1. Reklam


  1. joysro
   asur
   serenity
   redsea
   blacksro
   plag
   alaaddin
   modbasvuru

Bir hayal gerçek oluyor!


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.480
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Sporcuların hayali gerçek oluyor.

  Gelişen teknoloji spor dünyasını da etkiliyor. Sporcular için geliştirilen yeni bir yazılım sayesinde, artık sporcuların istenen performansları sergilemeleri hayal olmaktan çıkıyor.

  Yarışmalardan önce belirli bir zaman belirlemek ve yarışma sona erdiğinde bu zamana saniyesi saniyesine ulaşabilmek her sporcunun hayalidir. Mainz Üniversitesi Bilgi İşlem Bölümü profesörü Jürgen Perl, bu hedefi gerçekleştirmeye yardımcı olacak bir yazılım geliştirdi. Perpot adındaki yazılım, uzun vadede elde edilen tüm antrenman sonuçlarını ve egzersiz değerlerini kaydetme imkânı sağlıyor. Perpot daha sonra bu verileri değerlendirerek, kişi için en uygun tempoyu belirliyor ve bunun dışına çıkılması durumunda sporcuyu uyarıyor.

  Mainz Üniversitesi doktora öğrencilerinden Stefan Endler, Ekim ayı başında düzenlenen Münih Maratonu'nda Perpot'u kullanarak hedeflediği sonucu sadece 6 saniyelik bir farkla yakalamayı başardı.
  [​IMG]
  Sporcuyu uyarıyor

  Profesör Jürgen Perl, kola takılan bir çeşit saat yardımıyla Perpot'un, sporcuya koşarken ihtiyaç duyduğu bilgileri ilettiğini belirtti: "Koşucunun nabzı idealin üstüne çıkarsa veya altına inerse, saat bipleyerek ya da titreşerek uyarıda bulunuyor. Böylece sporcu ideal değerlerin dışına çıktığını fark ediyor. Koşu bilgileri önceden kayıtlı olduğu için sporcu, hangi hızla koşması gerektiğini an be an takip edebiliyor."

  Perpot koşu kadar diğer spor dallarında da kullanıma müsait. Profesör Perl, dünyanın en zorlu bisiklet yarışı kabul edilen, yaklaşık 4 bin 800 kilometrelik "Race Across America"ya katılacak bir bisikletçinin de Perpot'u test ederek, hesapladığı sonucu yakalayabildiğini anlattı.
  [​IMG]
  İster online ister "cep"te

  Perl Perpot'un nasıl kullanılacağı hakkında şu bilgileri verdi: "Sistemin internet üzerinden ya da bir portal aracılığıyla erişilebilmesini sağlamayı düşünüyoruz. Dilendiği takdirde buradan ya da indirilerek, cep telefonu gibi taşınabilir aygıtlara kaydedilip kullanılabilecek."

  Perpot'un altı ay gibi kısa bir süre içinde piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Perl, hedef kitlelerinin profesyonel sporculardan ziyade amatör sporcular ve hobi olarak sporla ilgilenen kişiler olduğunun altını çizdi: "Hedef kitlemiz özellikle tırnak içinde 'normal' olarak nitelendirdiğimiz yani zevkine koşan kişiler. Burada çok gerekli bir kullanım alanı ortaya çıkıyor. Zira koşmayı hobi haline getirenler genellikle kendilerini ya çok fazla zorluyor ya da tam tersini yapıyor. Yani ideal tempo ve sürede koşamıyorlar.”

  Perpot'un piyasaya hangi fiyattan çıkarılacağı henüz netlik kazanmış değil. Piyasaya çıktığında, sporcuların omuzlarından önemli bir yükün kalkmasını sağlayacağı ise kesin.