1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Bir efsane devrildi!


 1. Kalkandelen

  Kalkandelen moderator

  Kayıt:
  13 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.467
  Beğenilen Mesajlar:
  60
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Antalya
  [​IMG]

  Efsane şirket Kodak rekabete daha fazla dayanamadı ve iflas başvurusu yaptı.

  Dijital çağa ayak uyduramadığı için uzun dönemdir zor günler geçiren Eastman Kodak bu sabah iflas başvurusu yaptı. Kodak fotoğrafı kitlelerle tanıştıran firma olarak biliniyordu.

  131 yıllık şirket ABD'nin iflas yasası Chaptetr 11 kapsamında koruma talep etti. Eastman Kodak ABD'deki alt şirketleri için de aynı talebi yaptı. Bu hamleyle Kodak yeniden organize olarak borçlularına olan yükümlülüklerini karşılamaya çalışacak.

  Kodak'ın iflas batağından kurtulması için elindeki dijital fotoğraf patentlerini satması tavsiye ediliyordu. Ancak Kodak'a borç veren kurumlar bunun yeterli olmayacağını öngörerek şirkete önce iflas başvurusu yapmasını istedi. İflas başvurusunun Kodak'a 950 milyon dolar ek kaynak getireceği konuşuluyor.

  Şirket dijital fotoğrafçılık alanında da birçok patentin öncüsü olmuş ancak bir türlü iş modelinin çekirdeğine dijital fotoğraf teknolojisini koyamamıştı. 2003'ten bu yana şirket 47 bin işçinin görevine son vermiş 13 fabrika ile 130 laboratuvarını kapamak durumunda kalmıştı.

  Ps: alıntıdır.​