1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Bitmeyen Kavga ~ John Steinbeck


 1. umbaba

  umbaba rank8

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  49
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  6

  Bitmeyen Kavga(In Dubious Battle)
  John Steinbeck
  Türkçesi: Tuncay Gökmen
  Oda Yayınları

  Bitmeyen Kavga, Steinbeck'in dünya devrimci edebiyatında seçkin ve özgün yeri olan en hareketli ve en ünlü yapıtıdır. Bitmeyen Kavga'da, belirleyici olmasa bile, devrimci kavgalarda bireyin de önemli bir tarihsel rol oynadığı vurgulanmak istenir; kapitalizmin kan, zulüm kokan kirli oyunları, doymak bilmez kar tutkusu ve tarihsel suçluluğu tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilerek mahkum edilir. Kaliforniya meyve bahçelerinde çalışan emekçilerin, ekmeklerine göz diken toprak sahiplerinin baskı ve sömürüsüne başkaldırarak örgütlenişlerinin tek silahları olan greve başlayarak dişe diş bir kavga verişlerinin erişilmez bir destanıdır bu.
  Steinbeck, davranışları, içdünyaları, sevgileri, kinleri, sevinç ve üzüntüleriyle her biri birer inandırıcı işçi tipi olan roman kişilerini çizerken, acımasız bir gerçekçilik, yalın ama şiirsel bir dil ve akıcı bir senaryo tekniği kullanır. Bir solukta okunabilen ve baştan sona insanı allak bullak eden dev bir roman.. (arka kapak)

  Bu kitabı okuduğumda yanılmıyorsam 8. sınıftaydım, bir arkadaşımla beraber almıştık, beraber okumaya başlayıp aynı gün bitirmiştik ve çok iyi hatırlıyorum ki bu kitap gerçekten müthiş bir heyecan vermişti bana. Tekrar tekrar okunulası muhteşem bir kitap.