1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Blackberry’ye kripto incelemesi


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Blackberry’ye kripto incelemesi

  BTK, Blackberry'lerin mesaj sisteminin Kripto Yönetmeliği kapsamına girip girmediğini inceliyor

  [​IMG]

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Türkiye'de yüzbinlerce kullanıcısı bulunan Blackberry cep telefonunun üreticisi, kripto müzakerelerine başladı. Blackberry'nin, mail ya da mesaj sisteminin kripto kapsamına girdiğine karar verilmesi halinde BTK, üreticiden kod ya da kripto anahtarını isteyecek.

  Blackberry, anahtarı teslim etmezse mesaj sisteminin iletişime kapatılması gündeme gelecek. BTK'nın, cumartesi günü Resmi Gazete'de kriptolu cep ve sabit telefonların kullanımına ilişkin yönetmeliği yayımlandı. BTK yetkilileri, Blackberry'nin özellikle kriptolu bir model olarak üretilmediğini söyleyerek, Blackberry ile bazı konuların müzakere edildiğini söylemekle yetindi.

  Edinilen bilgiye göre BTK, Blackberry'nin mail sisteminin kripto kapsamına girdiğine karar vermesi halinde kritik bazı adımlar atacak. Bu durumda Blackberry'den, kullandığı mesaj sisteminin kod ya da kripto anahtarı istenecek. Blackberry, bunu BTK'ya teslim edecek. Eğer teslim etmezse, mesaj sistemi kapatılacak ve BTK, Blackberry hakkında suç duyurusunda da bulunacak.

  İşte sıkıntının kaynağı:

  BTK’daki duyarlılığın gerekçesi şöyle: Blackberry sahibi bir kişi birine mesaj atınca mesaj önce Kanada ve İngiltere'deki sisteme gidiyor. Daha sonra alıcıya ulaştırılıyor. Bazı ülkeler, bu bilgilerin yurtdışına gitmesinden ve bunun depolanıp izlenebileceğinden kaygı duyuyor. Blackberry, sistemin kriptolu olduğunu, mesajlara kimsenin erişemeyeceğini öne sürüyor. Türkiye’de bu konuda inceleme yapıyor. Bu konuda verilecek karar Türkiye’de 250 bin kullanıcıyı doğrudan ilgilendiriyor
   
 2. Galliport

  Galliport rank8

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.413
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  PC Donanım
  Şehir:
  Çanakkale

  insanların özeline girmek için ellerinden geleni yapıyorlar.