1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Brezilya İran konusunda çark etti


 1. NiGHTMaRe

  NiGHTMaRe Aileden

  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  7.544
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Brezilya İran konusunda çark etti


  Türkiye ile birlikte İran ile takas anlaşmasını sağlayan Brezilya’nın Dışişleri Bakanı Celso Amorim, ülkesinin, bundan böyle İran ile nükleer sorununu arabulucu olarak çözmeye çalışmayacağını açıklarken isim vermeden ABD’yi suçladı.

  -Financial Times’e konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili ise, Brezilya’nın kararını olumlu karşılarken, "Brezilya veya Türkiye’yi arabuluculuk yapabilecek bir durumda görmüyorum" dedi. Yetkili, iki ülkenin yaptırımlara karşı oy kullandıkları için "tarafsız" olmadıklarını da öne sürdü.


  Türkiye ilebirlikte İran ile nükleer yakıt takası anlaşmasını sağlayan Brezilya’nın Dışişleri Bakanı Celso Amorim, ülkesinin bundan böyle İran ile nükleer sorununu arabulucu olarak çözmeye çalışmayacağını açıkladı. Financial Times’e konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili ise, Brezilya’nın kararından duydukları memnuniyeti dile getirirken "Brezilya veya Türkiye’yi arabuluculuk yapabilecek bir durumda görmüyorum" şeklinde konuştu.

  Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, Financial Times gazetesine demecinde ülkesinin, ABD’de kabul görmeyen, takas anlaşmasına ilişkin olarak ülkesinin bundan böyle arabuluculuk yapmayacağını duyurdu.

  -AMORİM İSİM VERMEDEN ABD’Yİ SUÇLADI
  Herkesin, yardımcı olacağı söylediği şeyleri yaparak parmaklarının yandığını söyleyen Amorim, "bazı insanların, bir ‘evet’ yanıtını kabul edemediklerini gördük" dedi. Amorim, "Bir çözümün bulunmasına aktif bir katkı yaptık ve bunu yapmaya teşvik edildik. Ve bir sonuç ürettiğimizde herhangi bir etkisi olmadı. Anlaşmayı ortaya konulduğu gün, onu incelemeden bile verilen yanıt bir (yaptırım) tasarı oldu" diye yakındı.

  Buna karşın Amorim, "Bizden bir talep olursa eğer, belki hala yararlı olabiliriz. Ancak bizden talep edilmedikçe proaktif bir rol almayız" diyerek yine kapıyı açık bıraktı.

  -BREZİLYA’NIN KARARI, ABD’Yİ MEMNUN ETTİ
  Financial Times gazetesi, ismi açıklanmayan üst düzey bir ABD’li yetkilinin değerlendirmelerine de yer verdi. Gazeteye konuşan yetkili, Türkiye ile birlikte BM Güvenlik Konseyi’nde yaptırımlara karşı oy kullanan Brezilya’nın artık arabuluculuk yapmayacağı açıklamasını olumlu karşıladı. Yetkili "Brezilya veya Türkiye’yi arabuluculuk yapabilecek bir durumda görmüyorum" dedi.

  ABD yetkilisi, Tahran ile bundan böyle yapılacak görüşmelerin, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan ülkelerce yürütülmesinin daha iyi olacağını vurgularken de Türkiye ve Brezilya için "Yaptırımlara karşı oy kullandıktan sonra gerçekten tarafsız değillerdir" ifadesini de kullandı.​