Bilim dünyası merak ettiğimiz pek çok gizemi ortaya çıkartıyor ama bu olayı açıklayamıyor...

Alman Der Spiegel dergisinde yer alan bir habere göre, İspanya'nın Mejarada del Campo kasabasında 13 Mart 2007'de hava masmaviydi ama insan aklına durgunluk veren bir olay yaşandı. Nereden geldiği bilinmiyen 20 kilogram ağırlığındaki buz parçaları bir binanın çatısına hasar verdi. Bir arabanın kaportasını göçertti. Bina sahibi bir saldırıyla karşı karşıya olduklarını düşünerek polisi aradı. Gördükleri buz parçaları karşısında şaşkınlığa düşen polis, bilim insanlarından yardım istedi ama onlar da sırrı çözemedi. Bilim insanları havanın açık olduğu bir anda düşen bu buz parçalarının nereden geldiğini açıklayamadı. Aslında iki şeyi çok iyi biliyorlar: Buz parçaları uzaydan gelmiyor ya da bir uçağın tuvaletinden aşağıya düşmüyor.

İspanyol jeolog Jesus Martinez-Frias 2002 yılından bu yana dünya çapında İspanya'daki olaya benzer 75 vaka meydana geldiğini belirtti. Martinez-Frias buz parçalarının insan yaşamı için çok tehlikeli olabileceğini belirtiyor. Düşen bazı buz parçaların büyüklüğü bir çelik kasa büyüklüğünde olabiliyor.

İspanya'daki vakaya NASA da el attı. Bilimsel olarak açıklamaya çalıştı ama onlar da başarılı olamadı. NASA buz parçasının düştüğü gün İspanya üzerinde ozon tabakasında incelme yaşandığını, neden olarak da bunu gösterdi. Ancak bilim insanları diğer vakalarda böyle bir duruma rastlanmadığını belirtiyor.

İlginç.
Çok çok çok çok büyük bir bulut parçası çok çok çok çok soğuk bir hava kütlesiyle buluştuysa böyle donmuş olabilir ama bunun olması çok çok çok çok zor :lol:

Onlar bulamadı ama ben buldum bile :P Uzaylılar Kolalarına Buz Atacakken buz ellerinden kayıyor ve Çatıya düşüyor :P

Yukarı Alt