Yahu gençliğe bakın Kültürlerini Köklerini 7 cihana hükmetmiş Osmanlı devletini karalamaya uğraşıyorlar... atalarınızın kemikleri sızlıyor biliyormusunuz?
Eğer bahsettiğiniz gibi aşağılık bir devlet olsaydık 700 sene ayakta kalmazdık.. öyle bir devlet olsaydık 4 kıtaya hükmetmezdik , Atalarımız öyle işe yaramaz insanlar olsaydı Çin devletine uzaydan bile görülecek büyüklükte sur ördürmezlerdi.. biz öyle bir Imparatorlugun torunlarıyızki Çöküş zamanımızda bile herkez bizden korkardı. Şuan aklıma gelmiyor Çöküş döneminde Tahttaki Padişah Bir ülkede yapılan Hz. Muhammet'i aşalayıcı tiyatrodan haber alıyor ve aynı gün o devlet başkanını arayıp 'Bu akşama kadar o tiyatro oyunu gösterimden kalkmazsa bütün Müslümanları salarım üzerinize' diyor.. Ve adamlar o korkuyla tiyatro oyununu gösterimden kaldırıyorlar..
Şuan Türkiye ne ki bana bunu söyleyin hadi Osmanlı geri bir devlet olsun, Türkiye ne peki ? Bence en ezik devletiz şuan dünyada...
Atatürkün devrimleriyle Avrupalaşıcaz diye Kültürümüzü geçmişimizi tamamen unuttuk bizimkiler avrupalaşmayı yanlış anladılar..
Avrupa birliğine girmek için zamanında o küçümsediğiniz Osmanlı devletinin diz çöktürdüğü devletlere bir onay imzası attırmak için yalvarıyoruz, kendimizi küçük düşürüyoruz..
Zamanında Namusuyla şerefiyle bilinen osmanlı kadınının şimdiki hali ? Hergün başkabirinin altından kalkan, uyuşturucu bağımlısı, emo tipli yada metalci namusumuzu 2 paralık eden Türk kızlarımız:)
Zamanında Efeliğiyle bilinen bakışıyla korkutan Osmanlı Erkeklerimiz, Şimdi yarısı eşcinsel , yarısı zippi , yarısı emo denilen vatandaş kılıgında geziyor...
Eee bunca uğraş neye yaradı avrupa bizi takmıyor bile neymiş avrupalaşıcakmışız... zamanında paristen osmanlı kıyafetlerine hayran kalan kadınlar gelir kıyafet alır pariste hava atarlardı şimdi? Kendimize özgü hiç birşeyimiz yok..
Beyler atalarınızı unutmayın Avrupalaşıcaz diyede onların Kemiklerini sızlatmayın ve bu 700 senelik 4 kıtaya hükmetmiş Devleti asla küçümsemeyin!

Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
ChrsNYC demiş ki:
güzel olmuş ama ;

kendimizi övmekten uzaklaşmalıyız bu bizi ileriye asla ama asla götüremez...

ve her zaman yarını düşünmeli tüm uygarlıklardan 1 adım önde olmamız gerekli ama nerde...
Bu Kendımızı Ovme Deıl Gercekler...Herkes Bılıor Bunları Ve Herkesce Kabul Edılıyor..
Gusel Paylasım eLıne Saglık :headbang:

@sagopakajmer:
yazdıklarının çoğu doğru fakat bazı bölümlere katılmıyorum.

Zamanında Namusuyla şerefiyle bilinen osmanlı kadınının şimdiki hali ? Hergün başkabirinin altından kalkan, uyuşturucu bağımlısı, emo tipli yada metalci namusumuzu 2 paralık eden Türk kızlarımız:)
Zamanında Efeliğiyle bilinen bakışıyla korkutan Osmanlı Erkeklerimiz, Şimdi yarısı eşcinsel , yarısı zippi , yarısı emo denilen vatandaş kılıgında geziyor...
eski eskide kaldı.
şu an sadece türkiye'de değil diğer tüm avrupa ülkelerinde de emo, metalci, hippi, eşcinsel vs vs tiplere rastlamak mümkün. sanki bu şey sadece ülkemizde var da herkes bizi ağzı açık bir şekilde ayıplıyor.
bu tür şeyler her ülkede mevcut. tartışılacak o kadar şey varken bunlar üzerinde konuşmak gereksiz bence. :roll:

Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde
SaGoPaKaJMeR demiş ki:
Yahu gençliğe bakın Kültürlerini Köklerini 7 cihana hükmetmiş Osmanlı devletini karalamaya uğraşıyorlar... atalarınızın kemikleri sızlıyor biliyormusunuz?
Eğer bahsettiğiniz gibi aşağılık bir devlet olsaydık 700 sene ayakta kalmazdık.. öyle bir devlet olsaydık 4 kıtaya hükmetmezdik , Atalarımız öyle işe yaramaz insanlar olsaydı Çin devletine uzaydan bile görülecek büyüklükte sur ördürmezlerdi.. biz öyle bir Imparatorlugun torunlarıyızki Çöküş zamanımızda bile herkez bizden korkardı. Şuan aklıma gelmiyor Çöküş döneminde Tahttaki Padişah Bir ülkede yapılan Hz. Muhammet'i aşalayıcı tiyatrodan haber alıyor ve aynı gün o devlet başkanını arayıp 'Bu akşama kadar o tiyatro oyunu gösterimden kalkmazsa bütün Müslümanları salarım üzerinize' diyor.. Ve adamlar o korkuyla tiyatro oyununu gösterimden kaldırıyorlar..
Şuan Türkiye ne ki bana bunu söyleyin hadi Osmanlı geri bir devlet olsun, Türkiye ne peki ? Bence en ezik devletiz şuan dünyada...
Atatürkün devrimleriyle Avrupalaşıcaz diye Kültürümüzü geçmişimizi tamamen unuttuk bizimkiler avrupalaşmayı yanlış anladılar..
Avrupa birliğine girmek için zamanında o küçümsediğiniz Osmanlı devletinin diz çöktürdüğü devletlere bir onay imzası attırmak için yalvarıyoruz, kendimizi küçük düşürüyoruz..
Eee bunca uğraş neye yaradı avrupa bizi takmıyor bile neymiş avrupalaşıcakmışız... zamanında paristen osmanlı kıyafetlerine hayran kalan kadınlar gelir kıyafet alır pariste hava atarlardı şimdi? Kendimize özgü hiç birşeyimiz yok..
Beyler atalarınızı unutmayın Avrupalaşıcaz diyede onların Kemiklerini sızlatmayın ve bu 700 senelik 4 kıtaya hükmetmiş Devleti asla küçümsemeyin!

Doğru diyorsun hacım ama Osmanlı'nın yıkılış dönemi de hiç örnek alınacak bir dönem değildir zaten söylenmek istenen de bu. Ben o yönünü de yazdım 2 post önce ^^ Avrupalılar bizim sesimizden bile korkup yurtlarını terkediyorlarmış haklısın ama gerileme devri de Osmanlı'nın çok acıdır ve tarih derslerinde hiç ayrıntıya girilmez hızlı hızlı geçilir. Aşağıda belirrtiklerim sadece ufak bi kısmı. Yazdıklarımın hepsi yüzde 100 doğrudur emin ol.

macrocheck demiş ki:
Osmanlı devleti her zaman alman seferini yaptığı zamandaki gibi değildi.

-Avrupalı devletler Osmanlı'ya yıkılma döneminde hasta adam diyordu.
-Osmanlı devletini zamanın aciz balkan devletleri dahi yenmişti.
-Balkan savaşında 45 yıldır talim yapmayan askerler Top sesini duyunca kaçışmıştı.

Siz neden askeriyeyi bu kadar disiplinli sanıyorsunuz şu anda :?: Geçmişten ders çıkaran bir tek onlar çünkü.

Osmanlı devletine avrupalılar kitap basarken matbaa gelmemişti neden :?: Şeyhülislam GÜNAH diyor diye.
Peki amaç neydi: Dini kitaplar basılacak hattatlar işini kaybedecek.
Osmanlının duraklama ve yıkılma dönemi böyle bir dönem işte.

Tamam her devletin hataları olabilir çöküş dönemimde yada başka dönemlerde bundan öncesinde MHP nin baştayken mafyacılık oynaması CHP nin ülkeyi batağa sokması ve şimdi AKP nin Türkiyeyi bölüp satması DTP nin Terörist partisi oldugunun bilinmesine rağmen herkezin bilmiyormuş gibi davranması ve daha birçok şey her devletin hataları olur sonuçta Osmanlının 700 sene ayakta kalmasından bahsediyoruz...

@windel bu tür insanlar haklısın her ülkede var fakat bizim ülkemizde olmaması gerekiyor..
Bizim insanımız bunları kendileri çıkarıp yapmadı hep avrupalaşma uğruna onları örnek ala ala buralara kadar geldik benim orda anlatmak istedigim o eğer kültürümüzü unutmasaydık birsürü devrimle atalarımızı tarih kitaplarının okunmayan köşelerine gömmeseydik şuan bu kadar düşmüş durumda olmazdık sırf batılaşma uğruna Namusu Şerefi için savaşan şehitlerimizin şimdi kemikleri sızlıyor ben kimin Namusu için savaştım diyerek..
Osmanlıyı görmemezden gelmek onu küçümsemek vatan hainliğidir bana göre...
ve unutmayın ne kadar uğraşsanızda siz birer Osmanlı evladısınız ne kızlar o.. olarak avrupalı olucaklar nede gençler zibidi olarak öyle yada böyle naparsak yapalım avrupa bizi almıycak biz yine rezilliğimizle kalıcaz kukla gibi ortada böyle oynatılıcaz...

Extacy demiş ki:
erbileren demiş ki:
Osmanlı'yı örnek almamalıyız.
Saygılar!
Osmanlı İmp. ne olduğunu ve bizim için ne anlama geldiğini biliyorsun değilmi, yani sizin mahallenizdeki osmandan bahsetmiyoruz :coffee:
Osmanlı İmp. sayesinde şu günümüzdeyiz.

hayır Osmanlı sayesinde şuan burda değiliz..Kurtuluş Savaşı'nı başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşları,ve de savaşta kahramanca ölen yiğit Mehmetçikler sayesinde şuan burdayız..
şimdi tamam Osmanlı'dır atalarımız..fakat yaptıkları dogru değildir yükselme devrinden sonrasında..gerileme ve çöküş dönemi de sancılı geçmiştir ve binlerce hata yapılarak vatanın elden uçup gitmesine izin verilmiştir.
eğer geriye gideceksenize Orta Asya'da göçten önce Çinlilere karşı kahramanca mücadeleler veren Atalarımıza gidelim.mesela onlar olmasaydı Osmanlı da olmazdı..

sagopakajmer'e hem katılıyorum hem de katılmıyorum.
Osmanlı tamam tüm dünyaya zamanında diz çöktürdü..gurur da duyarım Osmanlı torunu oldugum için..fakat o imparatorluk da çöküş döneminde dünyanın en güçsüz devletlerindendi..
dogru düzgün ordusu olmayan balkan uluslarını bile durduramadık.
elin dİngilizi,fransızı dalga geçti bizimle..fakat ondan birkaç yüzyıl önce nasıl da biz dalgamızı geçiyorduk.. değil mi ?

Osmanlı ile şuanki Türkiye arasında daglar kadar fark var..ve çogu fark da kulaga hoş geliyor..demokrasi ile yönetilmemiz,halkımızın eskisi gibi ezilmemesi ve daha birçok sayamadıgım neden..
ama ağırbaşlılık, gurur ve karizma bakımından Osmanlıya çekseydik çok daha iyi olabilirdi..

bizi bu hale getirelenler başımızdakiler ve geçmişte başımızda olanlardır..eğer biz Cumhuriyetin ilk yıllarındaki gibi gelişen,kalkınan bir devlet olsaydık emin olun şuan dünya bizi böyle tanımazdı..
Fakat planlar yapıldı..topraklar,bireyler,fikirler bölündü..şimdi en kolay şey bizi,yani Türk milletini geri dönülmez bir yola sokmak..bunu başaramayacakları kesin ama başarsalar da unuttukları birşey var ;

Türkler ölmeden dirilmez...

Yukarı Alt