıyor biraz :D Allah'a şükür hiç bir erkekle o kadar yakınlaşmadım :lol:

Windy

bir kız diğer kız arkadaşına; aşkm bebeğim seni seviyorum tatlım hayatım... gibi sözler sarfettiğinde bu doğal olarak karşılanıyor ama bir erkek aynısını erkek arkadaşına söylediğinde "gay" olarak nitelendiriliyor. bende gayet rahat bir şekilde erkek arkadaşlarımla(dost-kanka) bu tarz konuşmalar yaparım/yaparlar. Bunun gaylikle alakası yok.

Barzo

WindTalker demiş ki:
bir kız diğer kız arkadaşına; aşkm bebeğim seni seviyorum tatlım hayatım... gibi sözler sarfettiğinde bu doğal olarak karşılanıyor ama bir erkek aynısını erkek arkadaşına söylediğinde "gay" olarak nitelendiriliyor. bende gayet rahat bir şekilde erkek arkadaşlarımla(dost-kanka) bu tarz konuşmalar yaparım/yaparlar. Bunun gaylikle alakası yok.
Kesinlikle katılıyorum. :thumbsup:

yeni bir terim öğrenmiş oldum.

WindTalker demiş ki:
kesinlikle :thumbsup:

ben çok samimi dostlarıma sevgilim aşkım diyorum :D duyanlar mal mal bakıyor. Hem cinsine ''canım" diyen birine hemen "homo" diye nitelendiriliyor. Bromance olmasamda anlarım nasıl olduğunu :D
zaten bunu anlamayanlar tanıdıklarıyla bir çıkar için takılanlardır bir tartışmada ipleri koparacak kişilerdir. Artık başkalarına göre yaşamak insanları bunaltmaya başladı. 1 senedir millete takmıyorum gayette güzel tavsie ederim :beer: :popcorn:

Ben sınıfımda ve çevremde yakın gördüğüm herkese "bebem" , "bebeğim" derim.Hocalarıma bile dediğim olur ki , bunun "gay"lık veya "homo"lukla alakası yok.Eğerki ben yakın bir kız arkaşıma güzel sözler söyleyebiliyorsam onun kadar yakın bir arkadaşıma neden söylemiyeyim?

Windy

Wax Whine demiş ki:
Benim için Bro lafı bitmiştir :lol: Çoğu dostuma bro derim lakin Bromance'nin kısaltması olunca.. :twisted:
olm nerde eşitlik, kızlar kendi aralarında böyle konuşuyorlarsa,bende yaparım :lol: gaylikle bağdaştırmayın abi olayı, gaylik apayrı birşey :curtain: seninle yatmam hacım yaaanii :twisted:

WindTalker demiş ki:
Wax Whine demiş ki:
Benim için Bro lafı bitmiştir :lol: Çoğu dostuma bro derim lakin Bromance'nin kısaltması olunca.. :twisted:
olm nerde eşitlik, kızlar kendi aralarında böyle konuşuyorlarsa,bende yaparım :lol: gaylikle bağdaştırmayın abi olayı, gaylik apayrı birşey :curtain: seninle yatmam hacım yaaanii :twisted:
hehehe :mrgreen:

benim için sıkıntı olmuyor kızlarla nasıl konuşuyorsam erkeklerle de öyle konuşuyorum zaten çok yakın olduklarıma çok yakın şeyler söyleyebiliyorum. :mrgreen:

WindTalker demiş ki:
+1 :thumbsup:

Yukarı Alt