Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


İngiliz biliminsanları, tankları roket ve makineli tüfek saldırısından koruyacak bir “enerji kalkanı” üzerinde çalışıyor. Sistem, Star Trek serisini hatırlatıyor.

İNGİLİZ Savunma Bakanlığı’na bağlı bilim adamları savaş bölgelerinde askeri kaybı en aza indirecek “elektoromanyetik koruyucu alan” projesi üzerinde çalışıyor. Savunma Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı’ndaki (Dstl) uzmanların geliştirdiği sistem, Star Trek gibi bilimkurgu eserlerinde görülen “enerji kalkanına” benziyor. Tanklara ve diğer askeri araçlara yerleştirilecek kapasitörler, saldırı sırasında hemen elektoromanyetik bir kalkan yaratarak zararın önüne geçecek.

Metal zırh tarih olacak

Tanklara ve diğer askeri araçlara yerleştirilecek sistemde, düşman saldırısını anında tespit ediyor. Ardından, kapasitörlerin içinde depolanan enerjiyi hızla aracın çevresindeki metal kaplamaya aktarıyor. Şarapnel ya da roket birkaç saniye etkili olacak eloktromanyetik kalkana çarpıp araca zarar vermeden sekiyor. Sistem kendisini hemen yeni bir saldırı için hazır hale de getirebiliyor.


 
Yukarı Alt