Protez bir ses, beynin söylemeye niyetli olduğu şeyi çözer ve (çoğunlukla) anlaşılır bir konuşma üretir, kas hareketine gerek duyulmaz. Video için simgeye basınız :arrow:

Jean-Dominique Bauby, “Kafamda her cümleyi on kez çalkaladım, bir kelimeyi sildim, bir sıfat ekledim ve metnimi kalple, paragrafla paragrafla öğrendim” diye yazdı. “Bir gazeteci ve editör olan Bay Bauby, kitapta, neredeyse kaslarını hareket ettiremeyen bir felç geçirmeden önce ve sonra hayatını hatırladı; göz kapağı yanıp sönerek kitap mektubunu mektupla işaretledi.

Binlerce insan, kaza, dövüş, felç veya konuşma kabiliyetini etkisiz hale getiren amyotrofik lateral skleroz veya ALS gibi nörodejeneratif hastalıklardan kaynaklanan yaralanmalar sonucunda benzer şekilde acı verici iletişim araçlarına indirgenmiştir.

Şimdi, bilim adamları, beynin vokal niyetlerini çözen ve onları ağızda bile olsa bile kası hareket ettirmek zorunda kalmadan çoğunlukla anlaşılır bir konuşmaya çeviren bir sistem olan sanal bir protez ses geliştirdiklerini bildirmektedirler. (Fizikçi ve yazar Stephen Hawking yanağında bir bilgisayarın konuşmaya sentezlediği klavye karakterlerini yazmak için bir kas kullandı .)

Araştırma grubunun bir üyesi olmayan Jacksonville, Fla'daki Mayo Clinic'te nörolog ve sinirbilimci olan Dr. Anthony Ritaccio, “Bu zorlu bir çalışma ve beyin konuşmalarını çözerek bizi tekrar konuşmaya doğru bir seviyeye taşıyor” dedi. .

Yukarı Alt