1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Bob Parsons'un hayatta kalmak için 16 formülü


 1. Nina Ricci

  Nina Ricci exlmanager

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  10.293
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  48
  [​IMG]

  Internet'teki en büyük alan adı satış firmalarından GoDaddy.com'un CEO'su olan Bob Parsons renkli bir kişiliğe sahip. Şirketler kurup büyüterek satmış, iflasın eşiğine gelip sonra tekrar zengin olmuş bir girişimci. Kendisiyle bu konuda yapılmış bir röportajı şurada okuyabilirsiniz.

  Bob Parsons kendi sitesinde, "Hayatta Kalmanın 16 Formülü" adını verdiği tavsiyelerini yayınlıyor.

  Tavsiyelerin Türkçeleştirilmiş hali şöyle:

  1. Rahatınızı bozun! Rahat koltuklardan başarı geleceğine inanmıyorum. İnsanlar "ama bu riskli" diyebilirler. Cevabım basit : "Risk sadece kadavralara lazım değildir"

  2. Asla vazgeçmeyin! Neredeyse hiç bir şey ilk seferinde istendiği gibi olmaz. İşe yaramıyor gözüken yöntemler aslında öyle olduğu için değil belki de sizin çalışma şeklinizden dolayı işe yaramıyordur. Kolay olsaydı herkes yapardı, sizin yapma fırsatınız hiç olmazdı.

  3. Vazgeçmeye karar verdiğiniz an, başarıya tahmininizden daha yakın olabilirsiniz. Sevdiğim ve doğru olduğuna inandığım bir Çin atasözü vardır : "Vazgeçme isteği, başarmak üzereyken en yüksek seviyeye çıkar."

  4. Sıkıntılı anlarda, en kötü sonuca bile razı olmak yerine en kötünün seviyesini belirleyin. Çünkü aslında en kötü sonuç, önceden tahmin edilememiş sonuçlardır.

  5. Kendinizi yapmak istediklerinize konsantre edin. Neye odaklanırsanız, ona doğru gidersiniz.

  6. Fazla uzağa bakmayın. İçinde bulunduğunuz durum ne kadar kritik olursa olsun, çözümü uzaklarda değil bulunduğunuz zamanda arayın. Her şey gününde saatinde hallolur.

  7. Sürekli ileri gidin. Yatırımı asla bırakmayın. Gelişimi asla bırakmayın. Sürekli yeni bir şeyler yapın. Şirketinizi geliştirmeyi durdurduğunuz anda geri gitmeye başlar. Azar azar da olsa her gün daha iyiyi hedefleyin. Kaizen felsefesini unutmayın. Küçük ilerlemeler büyük sonuçlar doğurur.

  8. Çabuk karar verin. Bugünkü iyi bir plan, gelecekteki mükemmel plandan kat kat daha değerlidir.

  9. Her şeyin önemini ve başarısını ölçün. Yemin ederim ki bu böyle. Ölçülen ve izlenen şey gelişir.

  10. İyi yönetilmeyen her şey bozulur. Ne olduğunu anlamadığınız problemleri çözmek istiyorsanız, üzerinde yeteri kadar çalışmadığınız kısımlara bakmak için biraz vakit ayırın. Size garanti veriyorum, sorun orada.

  11. Rakiplerinizi kollayın, ama kendi işinize daha çok yoğunlaşın. Rakiplerinize baktığınızda uzaktan her şey güllük gülistanlık gözükebilir. Unutmayın, dünyaya bile yeteri kadar uzaktan bakınca huzurlu bir yer gibi görünüyor.

  12. İnsanların üzerinizde baskı kurmasına izin vermeyin. Kanuni olduğu müddetçe, siz de herkesin yaptığını yapma hakkına sahipsiniz.

  13. Hayatın adil olmasını beklemeyin. Adil değil. Siz kendi doğrularınız ve vicdani anlayışınıza göre hareket edersiniz.

  14. Problemlerinizi kendiniz çözün. Daha çok gelişir ve daha iyi çözümler bulursunuz. Sony'nin kurucularından Masura Ibuka der ki, "İş hayatında ya da teknolojide başkalarını takip ederek başarılı olamazsınız." Ya da bir Asya atasözünde dediği gibi, "Akıllı adamın danışmanı kendisidir."

  15. Çok ciddi olmayın. Rahat olun. Başarılarımızın en azından yarısı talihimiz sayesinde oluyor.

  16. Her zaman gülümsemek için bir sebep vardır. Onu bulun. En azından hayat nimeti var. Ömür kısa. Uzun yaşamak için değil, iyi yaşamak için buradayız.

   
 2. Tweety

  Tweety olduser

  Kayıt:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.724
  Beğenilen Mesajlar:
  23
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Chief Operating Officer
  Şehir:
  İzmir, Bornova
  Gayet mantıklı... :twisted:
   
 3. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.407
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  5 yıldır EXL'nin kurucusuyum her satırımı tek tek takip edenler bu herifle aynı söylemleri yaptığımı ezbere bileceklerdi, yalan mı 8)


  PS : exl domainini de godady'den aldım her domaini de oradan alırım ilk gün keşfettim ve bırakmadım demek ki kurucusuyla zevklerimiz birmiş direk yakalamış beni ben de onu :kalp:
   
 4. Nina Ricci

  Nina Ricci exlmanager

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  10.293
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  48
  İleride bir site açacaksam Godaddy tercihim olacak 8)