1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Bosch'dan Kaza Önleme Sistemi Geliyor !


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.472
  Beğenilen Mesajlar:
  370
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Trafikte her gün binlerce insan hayatını kaybediyor. Bosch'un yayları odak noktasına koyduğu yeni kazan önleme sistemi, sürücülerin yetersiz kaldığı durumlarda devreye giriyor.
  bosch_diagra_640.jpg

  Dünyanın en büyük otomotiv parça sağlayıcı Almanya merkezli Bosch, yeni geliştirdiği güvenlik sistemiyle yaya güvenliğinde yeni bir sürecin kapılarını aralıyor.

  2018 yılında üretime girmesi planlanan ve hem mevcut hem de gelecek otomobil modelleri için tasarlanan sistem, yayaların yola fırlamasıyla medya gelen kazaların önlenmesi noktasında yardımcı bir görev üstleniyor. Sistem birçok modern otomobil modeli içerisinde yer alan yol takip kameraları ile sensörlerini kullanıyor ve araç önüne bir yaya çıktığı zaman devreye giriyor.

  Tehlike anında kontrolü tamamen eline almayan teknoloji, sizin kaçınma manevranızda geç kalmanız durumda ya da yaptığınız direksiyon manevrasının yeterli gelmeyeceği durumlarda kazanın önlenmesine yardımcı oluyor. Algılama sürecine karşıdan gelen trafiği de dahil eden eden ve buna göre en uygun hesaplamayı gerçekleştiren sistem, direksiyon hareketleri yanında gerekli görülürse aracın hızını azaltmak için fren de yapabiliyor.

  Bosch ileri mühendislik departmanından Dr Thomas Gussner, geliştirdikleri kaza önleme sistemiyle yaya nedenli potansiyel kazaların %60 oranında önlenebileceğini belirtiliyor. Geliştirme sürecinde en çok yaya tepkileri (Bir anda geriye kaçma vb) konusunda zorlandıklarını açıklayan Gussner, bunu çözmek için de yaya hareketleri için oldukça geniş kaza veritabanından yararlanarak özel bir model hazırladıklarını sözlerine ekiyor.

  Geliştirilen bu kaza önleme platformu, Bosch'un otonom sürüş sistemlerinin bir parçası olarak önemli bir noktada bulunuyor. Firma, 2020 yılı için sürücü gözetiminden olabildiğince uzak bir "otonom sürüşü altyapısını" hayata geçirmek istiyor.

   
  Collapse bunu beğendi.
 2. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.472
  Beğenilen Mesajlar:
  370
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  ABS ve ESP gibi devrimsel buluşların mucidi olan adamlardan gelince bu haber , artık kamera asistanı olayını da otomobil şirketleri , yaygın olarak kullanmaya başlar diye düşünüyorum.
   
 3. NoMoreLove

  NoMoreLove exlmanager

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6.575
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Ankara


  Bu da teslanınki. Bir önceki videoda karşıdan gelen arabaya odaklanıp üstüne sürmüştü, az daha öldürüyordu şöförü. Burada iyi kurtarmış ama.
   
 4. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.472
  Beğenilen Mesajlar:
  370
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  Tesla zaten hayran olduğum firmalardan birisidir ama Amerika da bile 70 bin dolardan araba satan şirketin bunları yapması lazım zaten. Türkiye de 210 bin tl tutuyor vergilerle beraber 430 bin tl'ye falan denk gelir herhalde :)

  2015 Tesla Model S P85D 700hp En Dolusu %100 Elektrikli - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com' da - 235007693

  550.000 TL'ymiş :lolmuch:  Volvo'nun da hayran olduğum böyle bir şeyi var ama doğru düzgün çalışıp çalışmadığı tam kesin değil. Fail videoları da var internette.