1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Bir 13 Eylül: Metin Oktay Galatasarayı’na rastlayınca


 1. IronyOfFate

  IronyOfFate olduser

  Kayıt:
  22 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.077
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Geodesy and Photogrammetry Engineering
  Şehir:
  ღAnkaraღ ๘۩

  [​IMG]
  Metin Oktay Taçsız Kral filminde eski eşi Oya Sarı'yı canlandıran Ajda Pekkan'la.

  1954 yılında Almanya’da gerçekleştirilen Dünya Gençler Şampiyonası’nın dönüşünde gazeteci Orhan Vedat Sevinçli’nin uçaktan iner inmez Metin Oktay’ı Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne götürdüğü biliniyor. Bilinmeyen Metin Oktay’ın çocukluğunda Beşiktaş’ı tutup tutmadığı. Belki Yün Mensucat’ın henüz 18’inde olan genç golcüsü Metin Oktay’ın gönlünde Beşiktaş yatıyordu o günlerde. Belki de gazeteci Orhan Vedat Sevinçli Kartal aşkı nedeniyle götürmüştü Metin’i Beşiktaş’a. Kimbilir?

  Bilinen, dönemin Beşiktaş yöneticisi Sadri Usuoğlu’nun Metin Oktay’ın beş yıl karşılığında altı bin lira istemesi karşısında inanılmaz kızdığıdır. “Ben o parayı Recep’e vermedim be! Sen kim oluyorsun. Bir Recep Adanır mısın yani?”

  Böyle gürlemişti Usuoğlu Metin’e. Haklıydı da. Doğru. Recep Adanır değildi o, Metin Oktay’dı. Metin Oktay.

  İzmir’e dönmeden önce Galatasaraylı bir dostu, Metin’i Galatasaraylılar’la buluşturdu. Galatasaray’ın o dönemki yöneticilerinden merhum Muzaffer Bozok’la görüştü Metin. Beşiktaş’tan istediği paranın aynısını istedi Galatasaray’dan. Aldığı yanıt benzerdi: “Biz bu parayı hiçbir futbolcumuza vermedik, sana da veremeyiz, kusura bakma.”

  Bu arada Adalet’ten gelen teklifi, seyircisiz takımda oynamayacağı gerekçesiyle geri çevirip İzmir’en yolunu tuttu Metin. Doğduğu, büyüdüğü şehirde, bir yıl için beş bin lira veren İzmirspor’a imza attı Metin Oktay. Üstüne, ayda 500 lira da maaş alacaktı.

  İzmirspor formasıyla 17 gol

  O dönemde ulusal bir lig olmadığı için tam bir yıl boyunca İzmirspor için attı gollerini Metin Oktay mahalli ligde. Kim nasıl ve nerede izledi bilinmez ama, İzmirspor forması giyerken ulusal takıma da çağrıldı.

  İzmirspor’un, ezeli rakibi Karşıyaka’yla oynadığı İzmir Ligi’nin önemli maçını izlemek için üç görücü geldi İstanbul’dan sezon sonuna doğru. “Baba” Gündüz Kılıç, Galatasaray Spor Kulübü yöneticileri Muzaffer Bozok ve Necdet Çobanlı’ydı bu görücüler. Baba Gündüz’ün “İzmir’de bir çocuk varmış, hadi gidip onu görelim” demesi üzerine yola koyulmuştu bu üç Galatasaraylı İstanbul’dan.

  Baba Gündüz’e Metin Oktay’dan bahseden ise Galatasaray’ın eski futbolcusu Bülent Eken’di. Futbolu bıraktıktan sonra ticaret hayatına atılan Bülent Eken, ortağı Rauf Halat’la bir iş gezisi için İzmir’de bulunurken seyretmişti Metin Oktay’ı ilk kez. Eken bu maçın ardından genç Metin’le hemen temasa geçmiş, durumdan da Galatasaray Spor Kulübü’nü haberdar etmişti. Nitekim üç Galatasaraylı Bülent Eken’in işortağı Rauf Halat’ın otomobiliyle gittiler İzmir’e maceralı bir yolculuk yaparak.

  Kolay mı Baba Gündüz’e “hayır” demek?

  Kolay mı, Baba Gündüz genç bir futbolcuyu izliyor? Beğenirse karşısında durulur mu hiç bu transferin? İzmir’de yayınlanan gazeteler Gündüz Kılıç’ın İzmir’in gözbebeği Metin Oktay’ı almaya geldiğini yazdılar büyük büyük.

  Baba Gündüz, Muzaffer Bozok ve Necdet Çobanlı “tok alıcı” görünmek için 15’inci dakikada terkettiler İzmir Alsancak Stadı’ndaki İzmirspor-Karşıyaka maçını. Zaten yetip de artmıştı bu 15 dakika Metin Oktay’ın nasıl bir futbolcu olduğunu anlamak için. Fazlasına gerek yoktu elbette. (İzmirspor, Metin Oktay’ın ilk 15 dakikada 2 gol attığı bu maçı 4-2 kazandı kolayca. Ve İzmir’deki mahalli ligin şampiyonluğuna koşuverdi bu galibiyetle.) Baba Gündüz Galatasaraylı yöneticilere, “alalım bu çocuğu” diye fısıldamıştı staddan ayrılmadan önce.

  Sonra? Sonra Metin Oktay adına pazarlıkları Fikret Abisi yürüttü. Yıllar sonra anılarında şunları yazacaktı bu transfer görüşmeleri için Metin Oktay: “Galatasaraylı yöneticilerle pazarlığımızda para hiç gündeme gelmedi. Taksi plakalı bir Chevrolet marka otomobil istedim kendilerinden. Çok şaşırdılar. Halbuki şaşıracak bir şey yok ki ortada. Para konuşamıyorum insanlarla. Para konuşamayınca da bir takım pazarlıklarımı eşyalarla hallediyorum. Çünkü benim için önce sevgi. Para hep ikinci planda. Çünkü insan sevildikçe daha mesut oluyor.”

  Kendine yaraşır biçimde, hiç para pul konuşmadan, o dönemki fiyatı 8 bin lira değerindeki 1949 model mavi renkli bir Chevrolet karşılığında Galatasaray’a imza attı Metin Oktay beş yıllığına. Tarih 11 Temmuz 1955’ti.

  Elbette ne Metin Oktay Galatasaray’a imza atarken gerçek aşkıyla karşılaştığının farkındaydı. Ne de Metin Oktay’a imza attıran Galatasaray yöneticileri 19 yaşında kulüplerinden içeri adım atan bu gencin Galatasaray’ı nereye götüreceğinin, götürebileceğinin. O imza töreninden bugüne kalan fotoğrafta bir tek Gündüz Kılıç’ın olanca heybetiyle ileriye baktığı görülüyor. Belli ki bir tek o görmüştü bu imzanın kulüp tarihinin en önemli imzalarından birisi olduğunu.

  PS: Bu yazının daha kısa hali Galatasaray Dergisi’nin Eylül 2009 tarihli sayısında yayınlandı.


  KAYNAK
   
 2. GodLike

  GodLike Öğreniyorum

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  184
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Ellerine sağlık kardeşm...
  Mekanın Cennet olsun taçsız kral!
   
 3. JbS

  JbS rank8

  Kayıt:
  29 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.211
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  kaldırım mühendisi
  Şehir:
  rüyalar

  +1905