İngiliz bilim kadını Dr. Magnanti, “Belle de Jour” takma isimli yazarın ve kitabında gizli gizli fahişelik yapan karakterin kendisi olduğunu açıkladı.

Nörotoksikoloji ve kanser epidemiyolojisi uzmanı, 34 yaşındaki bilim kadını Dr. Brooke Magnanti, son on yılın en büyük edebiyat gizemlerinden birini açığa kavuşturdu. Dr. Magnanti, “Belle de Jour” takma ismiyle yazarlık yaptığını ve çok satanlar listesine giren kitabında, gizlice zenginlere fahişelik yapan karakterin de kendisi olduğunu açıkladı.

İngiltere’nin Bristol kentinde bulunan Çocuk Sağlığı Araştırma Hastanesi’nde çalışan Dr. Magnanti, 6 yıl önce doktora tezinin son aşamalarındayken parasız kaldığını ve 2003'ten 2004 sonuna kadar Londra’daki bir eskortluk ajansı aracılığıyla saati 300 sterlinden fuhuşa başladığını itiraf etti.

İnternetteki blogunda yaşadıklarını anlatan Magnanti’nin yazdıkları kitaplara uyarlandı, bir de TV dizisi çekildi. 'Bir Telekızın Gizli Günlüğü'adlı dizinin böşrolünde Billie Piper oynadı.

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI DAHA EĞLENCELİYDİ

Sunday Times'a yaptığı açıklamada o zamanlar yine para kazanmak için geceleri bilgisayar programcısı olarak çalıştığını ve fahişeliği daha eğlenceli bulduğunu anlatan Doktor Magnanti, kendini gizlemeye karar verdiğini, çünkü bu aldatmacanın kendisinin paranoyaklaştırdığını anlatarak şunları söyledi:

"Bu tarafta olmak çok daha iyi hissettiriyor. Bütün bu yalanları söylemek, sevdiğim insanlardan bir şeyler gizlemek zorunda kalmamak. Bu tecrübeyi tüm kuşkuculara karşı savunabilmek. Adımı saklamamın o zaman bir amacı vardı. Ama şimdi benim için hayatımın ve kişiliğin o yönünü tüm dünyaya karşı kabullenmek daha önemli hale geldi. Ben bir kadınım. Londra'da yaşadım. Bir telekızdım. Herşeyin arkasında gururla duruyorum" diye konuştu.

Bristol Üniversitesi, doktorun geçmişinin şu anki konumuyla ilgili olmadığını açıklarken, işiyle ilgili bir sorun olmayacağını duyurdu.

Belle de Jour'un yayıncısı Orion Books da, Magnanti'nin kararını desteklediklerini belirtti.

Kitap, 'Bir Telekızın Gizli Günlüğü' adıyla diziye de uyarlandıve başrolde Billie Piper adlı oyuncu oynadı.

Yukarı Alt