1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Blue Jean'i biz bulmuşuz


 1. 0live

  0live rank8

  Kayıt:
  6 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  727
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ....

  ym_bluejean_k.jpg

  Blue Jean, dünyaya Anadolu'dan yayılmış

  bluejean.jpg

  Ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın kaleme aldığı "Türkiye Tekstil Tarihi Üzerine Araştırmalar" isimli kitabı piyasaya çıktı.

  Kitabında tekstil tarihiyle ilgili bilinmeyenleri anlatan Prof. İnalcık, Türk tekstil ve dokuma sanayiinin 15. ve 16'ıncı yüzyıllarda Hint tekstilinden sonra dünyada ikinci sırada bulunduğunu blue-jean'in kaynağının da Anadolu olduğunu söyledi. Eski çağlardan başlayıp 2004-2006 krizine kadarki dönemi kapsayan kitap, tekstilcilerin krizlerle nasıl baş ettiğini ve nelerle karşılaştıklarını da belgeler yardımıyla anlatıyor.
  İş Bankası Kültür Yayınları Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) ile işbirliği içinde piyasaya sunulan kitabın tanıtım toplantısı Topkapı Sarayı'nda gerçekleştirildi. Toplantıda bir konuşma yapan Prof. Dr. İnalcık, Türk tekstil sanayiinin dünyanın en eski sanayi kollarından birisi olduğunu söyledi. Blue-jean olarak adlandırılan ve bugün tüm dünyada moda olan kumaşın da ilk üreticilerinin Anadolu'da Türkler olduğuna dikkat çeken İnalcık, "Osmanlı'nın güney vilayetlerinde mavi pamuklulardan üretilen blue-jean, daha sonra İspanya'ya geçti ve plantasyonlarda çalışan işçiler ilk olarak giymeye başladılar ve oradan da zamanla tüm dünyaya yayıldı." diye konuştu. TTSİS Başkanı Halit Narin ise geleceğin Türkiye'si dendiği zaman, akıllara Türk ekonomisi, Türk parası, Türk tarihi gelmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye akıllardan silinmemeli. Türkiye'nin geçmişini hatırlatıp, ülkenin geleceğini hazırlayan hocalarımıza müteşekkiriz." dedi.
  Prof. Dr. İnalcık'ın kitabı tekstil sektörünün çağlara yayılan tarihini okuyuculara aktarırken, sadece Osmanlı tarihiyle sınırlı kalmayıp, Asur dönemi ve Orta Asya'ya kadar uzanıyor. Eski çağlardaki üreticilerin ne gibi talepleri karşılamak için çalıştığını, doğu-batı ticaretinde rekabetin nasıl geliştiğini ve ne türden krizlere yol açtığını anlatan kitapta, tekstil dünyasındaki yenilik arayışlarına da değiniliyor. 368 sayfa tutan kitapta konuyla ilgili pek çok resim, harita da yer alıyor. Kitabın tanıtımıyla ilgli toplantıya Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin, Topkapı Sarayı Müze Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
   
 2. MaximMrvica

  MaximMrvica rank8

  Kayıt:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  132
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci -.-
  Şehir:
  'uz Felsefe..

  İlginç..
   
 3. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  Boburlenmemizi mi bekliyor nedir.. Millet yerin 150m altina inip cisim carpistirip Big Bang teorisini kanitlayacak,biz iki kumas parcasini birlestirdik bir kiyafet urettik diye gururlanacagiz.. Daha buyuk isler yapalim.. Gereksiz bunlar..
   
 4. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı

   
 5. V.I.P

  V.I.P Buralıyım

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.563
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  FB

  Ewet çok doğru eğitim ve bilime önemi kesinlikle arttırmalıyız