1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Bilgisayarınızın Yardım Çığlıkları


 1. Pearce

  Pearce rank8

  Kayıt:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  530
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci - Part-Time Personel - Programmer
  Şehir:
  Ultraslan

  [​IMG]

  Kasa, elinizden daha sıcak


  PC'nizin kasasına bir dokunun: Eğer elinizden hissedilebilir derecededaha sıcaksa belki de daha iyi bir soğutma sistemi almayıdüşünmelisiniz. Zira en iyi CPU-soğutucusu bile, soğutucu gövdeye sıcakhava üflediği sürece görevini yerine getiremez. Böyle bir durumdakasınızı ekstra fanlar ile donatın.

  [​IMG]

  PC'nin açıldığı belli ama görüntü yok

  Bunun sebebi çoğu durumda ekran kartıdır. Son derece kısa olan monitörkablosu genellikle ekran kartının VGA veya DVI portuna vidalı olduğuiçin monitörün dikkatsizce hareket ettirilmesi, yerine tam oturmamışbir ekran kartının tamamen veya kısmen slotundan çıkmasına sebepolabilir. Çoğu durumda yakayı kolayca sıyırabilirsiniz: PC'yikapattıktan sonra ekran kartını hassas bir şekilde bastırarak olmasıgerektiği yere oturtabilirsiniz. Bu sefer kartın kasaya tamamenoturduğundan emin olun. Daha seyrek ama bir o kadar da can sıkıcı:Kartınızı bozulmuş olabilir. Bu durumda ancak çalışan bir model iledeğiştirmeniz size yardımcı olur.

  [​IMG]

  Mavi ekran

  Windows'u uzun bir süre kullanmış olanlar bu çirkin ekranı çok iyibilir: PC aniden durur ve mavi arka plan üzerinde pek de anlaşılırolmayan beyaz renkli uyarı mesajları belirir. Bir mavi ekran çoğudurumda bozuk donanım veya doğru çalışmayan donanım sürücüleri yüzündenortaya çıkar. Eğer bu hata mesajı aniden değil de mesela yenitaktığınız bir donanım yüzünden çıktıysa durum daha da karmaşıklaşır.Mavi ekranın bu şifreli ibarelerini çözmek için Microsoft DebuggingTools mevcut.

  [​IMG]

  Güç ışığı yanmıyor

  Güç düğmesine bastınız ve hiç bir şey olmadı. İlk önce ufak detaylar:Fiş takılı mı? Uzatma prizinizin güç düğmesi açık mı? Birçok PC güçkaynağının arkasında gerçek bir güç düğmesi vardır ve belki de bu düğmeyanlışlıkla kapatılmış olabilir. Eğer hatanın kaynağı tüm busaydıklarımız değilse yüksek bir ihtimalle güç kaynağı bozulmuştur.Değişimi ise çok kolay: Tüm fişleri çekin ve dört sabitleme-vidasınısökün. Yeni bir güç kaynağı alırken performansının yeterli seviyedeolmasına dikkat edin. Normal bir multimedya sistem için 400 Watt'lıkgüç kaynağı tamamen yeterli olacaktır. Dikkat: Güç kaynağı kutusunuasla kendiniz açmayın. Fişler çekilmiş olsa bile elektrik çarpmaihtimali hala vardır.

  [​IMG]

  Gizemli uğultular

  Eğer PC'niz birden alışılmadık şekilde sesler çıkarıyorsa bununpeşinden gitmelisiniz, zira bu (tehlikeli) bir hatanın işaretiolabilir. Deneyimli kullanıcılar çoğu kez uğultunun tipinden probleminne olduğunu anlayabilirler. Genel olarak PC'de iki tip istenemeyenuğultu kaynağı vardır: Sürücüler ve fanlar.

  [​IMG]

  CD/DVD sürücü sürekli çalışıyor

  Bu sesi tanır mısınız? DVD oynatımı sırasında çıkan normal ses birdenkesilir ve sürücü sessizleşmeye başlar, fakat sonra sürücü tekrar "gazabasmaya" başlar ve sonrasında tekrar frene basar. Paniklemeyin, çoğudurumda sürücü değil optik medya suçludur: Kirli veya çizik bölgelerdeDVD klasik tempo ile okunamaz. Sürücü cidden frene basar: Düşük dönüşhızı sayesinde lazer kritik bölgeleri daha iyi yoklar. Bu pasaj sürücütarafından işlendikten sonra tekrar orijinal temposuna çıkmaya çalışır.Çok kirli bir medya söz konusu olduğunda kritik bölgeler her zamanproblemsizce okunamaz ve yine frene basılması gerekebilir. Bu tipsesler duyduğunuzda CD veya DVD'yi sürücüden çıkarın ve bunutemizleyin. Genellikle temizleme sonrasında her şey sorunsuzca devameder.

  [​IMG]

  Sabit disk sürekli klik sesleri çıkarıyor

  CD/DVD sürücülerden farklı olarak sabit diskten çıkan sesler genellikletehlikeli bir çökme durumuna işaret eder. Bu durumda her göze çarpandeğişikliği uyarı sinyali olarak algılamalısınız. Hatanın sebebini tamolarak anlamadan önce tüm önemli verilerinizi yedeklemelisiniz.Sonrasında ise uygun teşhis araçları ile bir hatanın olup olmadığınıanlayabilirsiniz. İşten yardımcı araçların isimleri: Samsung HDDUtility, Seagate SeaTools, IBM/Hitachi Feature Tool.

  [​IMG]

  Yüksek fan sesleri


  Genel olarak geçerli: Biraz düzenli olmanız asla size zarar vermez, PCkasanız içinde aynısı geçerlidir. Zaman geçtikçe fanlar daha da çok sesçıkarmaya başlarsa bunu sebebi sadece kirlenmiş bir kasa da olabilir:PC'nin fanları ortamdaki havayı sürekli kendilerine çekerler ve bu dasoğutma gövdesinin ve fan dilimlerinin toz ve polenlerle dolmasınasebep olur. Bu toz yumakları havanın soğutucu gövdeye ulaşmasınıengeller. Sonuç olarak fanlar çaresizce tam hızda çalışırlar. EğerPC'nizi açtığınızda bir ahır görüntüsü ile karşılaşırsanız artıktemizlikten kaçmanız mümkün değildir.

  [​IMG]

  Laptop fanları sürekli çalışıyor


  Eğer laptopunuz sürekli çıkardığı fan sesleri ile sizi sinir ediyorsa,bunun sebebi genellikler kirlenmiş havalandırma ızgaralarıdır. Ziraancak bu ızgaralar üzerinden içeriye ve dışarıya doğru hava akışıolduğu zaman fanlar gerçek anlamda soğutma sağlar. Ne kadar rahat olsada yastığınızın yeri laptopunuzun altı değildir: Tam da buralarda fanhavalandırmaları bulunur ve yastığı koyduğunuz anda bunlar bloke olur.Yastık ve laptop arasına yerleştirebileceğiniz bir kitap genelliklehava akımına yardımcı olur ve böylece sessizlik tekrar sağlanabilir.

  [​IMG]

  Yüksek frekanslı ses


  Ufak fanlar genellikle ekran kartlarında ve anakart yongasının üzerindebulunur. Eğer PC'niz acayip bir bıçkı sesi çıkarırsa suçlu genelliklebu iki adaydan birisidir. Sebebi ise genellikle zarar görmüş birrulmandır. Bu durumda sadece değişim yapmanız size yardımcı olabilir.Anakart yonga setlerinin fanları pek büyük bir sorun teşkil etmez veyenisi hemen bulunabilir. Güncel ekran kartlarındaki GPU'lar ise dahagelişmiş bir fan gerektirir. Bu durumda fan ve soğutma gövdesindenoluşan bir sete başvurmalısınız. Çoğu durumda ekran kartı önceki durumagöre daha da sessizleşir. Şu kural yine geçerli: Soğutma sistemideğişimi (özellikle ekran kartlarında) deneyimli kullanıcılartarafından yapılmalıdır, zira garanti geçerliliğini yitirebilir.

  [​IMG]

  Derin homurdanma veya vızıltılar


  Büyük fanların da ara sıra sorunları olabilir. Eğer PC'niz normaldendaha fazla homurdanıyor veya vızıldıyorsa PC'nizin büyük fanlarınıgözden geçirmelisiniz. Büyük fanlar arasında kural olarak güç kaynağı,CPU ve kasa fanları vardır. Çalışmayı reddeden kasa fanlarını ortadankaldırmak en kolayıdır. Birçok elektronik sarf malzemesi satan mağazadayedeğini bulabilirsiniz. Ayrıca montaj hataları burada herhangi birtehlike oluşturmaz. Bozuk fanın olduğu yere daha büyük bir fanyerleştirmenin mümkün olup olmadığını kontrol edin. Zira 12 cmköşegenli bir fan, 8 cm.lik fanla aynı soğutmayı sunar ama çok daha azses çıkarır.

  [​IMG]

  Hafif bir yanık kokusu var


  Eğer PC'nizden yanık kokusu geliyorsa bu ciddi bir şey ifade edebilirama ille de öyle olması gerekmiyor. Mesela toz parçacıklarının PC'nizdeyanması gibi zararsız bir açıklama söz konusu olabilir. Özellikle pasifsoğutuculu ekran kartları ağır yük atlında çok ısınabilirler. Eğerböyle bir şey tespit edersiniz PC kasanızın soğutması yeterli değildemektir ve acilen yeni bir soğutması satın almanız gerekmektedir.

  [​IMG]

  Yoğun yanık kokusu

  İşte şimdi el çabukluğu söz konusu: PC'nizi hemen güç düğmesindenkapatın, hatta en daha iyisi fişini çekin. Şurası kesin ki, üzerindeçalışmakta olduğunuz veriler artık yok oldu: Fakat muhtemelen tam birçökmeyi engellediniz. Sonrasında ise PC'nizde neyin kömürleşmeyebaşladığını tespit etmeye sıra geliyor. Bunun için kasayı açıpburnunuzla kokunun kaynağını bulun. Olası şüpheliler ise güç kaynağı vebunun bağlantılarıdır: Burada öncelikle her şeyin yerli yerinde olupolmadığı ve erimiş bir fiş veya kablo olup olmadığına bakılmalıdır.Bastırılmış fanlar da bu duruma sebep olabilir. Ancak sorumlu parçayıbulup bunu yenisi ile değiştirdiğinizde PC'nizi yeniden açın.

  Saygılar...